שיא חדש נשבר בייצוא הביטחוני הישראלי: למעלה מ-13 מיליארד דולר בשנת 2023

משרד הביטחון הישראלי הכריז על שנה שלישית ברציפות של שבירת שיאים בייצוא הביטחוני. בשנת 2023, על אף האתגרים הביטחוניים המורכבים, נחתמו חוזים חדשים בהיקף חסר תקדים של 13.073 מיליארד דולר (כ-49 מיליארד שקלים), נתון המהווה את השיא הגבוה ביותר אי פעם.

שרביט קסמים | קרדיט: הסוכנות להגנה מפני טילים של ארצות הברית

שר הביטחון, יואב גלנט, התייחס להישג יוצא הדופן: "גם בשנה בה מדינת ישראל נלחמת מול שבע זירות שונות, מצליח הייצוא הביטחוני של מדינת ישראל להמשיך ולשבור שיאים. עובדה זאת מהווה תעודת כבוד, בראש ובראשונה, לתעשיות הביטחוניות שלנו ולמוחות היצירתיים והכישרוניים הפועלים בהן ומניעים אותן לפסגות של חדשנות פורצת דרך."

גלנט הוסיף: "נתוני השנה מעידים כי אף שהתעשיות הביטחוניות שלנו רתומות, בראש סדר העדיפות שלהן, לטובת הצלחתו של המאמץ המלחמתי, הן ממשיכות לחתום על עוד ועוד עסקאות ייצוא משמעותיות, ובכך מאפשרות את מימושו של המאמץ שמוביל משרד הביטחון להגדלת הייצוא הביטחוני תוך פתיחתו לשווקים חדשים."

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר, הדגיש את הגידול המרשים: "התעשיות הביטחוניות הישראליות הן חלק בלתי נפרד מהעוצמה הביטחונית הישראלית. הישגיהן יוצאי הדופן, שהביאו להכפלת הייצוא הביטחוני בתוך חמש שנים, עומדים לצד צה"ל מאז 7.10."

זמיר התייחס גם להשקעות ולתוכניות העתידיות: "מפרוץ המלחמה משקיע משרד הביטחון עשרות מיליארדים ברכש 'כחול לבן' ובמחקר ופיתוח, בהרחבת קווי ייצור ובפיתוח יכולות חדשות, במטרה להרחיב את עצמאות הייצור בתחומים קריטיים ולצמצם תלות בשרשראות האספקה בעולם. השקעה זו תביא להערכתנו גם להרחבה נוספת בייצוא הביטחוני."

קרדיט: משרד הביטחון

נתונים מרכזיים מהדו"ח:
– זינוק בהיקף הייצוא של מערכות הגנה אווירית ל-36% מכלל העסקאות, לעומת 19% בשנת 2022.
– התפלגות גיאוגרפית: אסיה והפסיפיק (48%), אירופה (35%), צפון אמריקה (9%), אמריקה הלטינית (4%), מדינות הסכמי אברהם (3%) ואפריקה (1%).
– 40% מהעסקאות היו בהיקף של מעל 100 מיליון דולר, 17% בין 50-100 מיליון דולר, 23% עד 50 מיליון דולר, ו-20% עד 10 מיליון דולר.

למרות פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" ב-7 באוקטובר והמעבר למתכונת חירום, התעשיות הביטחוניות הצליחו לנהל ייצור דו-כיווני – הן עבור צה"ל והן עבור לקוחות בינלאומיים – תוך שמירה על רמות ייצוא גבוהות.

ראש אגף הייצוא הביטחוני (סיבט), תא"ל (מיל') יאיר קולס, סיכם: "זו השנה השלישית ברציפות שבה הייצוא הביטחוני של מדינת ישראל שובר שיאים. השיאים הללו נובעים מיכולות התעשייה ומהקדמה הטכנולוגית- מבצעית שמוכיחה את עצמה (באוויר, בים וביבשה) מול אתגרי הביטחון של ישראל. התעשייה הביטחונית הישראלית נרתמה באופן מלא לצרכי צה"ל ב'חרבות ברזל' ובמקביל שילבה את הצורך להגדיל קווי יצור בשל הביקוש הגובר מצד משרדי הגנה וצבאות בעולם."

המשרד ממשיך לפעול להרחבת הייצוא הביטחוני לשווקים חדשים, להסרת חסמים בירוקרטיים ולשיפור הרגולציה, תוך הקפדה על כללי הפיקוח על הייצוא הביטחוני והאמנות הבינלאומיות. זאת, כחלק ממאמץ לאומי נרחב בשיתוף עם אגפים שונים במשרד הביטחון וגופים נוספים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן