שיפור בגישה ובתמיכה האמריקאית בישראל

המציאות דוחקת את ארה"ב חזרה לזרועותיה של ישראל, עם תמיכה מחודשת במבצע ברפיח, גיבוי משפטי, וקידום הסכמים בינלאומיים שעשויים לשנות את כל התמונה.

הרצוג וביידן. דוברות בית הנשיא

לאחר שבועיים קשים ומרים ביחסיה של ארה"ב עם ישראל, שכללו רטוריקה קשה וקשוחה, ביקורות נוקפות משני הצדדים, ודיווחים על בלימת משלוחי נשק מסוימים לישראל – ניכרים בימים האחרונים שינויי מגמה והתקרבות מחודשת, המשולבים באופטימיות עתידית והסכמה הדדית.

הדבר בא לידי ביטוי, לראשונה, ביחס האמריקאי כלפי הפעולה ברפיח. במשך חודשים התנגדה ארה"ב לפעולה ברפיח בשל החשש מפגיעה המונית במאות אלפי הפליטים התופסים מחסה בעיר, ובשל אי-אמונתה שצה"ל יצליח להביא לפינוי מבוקר ולהימנע מפגיעה המונית; אך הפעולה החלה לפני כשבועיים, כוחות צה"ל מתקרבים כבר לעומק העיר רפיח, והפגיעה המסיבית ממנה חששו בזירה הבינלאומית בוששה לבוא. למעשה, נראה שרוב מוחלט מהפליטים שבעיר הצליחו לברוח ללא פגע. ע"פ דיווח ב'וושינגטון פוסט', הדבר הסיר את רוב ההתנגדויות האמריקאיות להמשך הפעולה המוגבלת בעיר.

המישור השני בו הדבר בא לידי ביטוי הוא בזירה המשפטית – כאשר אתמול, הודיע התובע בבית הדין הבינלאומי לצדק על כוונתו להגיש כתבי איושם וצווי מעצר נגד רה"מ נתניהו ושר הביטחון גלנט בשל פשעי מלחמה, בשורה אחת עם מנהיגי החמאס. הדבר דחק את ארה"ב לתמיכה חד-משמעית ולגיבוי של ישראל, ובטקס שהתחולל בבית הלבן אתמול התייחס הנשיא ביידן להודעת התובע כ'שערוריה', והבהיר שוב את תמיכתו במלחמתה של ישראל, ובצורך לחסל את מנהיגי חמאס.

המישור השלישי בו הדבר בא לידי ביטוי הוא בקידום נושא הנורמליזציה – כאשר בימים האחרונים דווח אודות 'פריצת דרך' במגעים בין ארה"ב לישראל, ושח אודות 'מרחק של ימים' מחתימה על עסקה כוללת, שתכלול ברית הגנה אמריקאית עם סעודיה והכרה בישראל. נראה שהסעודים וויתרו על הדרישה לקידום מדינה פלסטינית בשטח, ומסתפקים במישור ההצהרתי בלבד – אך במקביל, יש דרישה חד-משמעית להביא לסיום המלחמה בעזה, במקביל לסיום שלטון חמאס ברצועה. פרטי ההצעה צריכים להיבחן על ידי ישראל, ואם יתקבלו, אין ספק כי יהיה מדובר בפריצת דרך היסטורית, ובמכה אסטרטגית קשה לחמאס ולאיראן – שכן בלימת הנורמליזציה היתה אחת ממטרות חמאס מלכתחילה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן