רפאל אדרי: ממרוקו ועד לחצור הגלילית

רפי אדרי. ויקיפדיה Yolene Haik / Photographer: Israel Press and Photo Agency (I.P.P.A.) / Dan Hadani collection, National Library of Israel

אתמול (שבת) הלך לעולמו השר לשעבר רפאל (רפי) אדרי בגיל 86. אדרי היה חבר כנסת במשך קרוב ל-20 שנה מטעם מפלגת 'המערך' ובהמשך מפלגת העבודה, ולפני כן היה מעורב בהנהגת המוצעה המקומית חצור הגלילית שבצפון הארץ, וכן בפוליטיקה המקומית של קריית שמונה. אדרי הותיר אחריו שלושה ילדים.

אדרי עלה ארצה ממרוקו ב-1954, כשהיה בן 17 בלבד, והגיע עם משפחתו לחצור הגלילית, שהוקמה שנה לפני כן ואוכלסה על ידי עולים מצפון אפריקה. אדרי סייע למשפחתו להתבסס והפך במהרה לפעיל במועצה המקומית, במסגרת מפלגת מפא"י ובגלגולה החדש – המערך. הוא התמודד במספר מערכות בחירות, ושירת כראש המועצה במשך שתי קדנציות קצרות.

ב-1981 נבחר לכנסת, והיה מקורב למנהיג המפלגה דאז שמעון פרס. בעת הקמת ממשלת האחדות ב-1988 הפך אדרי לשר בלי תיק, ובימי קריסת הממשלה במרץ 1990, על רקע הצעות השלום האמריקאיות ו'התרגיל המסריח' שהוביל פרס (בעבודה רבה מאחורי הקלעים של אדרי), היה לשר לאיכות הסביבה במשך שבוע. התרגיל נכשל והמפלגה גלתה לאופוזיציה, מעמדו של פרס החל לדעוך, ובהתאם נחלש מעמדו הפרלמנטרי של אדרי.

בתקופתו בפוליטיקה וגם לאחריה שימש אדרי כאיש קשר מיוחד עם בית המלוכה המרוקאי, ארץ מוצאו, ובפרט עם המלך חסן השני. לאדרי היה תפקיד מכריע בטיפוח היחסים, אשר הבשילו לנורמליזציה פורמלית בשנת 2020 במסגרת הסכמי אברהם. מעניין להוות את הקריירה הפוליטית של אדרי לזו של דוד לוי, שנפטר לפני שבועות ספורים – ועשה דרך מקבילה, אבל בבית שאן ולא בחצור, בימין הפוליטי ולא בשמאל. בעוד שלוי נקט בגישה של הבלטת מוצאו, נראה שאדרי נקט בגישה קונפורמיסטית יותר.

בנו לירון הספיד אותו: "…הוא עבד ללא לאות למען קידום חינוך, בריאות ורווחה עבור כלל אזרחי המדינה. הוא השאיר אחריו מורשת עשירה של דיפלומטיה, פיתוח וקידום מדינת ישראל בזירה הבינלאומית ובזירה המקומית. הוא היה מופת למנהיגות המשלבת חזון עם עשייה, ואנו נזכור אותו כאדם שנתן את כל כולו למען המדינה ולמען שיפור היחסים עם מדינות אחרות."

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן