על רקע החיסולים בלבנון: פצוע אנוש במתקפת כטבמ"ים בכברי

פגיעות ישירות הבוקר בקיבוץ כברי על רקע חיסולים משמעותיים של בכירים ופעילים בחיזבאללה. בארגון הטרור מנסים לשדר עסקים כרגיל, אך התשדורות הפנימיות משדרות פחד.

נפילה הכטב"ם ליד כברי. שימוש הוגן לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים.

על רקע חיסולי בכירים בארגון הטרור חיזבאללה נשלחו בימים האחרונים כמה מתקפות משולבות של כטב"מים ורקטות. כתוצאה ממתקפה כזאת, נפצע הבוקר (חמישי)  ישראלי בקיבוץ כברי באורח אנוש.

הקיבוץ שנמצא סמוך לנהרייה לא פונה במהלך המלחמה, וספג היום כמה פגיעות ישירות. כמו כן, נגרם נזק לבית ולרכבים שחנו בסמוך. לאחר האירוע יירט צה"ל כמה מטרות אוויריות חשודות שהתגלו לפני שחדרו למרחב האווירי של מדינת ישראל, ולכן לא הופעלו התרעות.

מתקפת הכטב"מים של חיזבאללה החלה בשעה 10:41 בבוקר, וגרמה להפעלת התרעה ביישובים רמות נפתלי, מלכיה, יפתח ודישון. באירוע הזה צה"ל הצליח ליירט בהצלחה כמה מהמטרות שזוהו משטח לבנון.

בשעה 11:05 הופעלו התרעות בשנית עקב חדירת כלי טיס בשורת יישובים ובהם בין היתר שלומי, יערה, מצובה, חניתה כברי וראש הנקרה, חלקם לפי צה"ל הצליחו לחדור ולהתפוצץ בשטח ישראל.

אייל עובדיה, חבר כיתת כוננות בקיבוץ כברי סיפר: "היינו בממ״ד בזמן האזעקות. הנזק שנגרם הפעם גם לבתים וגם למכוניות הוא גדול הפעם, יש הרבה נזקים, אבל נתמודד עם זה".

הבית של קני ורונית נפגע במתקפה. קני אמר: "היינו בדרך לנסוע דרומה, היו בלי סוף אזעקות. רצנו מהמכונית לבית, לא הספקנו להגיע לממ״ד – אם היינו נשארים במכונית היה קורה כאן אסון כבד. קיבלנו את החיים שלנו במתנה". רונית הוסיפה: "היינו במכונית כשהאזעקות התחילו, ויצאנו ממנה ורצנו. היה לנו נס גדול, היום היה תורנו – זו שגרה של מתח סמוי כל הזמן, אבל אנחנו ניצלנו ונשארנו בחיים".

חוסל מהנדס בכיר בחיזבאללה; בתגובה נורו עשרות שיגורים, ישראלי נפצע

על רקע ההתחממות המתמשכת בצפון, קיים הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי אתמול הערכת מצב בעוצבת הגליל שבגבול לבנון, בהשתתפות מפקד פיקוד הצפון ומפקד העוצבה. לאחר מכן ביקר רא"ל הלוי במטולה ונפגש עם ראש המועצה ונציגי שלטון אחרים.

בביקור שטח הרמטכ"ל את משנתו: "כשלאויב שלך קשה, אל תסתובב, תקשה עליו עוד, תקשה עליו עוד", והוסיף, "אנחנו מקשים. גם כדי לפרק יותר, ואנחנו מקשים גם כדי להעלות את הסיכויים להגיע בתנאים טובים, להחזיר את החטופים, זה עניין מאוד מאוד משמעותי".

"אני חושב שהחיסולים מאוד חשובים. הם קשים להם מאוד", אמר רא"ל הלוי. "אני חושב שהפיקוד, האוגדות, כל המערכת עם חיל האוויר, עם אמ"ן, עושים עבודה מאוד טובה בלאתר את היעדים, בלתקוף אותם. אולי עושים עוד משהו טוב עכשיו, אבל זה התנאי של זה שיש פה הגנה חזקה".

הם בלחץ: "יש לישראל את האפשרות לחסל את נסראללה"

בעוד שבחיזבאללה מנסים לשדר עסקים כרגיל, ברשתות הערביות הדברים נראים אחרת. מניתוח של בשאר ג'ראר, פרשן מדיני ירדני עולה: "חיזבאללה לא יכול להסתיר את החדירה המודיעינית, וכי מה שמביך אותו מעבר לחיסולים הוא שאחריהם מופיעות הדלפות בתקשורת – כמו שישראל יודעת איפה נמצא נסראללה, ושהיא מכירה את המסתור התת-קרקעי שלו בפרבר הדרומי של ביירות".

הפרשן הוסיף, כי המסר שישראל מעבירה הוא ברור: "אם היו רוצים לחסל את ראש הארגון חסן נסראללה – יש יכולת לעשות זאת".

בהמשך לכך, פורסם סרטון עם קולו של נסראללה כאשר הוא מזהיר את פעילי הארגון להימנע מקרבה למכשור טכנולוגי כלשהו – זאת כדי לשרוד. "הטלפון שלכם הוא מרגל קטלני. השליכו את הטלפונים שלכם, תקברו אותם, ואפילו שימו אותם בתוך קופסה מברזל ותיפטרו מהם", אמר מנהיג החיזבאללה. עוד נשמע נסראללה כשהוא אומר כי "המרגל הסלולרי נמצא בכף היד שלך ובכף היד של אשתך!".

המסרים המבוהלים של החיזבאללה מעידים על כך שהחיסולים הממוקדים לא רק פוגעים ביכולותיו של ארגון הטרור, במיוחד במקרים בהם המחוסל היה בעל ניסיון או תפקיד בכיר, אלא גם גורמים לתבוסה תודעתית בקרב המחבלים, שמבינים שהם לא מסוגלים להתמודד מול כוחה המודיעיני, הטכנולוגי והצבאי של מדינת ישראל ולצאת כאשר ידם על העליונה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן