רה"מ: "מוכן להתקפות אישיות, ובלבד שישראל תקבל את התחמושת שהיא צריכה"

לאחר הביקורת מהבית הלבן על הסרטון בו האשים את ממשל ביידן כי מעכב משלוחי נשק, נתניהו ממשיך לחתור להעברת התחמושת לישראל.

צילום: יונתן סינדל/פלאש90

לאחר הביקורת שנמתחה על ראש הממשלה בנימין נתניהו אחר הצהריים (חמישי) אודות הסרטון שבו הוא האשים את הממשל האמריקני בעיכוב משלוחי נשק לישראל, כתב נתניהו ברשת ה-X תגובה רשמית מטעמו: "אני מוכן לספוג התקפות אישיות, ובלבד שישראל תקבל מארה"ב את התחמושת שהיא זקוקה לה במלחמה על קיומה".

בסרטון שפרסם נתניהו, פנה ראש הממשלה לממשל ביידן בדרישה לשלוח נשק לישראל על מנת לסיים את המלחמה במהירות. אלו דבריו: "כשהשר בלינקן היה כאן לאחרונה בישראל, הייתה לנו שיחה גלויה, אמרתי לו שאני מעריך מאוד את התמיכה שארה"ב העניקה לישראל מתחילת המלחמה. אבל אמרתי גם משהו נוסף, שלא יעלה על הדעת שבחודשים האחרונים הממשל מנע מישראל נשק ותחמושת."

"ישראל, בעלת הברית הקרובה ביותר של אמריקה, נלחמת על חייה, נלחמת נגד איראן ושאר אויבינו המשותפים. המזכיר בלינקן הבטיח לי שהממשל עובד יום ולילה כדי להסיר את חסימת צווארי הבקבוק הללו. אני בהחלט מקווה שזה המצב. זה צריך להיות המקרה. במהלך מלחמת העולם השנייה, צ'רצ'יל אמר לארצות הברית, תנו לנו את הכלים, אנחנו נעשה את העבודה. ואני אומר, תנו לנו את הכלים ונסיים את העבודה הרבה יותר מהר".

כפי שאפשר לצפות, התגובות בבית הלבן לסרטון של נתניהו העידו שהוא פגע ב'נקודה רגישה': "הסרטון של נתניהו היה מביך, בלשון המעטה", מסר בתדרוך עיתונאים ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן.

הוא המשיך: "לא ידענו שהסרטון הזה יתפרסם, וההצהרות שנאמרו בו מטרידות ומאכזבות את ארה"ב, במיוחד בהתחשב בכך שאף מדינה אחרת לא עושה יותר מאיתנו כדי לעזור לישראל להגן על עצמה מפני האיום של חמאס".

קירבי הסביר את עמדת ארה"ב להאשמות: "האמירות של נתניהו על אספקת הנשק היו לא נכונות. ישראל לא תיפגע מסדר העדיפויות החדש שלנו".

בנוסף, בלינקן הגיב להאשמות ומסר: ״אנו ממשיכים לבחון משלוח נשק אחד שהנשיא ביידן דיבר עליו בכל הנוגע לפצצות במשקל של טון, בשל הדאגה שלנו מהשימוש בהן באזורים מאוכלסים בצפיפות כמו רפיח. זה נותר תחת בחינה. אבל כל שאר הסיוע מתקדם בצורה נורמלית״.

בישראל, מנגד, מאשימים את ממשל ביידן בעיכובים נוספים מעבר לעיכוב המדובר, ואתמול אף פורסם ב"וול סטריט ג'ורנל" כי הממשל מעכב בכוונה תחילה גם את אישור עסקת מטוסי ה-F-15.

כאמור, זמן קצר לאחר הביקורות עליו פרסם נתניהו תגובה רשמית, שבה כתב: "אני מוכן לספוג התקפות אישיות, ובלבד שישראל תקבל מארה"ב את התחמושת שהיא זקוקה לה במלחמה על קיומה".

בינתיים, על רקע המשבר, החליטו האמריקאים "להעניש" את המשלחת הישראלית שהגיע להיפגש עם ג'ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, ועם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה האמריקני. המשלחת שכוללת את השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר וראש המטה לביטחון לאומי צחי הנגבי לא תוכל להכניס לפגישות את אנשי הביטחון והצבא הישראליים שהגיעו עימם – כצעד של מחאה כלפי הסרטון של נתניהו.

בנוגע למפגש עם המשלחת הישראלית קירבי אמר בתדרוך לעיתונאים כי סאליבן ינהל איתם "דיון מקיף ורחב". עוד הוסיף, "הבענו את האכזבה העמוקה שלנו מהסרטון של נתניהו. המחשבה שארה"ב הפסיקה לסייע לישראל בכל הנוגע לצורכי ההגנה העצמית שלה הוא לחלוטין לא מדויק".

גורמים ישראלים אמרו כי הם מקווים שהדרג הצבאי יקיים בקרוב את הפגישות שהיה אמור לקיים עם הצוותים האמריקנים. יצוין כי בשבוע הבא יגיע שר הביטחון יואב גלנט לסדרת פגישות בוושינגטון.

בישראל מקווים כי חרף המתיחות יוכל הדרג הבטחוני לקיים את הפגישות המתוכננות עם מקביליהם האמריקאיים. בתוך כך צפוי להגיע בשבוע הבא שר הביטחון יואב גלנט לשורת פגישות בוושינגטון, בתקווה שאלו יצאו לפועל ללא הערמת קשיים מצד הבית הלבן.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן