המשלחת שבה מדוחא: חותרים לעסקה לצד המשך הלחימה

הפסגה בדוחא יצאה לדרך בהשתתפות בכירי ארגוני הביון: ניסיון להחזיר את החטופים על ידי מו"מ - לצד הכרעת החמאס.

צילום חיים גולדברג/פלאש90

המשלחת הישראלית לפסגה בדוחא שבקטאר, חזרה הבוקר (חמישי) לישראל לאחר התנעת הפסגה להתנעת המו"מ לעסקת החטופים.

בכירים בישראל מסרו כי המפגש היה בעל "אופי של התנעה, וניסיון להביא למומנטום ולהתקדמות" לעסקה. בהמשך למפגש, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב ב-20:30, שם יימסרו עדכונים.

הפסגה בדוחא, קטאר נפתחה אתמול (רביעי) לאחר שהוחלט להתניע מחדש את המגעים בין ישראל לחמאס כדי להגיע לעסקת חטופים. הפסגה מתנהלת בהשתתפות ראש המוסד דדי ברנע, ראש השב"כ רונן בר, אלוף במיל' ניצן אלון, וכן ראשי ארגוני הביון הזרים – ראש ה-CIA ביל ברנס, ראש המודיעין המצרי עבאס כרמל, וראש ממשלת קטאר מוחמד אאל-ת'אני.

מטרת השיחות למסגר את העקרונות עליהם יש הסכמה – חלוקה לקטגוריות, הסרת התנאי להפסקת האש במהלך המו"מ, וכן פרטים אחרים. מגורמים שמעורים בפרטים נמסר כי "המו"מ יהיה מורכב – וייקח מספר שבועות".

שר הביטחון יואב גלנט, נאם אתמול בטקס סיום קורס במכללה לביטחון לאומי, וציין כי "פעולתה הנחושה של מערכת הביטחון יצרה את התנאים למהלך להשבת החטופים. נפתח בפנינו חלון הזדמנויות מוגבל לממש את חובתנו הערכית והמוסרית – להשבת חטופים. התנאים שייווצרו בעקבות העסקה יקדמו את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו, ואילו על הסיכונים שעלולים להיווצר – צה"ל וכוחות הביטחון יודעים לגבור". גלנט הוסיף, "לצד הפעולה להכרעת חמאס, ראוי, נכון וצריך לעשות עסקה להשבת החטופים".

כמו כן, ביום ראשון פרסמה לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה, ובה מודגשים העקרונות הישראליים לקראת המשא ומתן לעסקת החטופים.

1. בכל מקרה, העסקה שתוסכם תאפשר לישראל לחזור ולהילחם עד להשגת כל מטרות המלחמה.
2. בשום תרחיש לא יתאפשרו הברחות נשק לחמאס ממצרים לגבול עזה.
3. לא תתאפשר חזרת אלפי מחבלים חמושים לצפון הרצועה.
4. ישראל תפעל כדי למקסם את מספר החטופים החיים שיוחזרו משבי החמאס.
5. המתווה שהוסכם על ישראל וזכה לעידוד הנשיא ביידן יאפשר לישראל להשיב חטופים מבלי לפגוע ביתר מטרות המלחמה (דהיינו, מיטוט שלטון החמאס והשבת השקט לאזרחי ישראל).

היציאה לפסגה משקפת את החתירה המאומצת של ישראל לשחרור החטופים בכל הערוצים: הצבאי, הדיפלומטי והמדיני, והכל כדי להשיב אותם הביתה בשלום, לצד המשך הלחימה והשגת שאר מטרות הלחימה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן