צה"ל הודיע על "הפוגה צבאית טקטית" יומית באזור רפיח לכניסת משאיות סיוע

עם זאת, בצה״ל מבהירים כי אין הפסקת לחימה בדרום הרצועה, והלחימה ברפיח נמשכת.

צילום: עבד רחים חטיב/פלאש 90

דובר צה"ל הודיע הבוקר (ראשון) על קיום "הפוגה צבאית טקטית" יומית בלחימה באזור רפיח שבדרום רצועת עזה. ההפוגה תתקיים מהשעה 08:00 עד 19:00 מדי יום, במטרה להגדיל את היקף הסיוע ההומניטרי הנכנס לרצועה.

מטרת ההפוגה היא לאפשר למשאיות סיוע להגיע למעבר כרם שלום ולנוע בבטחה לאורך כביש סלאח א-דין, הכביש הראשי החוצה את הרצועה מצפון לדרום, כדי להעביר אספקה לאזורים השונים.

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, מסר: "במסגרת המאמצים המתמשכים של צה"ל להגדלת היקף הסיוע ההומניטרי הנכנס לרצועת עזה, ולאחר דיונים עם האו"ם ועם ארגונים בינלאומיים, הוחלט כי החל מאתמול ועד להודעה חדשה בין השעות שמונה בבוקר לשבע בערב תופסק פעילות צבאית טקטית ומקומית למטרות הומניטריות בכביש מכרם שלום לרחוב סלאח א-דין וצפונה ממנו". הוא הוסיף כי "צה"ל ימשיך לתמוך במאמצים הומניטריים בשטח. צעד זה מתווסף לצעדים הומניטריים נוספים שננקטו מאז תחילת המלחמה".

עם זאת, דווח כי שר הביטחון יואב גלנט לא אישר את ההפוגה ואף לא ידע על קיומה. לפי גלי צה"ל, גלנט כעס על עיתוי ההודעה, בעקבות הפרסום על מותם של 11 לוחמים ברצועה בסוף השבוע.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף את ההחלטה באומרו: "מי שהחליט על 'הפוגה טקטית' לצורך מעבר הומניטרי, במיוחד בשעה שטובי חיילינו נופלים בקרב, הוא אוויל וכסיל שאסור לו להמשיך להיות בתפקידו. לצערי מהלך זה לא הובא בפני הקבינט והוא מנוגד להחלטותיו. הגיע הזמן לצאת מהקונספציה ולהפסיק את הגישה המטורללת וההזויה שרק מביאה עלינו עוד הרוגים ונופלים".

בתגובה, הבהיר צה"ל: "אין הפסקת לחימה בדרום הרצועה, והלחימה ברפיח נמשכת. כמו כן, אין שינוי בהכנסת הסחורות לרצועה. הציר המוביל את הסחורות יהיה פתוח במהלך שעות היום בתיאום עם ארגונים בינלאומיים לשינוע הסיוע ההומניטרי בלבד״.

בפועל, כוחות צה"ל יתייצבו על קווי ההתקפה בשעות ההפוגה כדי לאפשר את הכנסת הסיוע, אך לא יפתחו במתקפות על יעדים חדשים אלא במקרה של אירועים חריגים. ההפוגה הטקטית מוגבלת לאזורים שצוינו, והכוחות ימשיכו לפעול נגד מחבלים, אמצעי לחימה ותשתיות תת-קרקעיות.

ההחלטה על ההפוגה מגיעה על רקע טענות בינלאומיות כי ישראל מונעת מעבר יעיל של סיוע הומניטרי, ובעקבות הצטברות משאיות במעבר כרם שלום מאז כניסת צה"ל לרפיח. לפי נתוני האו"ם, בחודש האחרון נכנסו בממוצע 68 משאיות סיוע ביום, לעומת 168 באפריל.

גורם ביטחוני הסביר: "ההפוגה מתאפשרת בצירים הרלוונטיים בדרום כדי לאפשר את ההכנסה של הסיוע ההומניטרי והאיסוף שלו על ידי-האו״ם, ובשביל לאפשר מעבר בצורה יעילה". טרם הובהר אם צה"ל יספק אבטחה למשאיות הסיוע לאורך הכביש המהיר.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן