צה"ל חזר לתמרן במלוא כוחו גם בצפון רצועת עזה

צה"ל חזר לפעול בכל המרחבים השונים ברצועה, במטרה אסטרטגית - לפגוע ביכולות השיקום והתבססות המחודשת של חמאס, ולפגוע במשילותו ברצועה.

קרדיט: דובר צה"ל

בשבוע האחרון, על רקע קריסת המו"מ לשחרור החטופים, חידשה ישראל את פעולותיה בכל חלקי הרצועה, מצפונה ועד לדרומה, וממעבר ארז עד למעבר רפיח. דבר זה מתחולל אחרי תקופה בת כחודש, בו שהתה רק חטיבה אחת ברצועה (חטיבת הנח"ל באזור מסדרון נצרים), וכבר נדמה היה שהמלחמה על סף סיום, ושישראל לא תוכל לחזור ולפעול במלוא כוחה נגד החמאס; אך הנה, צה"ל מוכיח שוב שביכולתו לחדש תמרון ופעולות מבצעיות תקיפות גם לאחר הפסקות ארוכות.

הפעילות הבולטת ביותר מתחוללת בדרום הרצועה, שם השתלטו כוחות שריון של חטיבה 401 על מעבר רפיח ללא קשיים רבים, וניתקו בכך (חלקית) את נתיב ההתחמשות של חמאס. כעת ממשיכים הטנקים בפעילות בחלק הדרום-מזרחי של רפיח, יחד עם כוחות חי"ר, תוך הימנעות זמנית מכניסה לעומק העיר. כניסה שכזו תגרור (וכבר גוררת) ביקורת בינלאומית קשה, ולאחרונה הציעה ארה"ב לישראל 'מקל וגזר': מחד, איום בהפסקת אספקת נשק התקפי אם תיכנס ישראל לרפיח; ומאידך, הבטחה לסיוע מודיעיני נרחב אם תימנע מפעולה שכזו.

במרכז הרצועה, נכנסו חטיבות מילואים אל תוך מרחב המסדרון, וחטיבת הנח"ל יצאה למתקפה בשכונת זיתון, במטרה לפגוע בניסיונות התבוססות מחודשת של חמאס באזור המרכזי של העיר עזה. הפעילות עד כה מוצלחת, אך גובה מחיר לא פשוט – ארבעה חיילים נהרגו מפיצוץ מטען ביום שישי, והבוקר התפרסם דבר נפילתו של חייל נוסף – אריאל צים ממודיעין, שנפל בהיתקלות מחוץ לבית ספר בו הסתתרו מחבלים רבים.

הפעילות החדשה ביותר מתחוללת כעת בצפון הרצועה, כאשר במהלך הלילה האחרון החלו כוחות צה"ל לפעול במרחב מחנה הפליטים ג'באליה, מוקד האוכלוסייה המרכזי צפונית לעיר עזה, הידוע כנקודת אחיזה חזקה של חמאס. היקף הפעולה ועוצמתה טרם נחשפו במלואם, אך על פי הרושם המתקבל מהודעות הפינוי של צה"ל, ועל פי גודלו של מחנה הפליטים, ניתן להעריך שמדובר במבצע של יותר מחטיבה אחת.

הפעולות הנוכחיות לא משרתות מטרות טקטיות, אלא אסטרטגיות – החלשת אחיזתו של חמאס ברצועה ושלילת יכולת הממשל שלו. חשוב לזכור כי 'הניצחון המוחלט' לא יושג כאשר כל פעיל חמאס ייהרג, אלא כאשר חמאס לא ישלוט יותר בעזה ולא יוכל לנצל את משאביה ואנשיה לטובתו.

לתגובות – [email protected]

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן