תקציב 2025: עבודה מאומצת ותכניות יצירתיות של משרד האוצר | עושים סדר

במשרד האוצר עומלים על תקציב המדינה לשנת 2025. יש עוד מספיק זמן אך השנה לנוכח המלחמה, המורכבות הפוליטית ובור תקציבי של 30 מיליארד ש"ח, זוהי משימה לא פשוטה בכלל.

צילום: מאיר אליפור

השאלה הגדולה שעומדת בפני אנשי האוצר ורשות המסים העומלים על המלאכה, היא כיצד מרוויחים כסף ומצליחים למלא את קופת המדינה, כאשר הבור התקציבי שצריך למלא בתקציב 2025 מוערך בכ־70 מיליארד שקל אם באוצר שואפים עדיין להגיע ליעד של כ־3% גירעון.

במגירה של רשות המיסים קיימות כל מיני אופציות שאפילו חלק מהן הועלו בעבר ונדחו. מנהל רשות המסים, שי אהרונוביץ', הצהיר בעבר כי ינסה להימנע מהגדלת הנטל על האוכלוסייה שכבר היום נושאת ברובו. "אנחנו צריכים להגדיל את הגבייה על ידי הרחבת בסיס המס", אמר בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

"חשבוניות לישראל"

אחת מהשיטות להילחם בהון השחור היא תוכנית הדגל של מנהל רשות המסים הקודם, ערן יעקב, המכונה "חשבוניות לישראל". התוכנית נכנסה לתוקף לפני שבועיים וחצי בלבד, ובמרכזה חובת דיווח אונליין לרשות המסים על כל עסקה בעלת ערך מעל 25 אלף שקלים, כמו גם קבלת אישור מהרשות להנפקת החשבונית. מנהל רשות המסים הנוכחי, אהרונוביץ', מביע תקווה רבה בתוכנית הזו, טוען כי גם במשך הזמן הקצר שחלף מאז כניסתה לתוקף, כבר רואים תוצאות משמעותיות בשטח.

באוצר וברשות המיסים מעריכים כי התוכנית הזו מסוגלת להכניס כחצי מיליארד שקל למדינה בשנה.

 

גילוי מרצון

עוד תכנית שאהרונוביץ' סיפר עליה היא תכנית גילוי מרצון. תכנית שבזכותה יוכלו ישראלים שעד כה החביאו את הונם והעלימו מס מהמדינה, לדווח ולשלם ללא חשש מהליך פלילי שייפתח נגדם. התכנית הזו נוגעת במיוחד לקהילת הקריפטו, שעד כה התקשתה להכניס את רווחיה למערכת ההון המדווחת והממוסה.

מתכנית זו מצפים להכניס כ־2־3 מיליארד שקל לקופת המדינה, אך מממצאי העבר של תכנית זו, נראה שמשתתפי התכנית מכניסים את הכסף רק לקראת סוף התקופה כך שהסכום המיוחל יכנס לקופה רק בסוף שנת 2025.

 

המע"מ

עוד דרך שבה יוכלו למלא את החוב בטווח קצר, היא העלאת המע"מ המתוכננת מ־17% ל־18% כבר מחודש יוני, ולא בינואר 2025 כפי שנקבע מראש. מדובר בתוכנית שצפויה להכניס מיליארדים שיתחילו לזרום כבר מהיום הראשון ליישומה. סיכוי סביר שהאוצר יעלה את אחוז המע"מ ביותר מאחוז אחד.

 

מדרגות מס

תכנית נוספת אפשרית, שקצת פוגעת בציבור היא התוכנית להקפיא את מדרגות מס ההכנסה ושווי נקודות הזיכוי ב־2025. בתחילת כל שנה מתעדכנים רף המדרגות ושווי נקודות הזיכוי ממס בהתאם למדד המחירים לצרכן. בעיקר מי שייפגע מתכנית זו הן משפחות מרובות ילדים.

 

הרכב החשמלי

מהלך נוסף שנבחן באוצר, הוא ביטול או דחייה של מתווה ההמשך להטבת מס הקנייה על רכב חשמלי החל מינואר 2025. המשמעות היא זינוק ממס קנייה של 35% כיום למס קנייה "מלא" של 83%, שילווה בעלייה חדה במחירי כלי הרכב. מהלך זה עשוי להכניס כ־2.2 מיליארד שקל בשנים 2025־2026.

אך המהלך הזה מנוגד למגמה העולמית של עידוד המעבר לרכבים ירוקים על ידי הקלות המס, ולכן נתקל בהתנגדות מקרב חברי הממשלה. עם זאת, ביטול ההטבה הזו ראוי להיחשב כפתרון הפחות מזיק לציבור בכללו, לפי דעתם של הפוליטיקאים.

freepik

שכר דירה

עוד תכנית מגירה אפשרית שעשויה להכניס מיליארדים רבים לקופת המדינה היא ביטול הפטור ממס על הכנסות משכר דירה, עד 5,650 שקלים. המהלך נוסה כבר כמה פעמים אך תמיד נתקל בהתנגדות חריפה של הפוליטיקאים.

סיכוי גבוה יותר קיים למהלך דומה – ביטול הפטור מדיווח על הכנסות משכירות מתחת לתקרת המס. כלומר, הקמת מאגר של בעלי דירות המשכירים אותן. הסיכויים להקמת מאגר שכזה גבוהים יותר כעת על רקע המלחמה והצורך הדחוף למלא את הקופה.

 

קניות באינטרנט

אופציה יצירתית ומעניינת נוספת היא ביטול הפטור ממע"מ על קניות באינטרנט עד 75 דולר מאתרים בחו"ל. לדברי גורם באוצר, "סמוטריץ' שקל להעלות זאת, אך הפופולריות של הפטור מקשה על קידומו בזירה הפוליטית".

freepik

שאלה נוספת שנידונה מאחורי הקלעים היא האם יש לפרסם פעם נוספת מבצע "דיבידנד מוטב". זהו מהלך שמכריח חברות גדולות לשלם באופן מיידי דיבדנדים למשקיעים שלהן ובתמורה על ידי זה להתחייב בתשלום מס מופחת למדינה.

מדובר במהלך שמסוגל להכניס מאות מיליונים לקופת המדינה. ב־15 בנובמבר 2022 הסתיים המבצע הקודם ובמסגרתו, חילקו חברות דיבידנדים בהיקף כולל של כ־35 מיליארד שקל, ושילמו מס בסך 2.9 מיליארד שקל. סכום הגבייה היה גבוה בהרבה מהתחזית המוקדמת, שעמדה על כמיליארד שקל. קיימות מחלוקות פנימיות בנוגע למהלך זה. ברשות המסים יושבים על הגדר, אך גורמים בה אומרים כי "מדובר במהלך שיכול להכניס מיליארד־שניים בקלות".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן