נשיא המדינה: "אתן גיבוי מוחלט לממשלה בעסקה לשחרור חטופים"

נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס הבוקר (ראשון) בכנס המשפט באוניברסיטה העברית לנאומו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בשישי לגבי עסקה אפשרית לשחרור חטופים ישראלים. הרצוג הביע תמיכה גורפת בממשלה ובכוונתה לקדם עסקה כזו, תוך הדגשת חשיבות פדיון שבויים וחובתה של המדינה להגן על אזרחיה.

צילום: מעיין טואף/לע״מ

"בעקבות נאומו של הנשיא ביידן אמרתי לראש הממשלה שאתן לו ולממשלה גיבוי מוחלט לעסקה שיגבשו לשחרור חטופים", הצהיר הנשיא. "אסור לשכוח כנאמר במקורותינו שאין מצווה גדולה יותר ממצוות פדיון שבויים ואני מוסיף – במיוחד כשמדובר באזרחים ישראלים שהמדינה לא שמרה והגנה עליהם. חובה להחזירם הביתה במסגרת עסקה שתשמור על האינטרסים הבטחוניים של מדינת ישראל".

דבריו של הרצוג באים על רקע דיווחים על מגעים מתקדמים בין ישראל לחמאס בנוגע לעסקת חילופי שבויים. במסגרת עסקה אפשרית זו, צפויה ישראל לשחרר מחבלים פלסטינים בתמורה להשבתם של אזרחים ישראלים המוחזקים בידי חמאס.

הנשיא הדגיש כי ימשיך לעקוב אחר התפתחויות בנושא מקרוב ויפעל לסייע בכל דרך אפשרית להחזרת החטופים הביתה. "אני קורא לכל הציבור בישראל להתאחד ולעמוד לצד משפחות החטופים בתקופה קשה זו", אמר הרצוג. "אנו תפילה אחת וחלום אחד – לראות את בניהם ובנותיהם חוזרים הביתה בשלום".

דברי הנשיא מגיעים לאחר נאומו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ובו אמר:

בנאום אמר ביידן: "בחודשים האחרונים התמקדנו בנסיון להגיע לסיום מתמשך של המלחמה בעזה כדי להגיע לפתרון מדיני שנותן עתיד טוב יותר לישראלים ופלסטינים. אחרי מאמצים גדולים של ארה"ב, ישראל הציעה הצעה מקיפה חדשה. מפת דרכים להפסקת אש ממושכת. ההצעה הועברה לחמאס על ידי קטאר".

ביידן הוסיף: "ההצעה הישראלית כוללת שלושה שלבים. שלב ראשון של שישה שבועות – הפסקת אש כוללת ונסיגת צה"ל מכל מרכזי האוכלוסיה בעזה ושחרור חטופים בתמורה למאות אסירים פלסטינים. יהיו חטופים אמריקנים שישוחררו בשלב הזה וגופות של חטופים יוחזרו. אזרחים פלסטינים יוכלו לחזור לבתיהם כולל לצפון. סיוע הומניטארי יזרום לרצועה".

עוד אמר ביידן: "במהלך ששת השבועות שלהשלב הראשון, ישראל וחמאס ינהלו מו"מ על הגעה לשלב ב' – הגעה לסיום של פעולות האיבה. ההצעה אומרת שאם המו"מ על שלב ב יימשך יותר מ-6 שבועות – הפסקת האש תימשך ללא הפרעה. בשלב ב' ישוחררו כל החטופים החיים שנשארו, כולל חיילים גברים. כל עוד חמאס יעמוד בהתחייבותו – יתרחש סיום של מעשי האיבה באופן קבוע".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן