תגובה ציונית גאה והולמת: 100% מכס על ייבוא מטורקיה

בתגובה להכרזת נשיא טורקיה ארדואן על הקפאת הסחר עם ישראל, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודיע הערב על כוונתו להעלות את שיעורי המכס על יבוא סחורות מטורקיה ל-100%. מהלך זה, שיובא לאישור הממשלה, הינו תגובה על הצעד הטורקי הנבזה.

צילום: מאיר אליפור

ההחלטה כוללת ביטול של כל שיעורי המכס המופחתים שחלו על סחורות המיובאות מטורקיה לישראל במסגרת הסכם הסחר החופשי בין המדינות. בנוסף, יוטל מכס בשיעור של 100% על ערך כל מוצר המיובא מטורקיה, בנוסף לשיעור המכס הקיים.

על פי נוסח ההחלטה שיובא לאישור הממשלה, מדובר בהוראת שעה שתקפה עד לתום כהונתו של הנשיא הטורקי הנוכחי, אשר עומד מאחורי המדיניות הרעה הזו נגד ישראל.

צעד זה אמור לגרום לביטול של חלק ניכר מחוזי הייבוא מטורקיה, שכן העלויות הגבוהות בעקבות המכסים יפגעו בכדאיות לצרכנים בישראל לסחור עם טורקיה. יחד עם זאת, מכס גבוה על חומרי גלם עלול לחייב יבוא יקר יותר של חומרים דומים ממדינות אחרות.

המדינות שיכולות להוות אלטרנטיבות רלוונטיות עבור היצרנים בישראל ביבוא הן סין, מזרח אירופה, יוון, גרמניה, קפריסין, טאיוואן ועוד.

בלשכת שר האוצר טוענים כי "נראה כי גם אם יתכנו שיבושים זמניים בטווח הקצר, הדבר יוביל לגיוון מקורות היבוא. גיוון מקורות האספקה על ידי יבוא ממדינות ומאזורים גאוגרפיים שונים עשוי לשפר את חוסן שרשראות האספקה של ישראל מפני הפרעות ושיבושים, בין אם מקורם באירועים גאו-פוליטיים, איומים על נתיבי התובלה והאספקה, שינויים בהיצע ובביקוש העולמיים, או בשינויי אקלים, ובכך עשוי לתרום לחיזוק חוסנה של התעשייה הישראלית ויכולתה להתחרות בשווקים גלובליים".

freepik

שר האוצר סמוטריץ׳: "העלאת המכס על הייבוא מטורקיה היא תשובה ציונית הולמת לארדואן. נשיא טורקיה ארדואן עומד בחזית ההגנה על מפלצות חמאס דעאש שביצעו את הטבח הנורא בשביעי באוקטובר ובהצהרותיו הפומביות מערער על זכותה של ישראל להגנה עצמית. הודעתו על עצירת הייבוא לישראל מהווה הכרזת חרם כלכלי והפרה חמורה של הסכמי סחר בינלאומיים עליהם התחייבה טורקיה. יותר מידי שנים מדינת ישראל הבליגה מול האנטישמיות של ארדואן. לא במשמרת שלי. יש לנו כבוד לאומי וגאווה לאומית וכלכלה חזקה שלא צריכה טובות ובוודאי שלא לפרנס את מי שנלחם נגדה. אם בתום תקופת כהונתו של ארדואן אזרחי טורקיה יבחרו מנהיג שפוי ולא שונא ישראל ניתן היה להחזיר את מסלול הסחר עם טורקיה לדרך המלך".

נשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל, ד״ר רון תומר, מסר: "הצעד הנו תגובה ישראלית הולמת לסולטן הטורקי שמסמנת לו ולכל העולם שישראל לא תעבור על פגיעה כלכלית בה ללא תגובה".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן