תגובות בוטחות בישראל כנגד האיומים האיראניים

לאחר איומיה של המשלחת האיראנית לאו"ם כי אם ישראל תפתח במבצע צבאי רחב היקף בלבנון תיפתח "מלחמת השמדה", בישראל לא נשארים חייבים. מוקדם יותר השנה יירטה ישראל ושותפותיה 99% מהשיגורים האיראניים בלילה חסר תקדים.

יירוט טילים במהלך המתקפה האיראנית בליל ה-14 באפריל 2024. קרדיט: וויסאם חשמלאון / פלאש 90.

בישראל לא נבהלים מהאיומים של המשלחת האיראנית באו"ם, אשר פרסמה אמש (שבת) בחשבון ה-X שלה כי  "על אף שאיראן רואה את את התעמולה של המשטר הציוני על תקיפה בלבנון כלוחמה פסיכולוגית, אם היא תפתח במבצע צבאי בקנה מידה מלא, תיפתח מלחמת השמדה". כמו כן נכתב בפוסט כי "כל האופציות על השולחן, כולל מעורבות מלאה של כל צירי ההתנגדות".

עוד אמש, שיגר ארגון הטרור חיבזאללה עשרות רקטות ושלושה כטב"מים ליישוב צפון הגליל, ללא נפגעים בגוף. לאחר הירי מסר דובר צה"ל כי הגיב בתקיפות של מטרות חיזבאללה בדרום לבנון, הכוללות בסיס של חיזבאללה במרחב זבקין, שתי תשתיות טרור במרחבים אל-חיאם וחולא ומבנה צבאי של הארגון במרחב אל-עדייסא.

במקביל שוחח שר החוץ של קפריסין עם ממלא מקום שר החוץ של איראן, שכזכור נהרג מוקדם יותר השנה יחד עם נשיא איראן בהתרסקות מסוק חריגה.

בישראל הגיבו בתקיפות לאיומים של המשלחת האיראנית. בין היתר, אמר שר החוץ ישראל כ"ץ: "איראן מאיימת היום להשמיד את ישראל אם ישראל תגיב באופן מלא נגד מתקפות החיזבאללה מלבנון. תשובתי לאיראן ברורה: אם החיזבאללה לא יחדל מירי וייסוג מדרום לבנון, נפעל נגדו בכל העוצמה עד להשבת הביטחון והתושבים לביתם. ⁠משטר שמאיים בהשמדה דינו להיות מושמד".

אמירה חריגה השומעה על ידי אחד הבכירים בתעשיה האווירית: יאיר כץ, יו"ר ועד העובדים בחברה, התייחס לאיומים של איראן וכן מאיומים הניבטים ממדינות אחרות, גרורותיה של איראן, ושיגר מסר מרתיע וחריג:

"יש לנו נשק שובר שיוויון: אם איראן תימן, סוריה, עיראק וכל מדינות המזרח התיכון יחליטו שהגיע הזמן לסגור חשבון איתנו, אני מבין שיש לנו את המסוגלות להשתמש בנשק יום הדין", אמר כץ, כשהוא רומז לטילים הבליסטיים מדגם "יריחו" אותן מייצרת התעשייה האווירית, שעל פי פרסומים בתקשורת הזרה, יכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

אמירה זו מגיעה על רקע עמימות ישראלית בת עשרות שנים בנושא, שמעולם לא אישרה באופן רשמי את קיומם של טילים גרעיניים בידיה.

בנוגע ליכולת ההגנה האווירית של ישראל הזכיר יאיר את ליל היירוטים חסר התקדים שהתחולל בשמי הארץ לפני  כחודשיים: "המהנדסים והעובדים שלנו נערכו לתרחיש הזה במשך מס שבועות, באותה השבת כאשר אנחנו מתבשרים שאיראן החלה במתקפה – חלק גדול מהעובדים שלנו פשוט הלכו לישון וההישג הגדול ביותר של התעשייה האווירית הוא שכולנו קמנו לבוקר שגרתי. לא אשכח את דבריו של מנכ"ל התעשייה האווירית בשעה בשלוש לפנות בוקר, לאחר שהבנו שעברנו את האירוע הזה בהצלחה הוא אמר: אני עובד שלושים שנה ללילה הזה, ואנחנו שמחים שהצלנו את מדינת ישראל. ביום העצמאות הוא גם הדליק משואה".

כץ התייחס גם לבנות הברית של ישראל בלילה זה: "הקואליציה שיצרנו לעצמנו חשובה. האמריקנים, הבריטים והגרמנים מסייעים לנו בהיבט מודיעיני, הם יודעים לעדכן אותנו איפה יש מהלכים שיכולים לסכן אותנו, גם כשיש לנו את האמצעים בחלל לזהות את האיומים האלו בעצמנו. העזרה שלהם חשובה. ראינו מול האיראנים איך הם ידעו לעזור לנו".

כזכור, איראן כבר מימשה את איומיה מוקדם יותר השנה ובצעד חסר תקדים, שיגרה מתקפת טילים בליסטיים, טילי שיוט וכטבמ"ים מוקדם יותר השנה, בתגובה לחיסול הבכיר האיראני בלבנון. הלילה שהצליח להטיל אימה על רבים מתושבי ישראל הפך לתצוגת תכלית היסטורית של חיל האוויר ומערכות ההגנה הביטחוניות, שרשמו, יחד עם חילות האוויר של ארה"ב בריטניה וירדן הישג פנומנלי של יירוט 99% מכלל האיומים ששוגרו – 185 הכטב"מים, 36 טילי השיוט ו-110 הטילים הבליסטיים שנורו לעבר ישראל יורטו בהצלחה. המבצע המוצלח שנסך ביטחון בנוגע ליכולות ההגנה המתקדמות של ישראל, זכה לשם "מגן ברזל".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
2 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
trackback
בכיר בצה"ל על האפשרות למלחמה בצפון: "אצלנו יהיה קשה, אבל בביירות יהיה קשה פי 100" - רגע חדשות
17 ימים לפני

[…] תגובות בוטחות בישראל כנגד האיומים האיראניים […]

trackback
בכיר בצה"ל: "אצלנו יהיה קשה, אבל בביירות יהיה קשה פי 100" - רגע חדשות
17 ימים לפני

[…] תגובות בוטחות בישראל כנגד האיומים האיראניים […]

טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן