נחתמו הסכמי מסגרת להתחדשות עירונית עם 6 רשויות מקומיות

במעמד חגיגי, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית והחשב הכללי במשרד האוצר חתמו על הסכמי מסגרת עם ראשי הערים קריית גת, חולון, פתח תקווה, רמלה, יהוד ואשקלון, בנוכחות שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף. ההסכמים נועדו לסייע לרשויות המקומיות במימון תשתיות הנדרשות לצורך קידום פרויקטים להתחדשות עירונית משמעותיים בערים אלו.

הרשות הממשלתית תעניק מענקים של 25-30 אלף שקלים עבור כל יחידת דיור חדשה שתקבל היתר בניה במסגרת פרויקטי התחדשות עירונית, במטרה להסיר חסמים ולתמרץ את הרשויות לקדם מיזמים אלו.

התקציב הכולל של ההסכמים הוא 120 מיליון שקלים, והרשות צופה שהמענקים יאפשרו התקדמות של לפחות 2,500 יחידות דיור חדשות בכל עיר שתחתום על הסכם מסגרת, בהסתמך על ניסיונה עם 12 רשויות מקומיות קודמות.

תהליכים של התחדשות עירונית, הכרוכים בתוספת בינוי ובתוספת אוכלוסייה בתחומי הרשות המקומית, מחייבים מתן מענה לצורכי הציבור. ההסכמים פותרים מצב של העדר משאבים מספיקים בידי הרשויות המקומיות למימון צורכי הציבור, ובמיוחד בערים בהן נקבעה מדיניות של פטור מהיטל השבחה למיזמי התחדשות עירונית.

המימון יינתן לרשות המקומית כנגד הוצאת היתרי בנייה בפרויקטים של פינוי ובינוי, וישמש לביצוע תשתיות המצויות בזיקה ישירה לתהליכי ההתחדשות העירונית שבתחומה. תשתיות אלו ייבחרו על ידי צוות היגוי שבראשות מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מתוך רשימת תשתיות שתגיש כל רשות מקומית.

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון: "הסכמי המסגרת עליהם חתמנו היום, הם חלק ממדיניות רחבה אותה אנו מובילים, לקידום של התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ, לטובת כלל האוכלוסייה. מלבד תוספות של עשרות אלפי יחידות דיור ברחבי מדינת ישראל, ההתחדשות העירונית מביאה אתה יתרונות גדולים לתושבי השכונות המתחדשות, באמצעות כוחות השוק ולא מכיסם של התושבים, לצד הכנסת משפחות חדשות לשכונות הוותיקות. האפשרות של משפחות להתרחב בתוך שכונותיהן, חיזוק המבנים למצבי רעידות אדמה, מיגון הדירות וחידוש התשתיות של כלל השכונה, הם רק חלק מאותם היבטים שיכולים להביא לשינוי עמוק וחיובי בעיר. התחדשות עירונית היא אחת מהדרכים העיקריות של מדינה להגביר את חוסנה של האוכלוסייה, ולכן במיוחד בתקופה זו, אנו משקיעים מאמצים רבים בתחום".

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הסכמי המסגרת להתחדשות עירונית שינו את המציאות בכל הנוגע להוצאת היתרי בניה לפרויקטים של פינוי בינוי בישראל, כאשר ממציאות של כ-2,000 יחידות דיור לפרויקטים של פינוי בינוי בשנה, הגענו להיקף של כ- 22,000 יח"ד רק בשנתיים החולפות. ההסכמים יצרו פתרון למצוקה אמיתית שהייתה קיימת ברשויות המקומיות, אשר לא קיבלו בעבר תמיכה ממשלתית כלשהי לטובת התמודדות עם צמיחת האוכלוסייה בשכונות המתחדשות. הצורך הזה, לצד המנגנון התחרותי שנקבע במסגרת הסכמים, יצרו תמריץ אדיר להוצאת ההיתרים בדחיפה מצד הרשות המקומית ובלוח זמנים קצר. ההצלחה המוכחת של ההסכמים הקודמים הביאה אותנו להחלטה להרחיב את מעגל ההסכמים לרשויות מקומיות נוספות המחזיקות פוטנציאל היתרי בנייה משמעותי, ואשר יצטרפו כעת למעגל הרשויות המקומיות המובילות את הפעילות בתחום".

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "משרד הבינוי והשיכון פועלים כל העת לקידום והגדלת מלאי הדירות החדשות בהתאם לביקושים שעולים מהשטח. צרכיה של האוכלוסייה הצומחת בישראל דורשים מענה שאותו אנו פועלים לתת במגוון של דרכים וסביבות מגורים שונות. השותפות עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מרחיבה את סל פתרונות המגורים הקיימים בארץ, ומייצרת סינתזה בין אזורי הבנייה החדשה ומרכזי הערים הוותיקים, בהשוואת איכות החיים באזורים השונים לטובת כללה תושבי העיר וותיקים וחדשים כאחד. אני בטוח כי מתן תמריצים לרשויות להנפקת היתרים במסגרת הסכמי המסגרת יביאו גם להיתרים נוספים ולהאצת נדל״ן״.

ישי בן אלי, סגן החשב הכללי, משרד האוצר: "אנו רואים חשיבות רבה בהתחדשות העירונית אשר מהווה מקור חשוב לגידול בהיצע הדיור בערים ובאזורי הביקוש אשר ברובם תמו מרבית הקרקעות הפנויות. בנוסף ההתחדשות העירונית תורמת תרומה משמעותית לחידוש מרכזי הערים, בניית דירות חדשות ומודרניות יעילות אנרגטית עם ממ"ד ועמידות טובה בהרבה לרעידות אדמה. ההסכמים שנחתמו היום ובעבר תפקידם לעודד את הרשויות לקידום והאצת ההיתרים בכלל ובעיקר בתקופה בה אנו נתונים וכן לסייע בחידוש התשתיות ומבני הציבור שיתמכו את הדיור וכבר התוצאות נראות בשטח".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן