עוברים ליישום: ישראל נחושה לנתק את הקשר הכלכלי עם טורקיה

שר החוץ, ישראל כ"ץ, הצהיר בישיבת ועדת חוץ וביטחון כי הוא נחוש להקטין עד כדי ביטול את היחסים הכלכליים עם אנקרה וציין ארבעה חלופות כלכליות.

ויקיפדיה

שר החוץ ישראל כ"ץ הביע נחישות להקטין ואף לבטל את היחסים הכלכליים עם טורקיה, על רקע המשבר הבין-מדינתי שהתחולל בעקבות המלחמה בעזה ושהעמיק בחודשים האחרונים. בדבריו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כ"ץ התייחס להכרזת טורקיה בחודש מאי על החרם הכלכלי כלפי ישראל, וציין כי מאז מצב יחסי הסחר בין המדינות אינו ברור.

כ"ץ הבהיר כי למרות הנחישות לצמצם את הקשרים הכלכליים, אין כוונה לפגוע ביחסים הדיפלומטיים הרשמיים בין ישראל לטורקיה. "ניתוק או צמצום יחסים דיפלומטיים לא על הפרק", הדגיש השר. כשנשאל על חלופות ליחסי הסחר עם טורקיה, כ"ץ הציע את מצרים, יוון, רוסיה, סין והודו.

השר התייחס גם למתקפותיו על נשיא טורקיה ארדואן ברשתות החברתיות, שבאו כתגובה לצעדים האנטי-ישראלים של הנשיא הטורקי. לדבריו, ארדואן "שולח לי כל הזמן מסרים שאפסיק לצייץ בטורקית משום שזה גורם נזק לו בזירה הפנימית".

למרות הצהרות טורקיה על חרם כלכלי מלא כלפי ישראל, התברר כעבור זמן קצר שהחרם צומצם או אף התפורר לחלוטין. רשויות טורקיה הודיעו על הקלות זמניות לייבוא וייצוא עם ישראל במטרה לסייע למפעלים טורקים. אמנם הוכחשו ההקלות הללו באופן רשמי, אך בפועל נראה שהצד ההצהרתי של החרם קיבל משקל רב מהצד הביצועי.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן