קידום רכישת טייסות לחיל האוויר

פשרות פוליטיות בין משרדי האוצר והביטחון הובילו לאישור ראשוני של העסקה לרכישת טייסת שלישית של מטוסי 'אדיר' עבור חיל האוויר הישראלי, שיסייעו לשמור על עליונותו האווירית של צה"ל.

קרדיט: עדי כהן צדק

לאחר שהושגו פשרות והסכמות בין שר הביטחון יואב גלנט ובין שר האוצר בצלאל סמוטריץ', אישרה אתמול (ראשון) ועדת השרים להצטיידות לקדם רכישת טייסת שלישית של מטוסי 'אדיר' F-35 מידי ארה"ב (רובו בתקציב אמריקאי שהוענק לישראל כבר בתחילת המלחמה – סך של 35 מיליארד דולר). מטוסים אלו צפויים להגיע לישראל בעוד 3-5 שנים, ויסייעו לשמור את עליונותה האווירית של ישראל במזרח התיכון לטווח הארוך – מן הנדבכים החשובים ביותר בתפיסת הביטחון האזורית של המדינה.

בתחילה ביקש משרד הביטחון לאשר את העסקאות באופן זריז ובלי התכנסות ועדת השרים להצטיידות, לנוכח תחושת הדחיפות שבמלחמה. סמוטריץ' סירב לאשר את המהלך, בביקורת על ההליך הזריז, ובטענה כי דרוש פיקוח חיצוני לתיעדופים התקציביים במשרד הביטחון, במיוחד לנוכח מחדלי ה-7 באוקטובר. סמוטריץ' דרש להקים ועדה ציבורית לבחינת תקציב המדינה, שתכלול נציגים ממשרדי החוץ והואצר, יחד עם פוליטיקאים, כלכלנים ואנשי המל"ל. גלנט התנגד לרעיון הכנסת פוליטיקאים לשדה האינטרסים הביטחוניים, והמחלוקת בין השניים איימה למנוע את מימושו של תקציב הביטחון לשנת 2024 ככלל.

בסופו של דבר, הושגה פשרה בין שני השרים ביום רביעי שעבר, אחרי שגלנט הסכים להקמת ועדה בעלת סמכות המלצתיות בלבד. בכך הצליחה סוגיית רכישת המטוסים לפרוץ הלאה את הפקק בדיוק בזמן – שכן עיכוב במספר שבועות כעת, בשלב בשנה בו מקבלות החברות האמריקאיות החלטות לייצור, היה מוביל לעיכוב של מספר שנים בהבאת המטוסים לישראל. ההחלטה על הרכישה עוברת כעת לועדת החוץ והביטחון בהנהגת חה"כ יולי אדלשטיין, וצפוייה לקבל שם גושפנקה ואישור סופי. חיל האוויר ומדינת ישראל ימשיכו להתחזק, ונקווה שגם הפוליטיקאים ימשיכו למצוא דרכים להתפשר ולהגיע להסכמות למען הכלל.

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן