תכתובות פנימיות חושפות: לחצים בהנהגת חמאס להסכים למתווה של ביידן

תכתובות פנימיות חושפות את הלחץ שהופעל על הנהגת ארגון הטרור שנמצאת בקטאר לקבל את מתווה ההסכם בשל ההרס ברצועה, זאת מבלי להתחשב במכשולים שמציב סינוואר.

תקיפה ישראלית בעזה. צילום: עאבד רחים קאטיב / פלאש 90.

סוכנות הידיעות AP חשפה תכתובות פנימיות של אנשי ארגון חמאס, בהן כמה בכירים דחקו בהנהגת הארגון שבקטאר לקבל את מתווה ההסכם שהציע נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בחודש מאי.

השיחות, שהתקיימו בין בכירים בעזה להנהגה שבקטאר, תיארו את האבדות הקשות של חמאס בשדה הקרב ואת התנאים הקשים בשטח. מידע זה שותף על ידי גורם רשמי במזרח התיכון שמעורה במשא ומתן המתמשך, ודיבר בעילום שם כדי לשתף את תוכן התקשורת הפנימית של הארגון. לפי הגורם, השיחות התקיימו בין בכירים בזרוע הצבאית של חמאס בעזה בחודשים מאי ויוני.

לא ברור אם הלחץ הפנימי הוביל להתגמשות חמאס, אך הודעות אלה מצביעות על מחלוקות פנימיות בארגון ונכונות בקרב ההנהגה הצבאית להגיע להסכם בדחיפות, גם אם סינוואר מצידו לא ממהר לעשות זאת.

גורמים רשמיים בארה"ב לא התייחסו לנושא, אך אדם המעורה במודיעין המערבי ודיבר עם AP בעילום שם אמר שהנהגת חמאס מבינה שכוחותיה ספגו אבדות כבדות, והדבר דחק בארגון להתקרב להסכם. שני גורמים אמריקניים מסרו כי וושינגטון מודעת למחלוקות הפנימיות בתוך חמאס, וכי ההרס ברצועה או הלחץ מצד מצרים וקטאר עשויים להסביר את הריכוך בדרישות הארגון.

דובר חמאס, ג'יהאד טאהא, דחה כל רמז למחלוקות פנימיות וטען כי "עמדת התנועה מאוחדת ומתגבשת דרך המסגרת הארגונית של ההנהגה".

הגורם המודיעיני שהציג בפני AP את תמלול השיחות סירב לספר כיצד השיג אותן, אך טען שהן התרחשו בחודשיים האחרונים והגיעו ממספר בכירים מהאגף הצבאי של חמאס בעזה. ההודעות משקפות את אובדן פעילי חמאס וההרס ברצועה, שנגרמו כתוצאה מהתמרון של צה"ל בשטח, ומרמזות כי סינוואר אינו משקף בצורה אמיתית למנהלי המו"מ מחוץ לעזה את המחיר הכבד של המלחמה בעזה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן