השגחה פרטית ברוסיה: ניסיון פיגוע בבית כנסת בזמן שלא היו מתפללים

בפיגוע משולב בדגסטן מחבלים תקפו כנסיות ובתי כנסת .20 אנשים בהם שוטרים ואזרחים נרצחו באירוע. 6 מחבלים חוסלו ואחרים נעצרו. החשוד המרכזי הוא דאעש שטרם לקח אחריות על הפיגוע.

קרדיט: ויקיפדיה

אחר הצהריים (ראשון) על פי דיווח ברוסיה, פורסם כי חמושים הלבושים בחולצות שחורות פתחו בירי לעבר בית כנסת בעיר דרבנט, שהינו הבית כנסת היחיד שקיים כיום בעיר דרבנט שבדאגסטן ובנס גדול בשעה זו לא היו מתפללים בבית כנסת ונמנע אסון משמעותי היות ובית הכנסת הוצת ונשרף עד היסוד.
באירוע נהרגו שני שוטרים ששמרו על בית הכנסת וממשרד החוץ נמסר כי "חמושים ירו בשני שומרי בית הכנסת שאינם יהודים וברכב משטרה והציתו את היכל בית הכנסת. בעת האירוע לא היו מתפללים במבנה. עד כה לא ידוע על יהודים או ישראלים בין הנפגעים".

בנוסף המחבלים הסתערו על כנסייה, רצחו את הכומר בן ה-66 בצורה אכזרית והציתו גם את הכנסייה. כפי שדיווחה הרשת הרוסית RT, שציטטה את ראש הוועדה האזורית לפיקוח ציבורי: "החמושים פרצו לתוך הכנסייה ורצחו את הכומר באמצעות שיסוף גרונו".

בעיר דרבנט חיה כיום קהילה יהודית עתיקה ובעבר כבר בוצעו נגדה פיגועי טרור. כך לדוגמה פיגוע הירי שאירע בשנת 2013 בו נורה ונפצע קשה שליח חב"ד בשם הרב עובדיה איסקוב. כחודשיים לאחר האירוע הודיעה רוסיה כי חיסלה חמישה חשודים בטרור, ביניהם גם המחבל שביצע את הירי באיסקוב.

במקביל דיווח משרד החוץ כי מדובר באירוע משולב ובנוסף לבית כנסת שהוצת בדרבנט, בעיר מחצ'קלה, 125 ק"מ צפונה, פתחו מחבלים באש על עמדת משטרה ותקפו כנסייה ובית כנסת. בנוסף התפתח קרב יריות ממושך לתוך הלילה בין המחבלים לשוטרים באזור הכנסייה ובהמשך הודיעה רוסיה כי המחבלים חוסלו והאירוע הסתיים. לפי הדיווחים, בשני המקרים השליכו המחבלים בקבוקי תבערה לבתי הכנסת ושרפו אותם.

מושל דגסטן, סרגיי מליקוב, הגיע לביקור בבית הכנסת שנשרף בדרבנט ואמר "זה יום טרגי לדגסטן ולמדינה כולה". עוד הוסיף ואמר "אנחנו יודעים מי עומדים מאחורי הפיגועים האלה, ומה הייתה המטרה שלהם". נכון לעכשיו על פי הערכת מכון המחקר האמריקני מדובר בשלוחה של דאעש בצפון הקווקז והיא אחראית לפיגוע המשולב.

סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל התנועה למאבק באנטישמיות, הגיב על הפיגוע ברוסיה: "הירי על בית הכנסת ברוסיה מצטרף למעשים המזעזעים בצרפת, לתקרית החמורות בארה"ב ולאירועים נוספים ברחבי העולם שמהווים החרפה ועלייה נוספת ברמת האנטישמיות ובחומרת פשעי השנאה נגד יהודים ברחבי העולם. מעשים אלו מהווים תזכורת יום-יומית לצורך במלחמה מול כל גורם המבצע, מצדיק או מגבה מעשי טרור".

לאחר שדווח על כוחות הביטחון הרוסיים שפועלים לפרוץ למבנה בו התבצרו חמושים שהחזיקו כ- 40 בני ערובה, כעת מדווחים כי: "האזרחים שהוחזקו בכנסייה בדברנט שוחררו, לפי שעה הסתיימו חילופי האש בעיר לאחר יותר משלוש שעות". על פי משרד הפנים במחוז מכחישים את הדיווח על בני ערובה שהוחזקו בכנסייה, והסבירו כי "קרוב ל-20 בני אדם הסתגרו במהלך המתקפה בתוך הכנסייה, במטרה להגן על עצמם. הם לא בסכנה, לא היו ואין שום בני ערובה".

לפי משרד הפנים המחוזי דווח עד כה על 20 בני אדם שנהרגו, מתוכם לפחות 15 שוטרים, וכן על 46 בני אדם שנפצעו במהלך האירוע.

 

 

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן