ברקע המו"מ לעסקת חטופים ותחקיר בארי: הנאומים בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1

הבכירים התייחסו לתחקיר בארי, המו"מ לעסקת החטופים וגיוס החרדים וקיבלו בברכה את הקצינים החדשים של צה"ל.

צילום יונתן סינדל/פלאש90

בזמן שהתחילו מגעים להתקדמות בעסקת חטופים, וכמה שעות לפני פרסום התחקיר הראשון של צה"ל על הקרבות ב-7 באוקטובר, העוסק בקרב בארי, נאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1.

בהמשך הטקס צפוי לנאום גם מפקד בה"ד 1, אלוף-משנה יהודה ואך, לצד קצינים נוספים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס כי "כשהקמנו את מדינתנו ידענו שהשנאה לא תיעלם ביום אחד. ההבדל הגדול בין העבר להווה טמון ביכולתנו להיאבק במבקשי נפשנו, כך התייצבנו לדגל כאיש אחד בעקבות מפלצת הטרור. נעמדנו על רגלנו ויצאנו למלחמה צודקת מאין כמותה ובמלחמה הזו אנחנו מנצחים, אנחנו נחושים להשלים את הניצחון. יש ששואלים עד מתי תימשך המערכה? ואני עונה בשתי מילים – עד לניצחון. גם אם זה ייקח זמן".

נתניהו הוסיף: "אני רוצה להדגיש: אני מחויב למתווה לשחרור חטופינו, אבל מרצחי החמאס עדיין ממשיכים לדבוק בדרישות שמסכנות את ביטחון ישראל. מתוך אחריות לאומית, כל מתווה חייב לאפשר לישראל לחזור להילחם. הדרך לשחרר את חטופינו היא להמשיך ללחוץ על חמאס בכל הכוח".

שר הביטחון יואב גלנט אמר כי "לפני שעות אחדות הציגו נציגי צה"ל לחברי קהילת בארי את עיקרי תחקיר ההתקפה על הקיבוץ. אנו נדרשים לתחקיר ברמה הלאומית שיבהיר את העובדות – ועדת חקירה ממלכתית. ועדת החקירה הזו צריכה להיות אובייקטיבית, היא צריכה לבדוק את כולנו – את הממשלה, הצבא וגופי הביטחון. היא צריכה לבדוק אותי והיא צריכה לבדוק את ראש הממשלה ואת הרמטכ"ל".

הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, פתח את דבריו בברכות: "זהו קורס קציני יבשה שלישי שמסתיים בזמן מלחמה. יצאתם לקורס כחיילים ומפקדים, ואתם חוזרים כקצינים להמשך הלחימה. אתם מהווים חיזוק משמעותי לשדרת הפיקוד של צה"ל. ממחר, אתם תפקדו על חיילים בחזית הלחימה".

הרמטכ"ל התייחס גם לתחקיר בארי: "הבוקר הצגנו לקהילת בארי את התחקיר שערכנו על הלחימה בקיבוץ. התחקיר הוא אבן יסוד במעשה הפיקודי. בצורה נוקבת המבקשת למידה ושיפור פעלנו עם כל השותפים לאירוע כדי להבין לעומק מה היה – ומה עלינו ללמוד כדי שלא ישנה בעתיד. על כולנו ללמוד מגבורת אנשי בארי, כיתת הכוננות ואזרחים שהגנו בגופם על משפחותיהם במשך שעות ארוכות, שבהן אנחנו לא הגענו להגן עליהם. נעמוד על הטעויות שנעשו בקרב, כך נלמד ונבטיח שמחר נהיה טובים יותר".

על רקע ההחלטה לגייס חרדים לצה"ל אמר כי "יש חזון בנגב. חזון פועם של מימוש ותקווה. אז מדוע אם כן, שלא יהיו כאן בעתיד על הרחבה ובקהל בינינו קצינים חרדים. נדע לקבל אותם, נדע לכבד את אמונתם. הם יתרמו לביטחון המדינה ולביטחונם. הם ירגישו משמעותיים יותר בזכות זה. ישראל תהיה מדינה מלוכדת וחברה חזקה יותר".

הטקס מתרחש לאחר שהבוקר חזרה מדוחא, קטאר משלחת המו"מ לעסקת החטופים מפסגה מרובעת בהשתתפות המתווכות ארה"ב, מצרים וקטאר. לשכת ראש הממשלה עדכנה כי המשלחת עדכנה הבוקר את נתניהו, וכי הערב תצא המשלחת לקהיר בהובלת ראש השב"כ רונן בר.

בעוד שארגון הטרור חמאס טען שישראל "ממשיכה במדיניות הסחבת שלה במטרה להרוויח זמן", בעוד גורמים בישראל מוסרים כי לא היתה התקדמות לעסקה בקטאר, אך "במפגש דנו בפרקי העסקה להשבת החטופים והדרכים ליישום המתווה, תוך הבטחת כל יעדי המלחמה, וההסכמות והפערים התבהרו".

אחד הפערים המדוברים הוא מניעת עליית מחבלים חמושים יחד עם האזרחים לצפון הרצועה. פער נוסף נוגע לשליטה בציר פילדלפי, מכיוון שהמתווה שהציג נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לא התייחס לסוגיה, מאחר והציר לא היה בשליטה ישראלית מלאה בזמנו. פערים נוספים שעלו הם כמות האסירים עם דם על הידיים שישוחררו תמורת החטופים, הווטו הישראלי על שמות מסוימים, שאלת גירושם מעזה, ועוד.

הערב כאמור תצא המשלחת הישראלית קהירה, על מנת להמשיך להתקדם לקראת עסקת חטופים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן