עוד אחד: בכיר במשמרות המהפכה האיראניים מת מ"מחלה לא ברורה"

סכנות המקצוע: בכיר נוסף בכוח קודס מת והפעם מ"מחלה מסתורית", אך לדברי גורמים באופוזיציה, המוות שלו אינו תמים במיוחד. מותו מצטרף לשורה ארוכה של בכירים איראניים שחוסלו או מתו, ולאחר הסגת בכירים איראנייים משטח סוריה כדי להציל אותם מתקיפות ישראליות.

ויקיפדיה

לאחר שלא מזמן נהרג נשיא איראן איברהים ראיסי יחד עם שר החוץ בתאונת מסוק, ועל רקע שורה של חיסולים של בכירים איראניים בדמשק, דווח אמש (שבת) באיראן כי ואג'י-אללה מוראדי, קצין בכיר של משמרות המהפכה, מת בבית חולים בצפון איראן. מוראדי היה בכיר בכוח קודס, ונחשב לאחד המובילים בשיתוף הפעולה בין איראן לחיזבאללה, המכונה "ציר ההתנגדות". כמו כן, מוראדי פיקד על כוחות מיוחדים של משמרות המהפכה הנמצא בסוריה.

גורמים רבים בעלי מומחיות בתחום דיווחו כי הבכיר האיראני היה מקורב מאוד לקאסם סולימאני, מפקד כוח קודס שחוסל על ידי צבא ארה"ב לפני למעלה משלוש שנים. כלי תקשורת שונים מסרו כי הוא מת ממחלה לא ברורה בבית חולים בצפון איראן, והיום אמורה להתקיים הלווייתו בעיר בבולסאר, הנמצאת על חופי הים הכספי בצפון המדינה.

ערוצי תקשורת המשוייכים לאופוזיציה האיראנית, ביניהם "איראן אינטרנשיונל" הביעו ספק לגבי מותו של מוראדי ממחלה, והעלו השערות (בלתי מבוססות נכון לכעת) כאילו מותו תוכנן בזדון.

מוראדי כאמור היה ממוקם מכוח תפקידו בסוריה, שם סייע לחיזבאללה, אולם בשלב כלשהו סיים את תפקידו וחזר לאיראן. סיבת חזרתו אינה ידועה, אך ידוע כי מחודש ינואר איראן מקדמת את החזרת קציניה הבכירים מסוריה מחשש לפגיעתם בתקיפות ישראליות.

חשש זה נעוץ בעובדות מוצקות, שכן בחודש דצמבר חוסל בכיר של כוח קודס של איראן בתקיפה על שטח סוריה שמיוחסת לישראל, ובחודש אפריל חוסלו שבעה יועצים צבאיים איראניים נוספים בתקיפה ישראלית בקונסוליה האיראנית בדמשק, ביניהם מוחמד רזא זהדי, מפקד כוח קודס בסוריה ולבנון, שדרגתו מקבילה לתת-אלוף, וסגנו מוחמד רחימי.

התקיפה הובילה כזכור לתגובה איראנית רחבת היקף וחסרת תקדים, במהלכה שיגרה הרפובליקה האיסלאמית מאות טילים וכטב"מים לעבר ישראל – וללילה היסטורי בלתי נשכח שבו מדינת ישראל הצליחה ליירט בעזרת בנות בריתה 99% מהם בהצלחה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן