פסיקה דרמטית בארה"ב: טראמפ יהנה מחסינות פלילית לגבי פעולות "רשמיות"

בית המשפט העליון בארה"ב הוציא תחת ידיו אתמול (שני) פסיקה דרמטית שמעוררת סערה, לפיה הנשיא טראמפ, וכן נשיאי ארה"ב עתידיים, יכולים להנות מחסינות פלילית לגבי פעולות "רשמיות" שביצעו בעת כהונתם - כמו למשל ניסיון הטיית הבחירות ועידוד הפריצה לגבעת הקפיטול.

שופטי בית המשפט העליון האמריקני. קרדיט: ויקיפדיה.

דרמה משפטית בארה"ב: בית המשפט העליון בארה"ב פרסם אתמול (שני) פסק דין תקדימי שעורר סערה, ובו הוכרע כי עשויה להיות לנשיא לשעבר טראמפ חסינות עבור חלק מפעולותיו. ההחלטה זכתה לתגובות מעורבות, כאשר חברי קונגרס דמוקרטיים הכריזו כי בכוונתם להדיח את חלק מהשופטים ולהחליש את כוחו של בית המשפט, אשר שישה מתוך תשעת שופטיו מתייחסים למחנה השמרני, ומנגד טראמפ  ותומכיו כינו את הפסק "ניצחון גדול לדמוקרטיה".

בית המשפט העליון האמריקני פסק שהנשיא לשעבר טראמפ וכן נשיאים עתידיים נהנים מחסינות פלילית בכל הקשור לפעולות "רשמיות" שביצעו במהלך כהונתם. אמנם, בית המשפט ידון בכל מקרה לגופו ויקבע הוא נחשב פעולה "רשמית" לעניין זה.

משמעות הפסיקה היא, שדונלד טראמפ עשוי להנות מחסינות בפרשיית ניסיון הטיית בחירות בשנת 2020 וכן במעורבותו בהסתערות על הקפיטול ב-2021 ואולי גם במשפטים נוספים.

פסק הדין זכה לתמיכה רבתי מטעם הנשיא לשעבר טראמפ שהגדיר את ההחלטה "ניצחון גדול לדמוקרטיה ולחוקה", והצהיר שהוא "גאה להיות אמריקני". פוליטקיאים רפובליקניים נוספים תמכו אף הם בפסיקה, ויו"ר בית הנבחרים האמריקני מייק ג'ונסון אמר שהפסיקה היא "ניצחון גדול לנשיא טראמפ ולכל הנשיאים העתידיים, והפסד נוסף למשרד המשפטים מטעם הנשיא ביידן".

לעומת זאת, נשיא ארה"ב ביידן אמר כי הפסיקה מהווה "תקדים מסוכן" וכי "אין מלכים באמריקה". קולות דומים נשמעו מקרב מחזיקי דעת המיעוט בבית המשפט. השופטת סוניה סוטומיור כתבה בדעת מיעוט שהפסיקה "הופכת ללעג את העיקרון שאף אדם אינו מעל החוק", וש"בכל שימוש בכוחו הרשמי, הנשיא הפך למלך מעל החוק". השופטת קטנג'י בראון ג'קסון הצטרפה לדעת המיעוט של סוטומיור, והוסיפה שההשלכות המעשיות של הפסיקה הן "סכנה לדמוקרטיה ולתפקוד הרגיל של הממשלה".

בקרב המפלגה הדמוקרטית אף התעוררו קולות נוכח הביקורת כנגד פסק הדין, לפעול להדיח שופטים. כך הודיעה חברת הקונסגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז בחשבון ה-X שלה: "בית המשפט סובל ממשבר שחיתות. הפסיקה היום היא התקפה על הדמוקרטיה האמריקנית". עוד הצטרף לכך האקים ג'פריס, מנהיג המיעוט בבית הנבחרים, שהתחייב לקדם "פיקוח הדוק על בית המשפט העליון כדי להבטיח ששופטי הרוב מהימין הקיצוני מצייתים לחוקה". חברים קונגרס דמוקרטים אחרים קראו להרחיב את בית המשפט העליון כדי לדלל את הרוב השמרני שבו.

השלב הבא בקביעת חסינותו של טראמפ היא העברת הדיון לבית משפט בערכאה נמוכה יותר שמנהל את המשפט של טראמפ, על מנת לקבוע איזה מהפעולות של טראמפ הם "רשמיות", ובהתאם יקבע האם מגיעה לו חסינות פלילית בעטיים. אומנם, בית המשפט העליון הוסיף, קל לסווג חלק מהפעולות כרשמיות, בעוד שאחרות "מעלות שאלות מורכבות יותר". משמעות נוספת של סיווג פעולות כ"רשמיות" היא שאותן פעולות לא יוכלו לשמש כראיות במשפט נגד נשיא עבור פעולות שלא הודרו "רשמיות".

ההשלכות המיידיות של הפסיקה הינן עיכוב ואולי אף עצירת המשפט של טראמפ בנוגע להתנהלותו בפרשת הטיית הבחירות ב-2020 ומעורבותו בפריצה לקפיטול. בהמשך לכך, ביקש טראמפ מבית המשפט בניו יורק לדחות את קביעת גזר דין בפרשת תשלום דמי השתיקה לסטורמי דניאלס, שבה הורשע, כדי לבחון האם פסיקת העליון חלה במקרה זה.

 

טוויסט בעלילה: טראמפ הורשע בכל הסעיפים בפרשת דמי השתיקה

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן