תגלית בסדר גודל עולמי בישראל: ספינה קדומה נמצאה בקרקעית הים התיכון

תגלית ארכיאולוגית נדירה במיוחד נמצאה במעמקי הים התיכון. מטען ספינה מלפני כ-3300 שנה התגלה בעומק של 1.8 ק"מ מתחת לפני הים. זוהי הפסינה העמוקה ביותר שאי פעם נמצאה מתחת למים.

freepik

הספינה הטרופה נמצאה במהלך סקר סביבתי שגרתי על ידי חברת הפקת הגז הטבעי "אנרג'יאן", המפעילה בישראל את מאגרי הגז "כריש", "תנין" ו"קטלן". מטען הספינה זוהה על ידי רשות העתיקות כקנקני אגירה כנעניים, ותוארך לתקופת הברונזה. זוהי הספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק.

יעקב שרביט, מנהל היחידה ארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, אמר את הדברים הבאים "נראה שהספינה נטרפה כתוצאה ממצוקה שנקלעה אליה בסערה ימית, או אולי באירוע של היתקלות עם פיראטים – תופעה שידועה מתקופת הברונזה. זוהי הספינה הטרופה הראשונה והקדומה ביותר שהתגלתה עד היום בים העמוק במזרח הים התיכון, במרחק של כ- 90 ק"מ מקו החוף. מדובר בסנסציה ברמה עולמית: התגלית מלמדת על יכולות ניווט מרשימות של הקדמונים – כאלה שאפשרו את חציית הים התיכון ללא כל קשר עין אל החוף – שכן ממרחק זה רואים רק קו אופק מסביב. סביר להניח, שהניווט נעשה באמצעות גרמי השמים – בעזרת חישוב זוויות השמש והכוכבים".

ברשות העתיקות השתמשו בספינה של חברת "אנרג'יאן" כבסיס לביצוע המחקר וביצוע העבודות. זאת בזכות הטכנולוגיה המתקדמת של החברה, אשר מתמחת בעבודות בעומק הים.

"קנקנים מסחריים כמו אלה שזוהו במטען הספינה, שימשו ככלי קיבול המותאם לטלטול ולשינוע סחורת זולה ורבת כמות, ובד"כ הכילו שמן, יין ומוצרי חקלאות אחרים כגון פירות. גילויים של קנקנים בכמות כה גדולה במטען ספינה אחת, מעיד על קשרי מסחר ימיים בכמויות משמעותיות מארץ מוצאם, לארצות המזרח הקדום שלחופי הים התיכון", אומר שרביט, וממשיך: "זו תגלית סנסציונית: במזרח התיכון מוכרים רק עוד שני מכלולי ספינות מתקופת הברונזה – הספינה מכיף גלדוניה והספינה מאולו בורון שתיהן התגלו בסמוך לחופי טורקיה. אלא שבשני המקרים האלו, הספינות נמצאו בקרבת החוף, בעומקים המאפשרים צלילת מכשירים. דבר זה, הביא להנחה הרווחת שההפלגה בעת ההיא נעשתה מנמל לנמל, באופן שמאפשר קשר עין עם החוף. הספינה שהתגלתה כעת, משנה את ההבנה של אופן ההפלגה בעולם העתיק: היא הראשונה שהתגלתה עד כה במרחק כה גדול, שאינו מאפשר כל קשר עין עם החוף. יש כאן פוטנציאל ענק למחקר: העומק שבו התגלתה הספינה כה רב, כך שהשתמר כאן מכלול שבו הזמן קפא מלכת ברגע האסון – מטען שלא הופרע על ידי מגע אנושי (צוללים, דייג ועוד) או פעילות של גלים וזרמים כפי שקורה במים הרדודים".

 

שתפו כתבה זו:

5 1 הצבעה
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן