נלחמים על החטופים: קבינט המלחמה אישר את הכניסה לרפיח

לאחר התעקשות החמאס על סיום המלחמה בתמורה להשבת החטופים, החליט קבינט המלחמה לאשר את הכניסה הקרקעית לרפיח. בשלב הראשון - פינוי האוכלוסיה ויצירת מסדרון הומניטרי מורחב כדי לאפשר לצה"ל להילחם ולנצח

חיילי צה"ל | צילום: דובר צה"ל

אתמול (שני) התכנס קבינט המלחמה והחליט פה אחד על היערכות לתמרון קרקעי ברפיח, זאת לאחר הגעה למבוי סתום במשא ומתן לשחרור החטופים בעקבות התעקשות החמאס להציב כדרישה את סיום המלחמה לפני שכל מטרותיה הושגו. ההחלטה התקבלה בצל החדשות אודות ארבעת הלוחמים שנהרגו כתוצאה מירי פצמ"רים ממרחב רפיח.

הבוקר החל צה"ל בפינוי האוכלוסייה השוהה בשכונות המזרחיות של רפיח שסמכות לגבול עם יישובי ישראל, וזאת כדי לאפשר את התמרון הקרקעי, להפריד את האוכלוסייה מהלחימה וליצור מרחב שיאפשר מרחב פעולה להמשך הלחימה. מדובר צה"ל נמסר "צה"ל מרחיב את האזור ההומניטרי באל-מוואסי, וקורא לאוכלוסייה להתפנות באופן זמני מהשכונות המזרחיות של רפיח אל המרחב ההומניטרי המורחב". כמו כן פרסם דובר צה"ל בערבית הודעה ברוח דברים אלו.

בנוסף הטיל צה"ל כרוזים במטרה לעודד את השוהים במזרח רפיח לעבור לאזורים שהצבא הגדיר כבטוחים שנמצאים בסמוך לעיר אל-מוואסי. ההערכות על פי צה"ל כרגע הן כי 100 אלף פלסטינים ידרשו להתפנות כדי להימנע מפגיעה במהלך התקיפה, מתוך כ-1.3 מיליון המתגוררים במרחב רפיח.

הכרוזים שפוזרו בעיר מתחלקים לשני סוגים – כרוזים אדומים הקוראים לתושבי האזור לפנות באופן זמני את בתיהם, וכרוזים כחולים המודיעים על הרחבת האזור ההומניטרי באלמואסי. הכרוזים האדומים פוזרו באזור העיירה אלשוכה ושכונות אל-סלאם, אל-ג׳נינה, תבה זראע, ואל-ירמוכ כאשר הם נושאים את הכיתוב: "כל הנמצא סמוך לארגוני טרור מסכן את עצמו ואת בני משפחתו. למען שלומכם, צה״ל מפציר בכם להתפנות באופן מיידי לאזור ההומניטרי המורחב".

האיזור ההומניטרי המורחב באל מוואסי כולל מרחב שהייה ענק, בתי חולים שדה, אוהלים וכמויות מוגברות של מזון, מים תרופות ואספקה נוספת, וכמו כן מאפשר צה"ל לארגונים בינלאומיים ומדינות נוספות להרחיב את הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה, וכל זאת תוך שמירה על היכולת של צה"ל לתמרן בעיר.

ההחלטה לצאת למבצע אושרה כאמור פה אחד בדיון בקבינט המלחמה. כמו כן, שוחח הלילה שר הביטחון יואב גלנט עם מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין והסביר לו כי חמאס מסרב לכל הצעה שתאפשר עסקה: "לא נותרה לנו ברירה, והמשמעות היא תחילת הפעולה הישראלית ברפיח".

לפי הודעת הפנטגון, אוסטין הדגיש בפני גלנט, את הצורך שכל פעולה צבאית ישראלית פוטנציאלית ברפיח "תכלול תוכנית אמינה לפינוי אזרחים פלסטינים ושמירה על זרימת הסיוע ההומניטרי לעזה". שר ההגנה אוסטין גם חזר בפני שר הביטחון גלנט על המחויבות של ארה"ב להגן על ישראל.

לפי דיווחים זרים המבצע תואם עם ארה"ב בשבוע שעבר, אז הודיע צה"ל לארגוני סיוע בינלאומיים והממשל האמריקאי על כוונתו להקים מרחב שהייה הומניטרי כדי לאפשר פעולה קרקעית ברפיח.

בתוך כך, דיווחים בעיתון וול סטריט ג'ורנל ציטטו גורמים מצרים שלפיהם ישראל הציבה לחמאס אולטימטום: אם ארגון הטרור לא יגיע להסכם ועסקה שתביא להפסקת אש בתוך שבוע – ישראל תחל בפעולה הצבאית ברפיח. בנוסף אישרו מקורות נוספים כי ראש ה-CIA ויליאם ברנס הגיע לקהיר בניסיון להפעיל לחץ כדי לגרום להצלחת העסקה, אשר כאמור לא צלחה עקב דרישות החמאס.

לצד מאמצי הפינוי של צה"ל, תקף חיל האוויר מטרות טרור בעיר רפיח מהם בוצע ירי הפצמ"רים אמש שפגעו בחיילים בכרם שלום, ביניהם עמדת צליפה ומבנה צבאי. כמו כן, מטוסי ומסוקי קרב תקפו מחבלים, מבנים ממולכדים ואתרי שיגור רקטות שירו לעבר כוחותינו.

הפינוי מהווה שלב ראשון בהיערכות לתמרון קרקעי נרחב ברפיח, שתתבצע בשלבים, ויאפשר למדינת ישראל להמשיך ולקדם את מטרות המלחמה: מיטוט שלטון החמאס, השבת השלום לתושבי הדרום ולמדינת ישראל, והשבת החטופים הביתה.

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן