נאום ההתרסה של נסראללה ותגובת בכירי מערכת הביטחון

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא מוקדם יותר הערב נאום איומים.

photo by Ferran Queved/propaimages" flash90

בנאומו היום (שלישי) איים נסראללה להרחיב את טווח התקיפה של ארגונו בשטח ישראל. "הכטב"ם 'הודהוד' (שתיעד תשע וחצי דקות את אזור מפרץ חיפה) הגיע עם מידע שטרם פרסמנו. מה שפורסם הוכן ממשימה של שעות ארוכות. יש לנו שעות ארוכות של צילום חיפה, מה שאחרי חיפה ואחרי-אחרי חיפה".

ארגון חיזבאללה איבד 348 מלוחמיו מתחילת המלחמה. נסראללה התייחס לכך בדבריו: "אצלנו מות קדושים זה ניצחון, לא תבוסה" והוסיף "הדבר המסוכן ביותר שעומד בפני ישראל זה שמי שמתעמת מולה נושא את המחשבה הזאת". נסראללה גם התייחס לטאלב עבדאללה, המפקד הבכיר ביותר של חיזבאללה שחוסל על-ידי ישראל מתחילת המלחמה, ואמר כי "נפילת מנהיגי חיזבאללה מגבירה את הנחישות שלנו. אנחנו נחושים יותר להמשיך במערכה נגד ישראל. 'אבו טאלב' (עבדאללה) היה מפקד השטח הראשון שפתח את חזית התמיכה בעזה ובהתנגדות. לחזית שלנו יש תפקיד חשוב מאוד, הקרב בחזית לבנון הסב לאויב אבדות רבות".

בהמשך ציין נסראללה כי "פלישה לגליל זה נושא שנשאר על הפרק אם העימות יתפתח. האויב מסתיר את האבדות בחזית הצפונית, אך לא הצליח להסתיר את מספר המפונים. מאז תחילת המלחמה יש ניסיון לזלזל בחזיתות התמיכה בעזה. 42 יישובים פונו לחלוטין. חזית לבנון שיבשה את החקלאות, התעשייה והתיירות בצפון. בפעם הראשונה בהיסטוריה של ישראל נוצרה חגורת ביטחון. תדמיתה הצבאית, הביטחונית וההרתעה של ישראל קורסת. האפשרות שדברים יגלשו למלחמה עם ישראל יכולה לקרות בכל רגע. אנחנו לא מבקשים להיכנס למלחמה כוללת עם ישראל. הלחץ מחזית לבנון והחזיתות האחרות והאיתנות בעזה משפיעים על מהלך המשא ומתן. החזיתות נוכחות בו חזק".

נסראללה המשיך בהתרסה: "ישראל חסרת אונים מול לוחמי חמאס בעזה ורפיח. האויב מציג ניצחון שקרי, מזויף, רק כדי להראות אותו לקהל כניצחון. האויב הבין ב-8 באוקטובר כי העמדות שלו יותקפו וכי אנחנו מכירים אותן. לכן הוא פינה חלק גדול מהן, אך לא את כולן. יש עוד חיילים וקצינים, והוא חושש מהתקרבות או השתלטות עליהן".

"תקיפת המוצבים מביאה להרוגים, פצועים והתשה. נמשיך לתקוף מוצבים ישראליים במסגרת תוכנית ספציפית. חיזבאללה השיג מידע חדש ומדויק על מיקום האויב בגבול. השגנו כלי נשק חדשים, ואני לא אחשוף אותם, זה יתגלה בשטח. פיתחנו חלק מהנשק שלנו והשתמשנו בכלי נשק חדשים שלא השתמשנו בהם קודם. יש לנו כמות גדולה של כטב"מים, ייצרנו פה בלבנון טילים. כל מה שהיה צריך להגיע ללבנון הגיע ללבנון".

נסראללה הוסיף והתרברב בכך שבמקרה של מלחמה כוללת ארגונו לא יצטרך להשתמש בכל לוחמיו. "דיברנו בעבר על המספר הזה מאה אלף, עכשיו יש הרבה יותר. האויב פתח במלחמה בין מלחמות בסוריה וכשל, כל מה שהיה צריך להגיע ללבנון הגיע. הסביבה בלבנון איתנה, סבלנית, מציעה את בתיה, כסף. זה אחד ממרכיבי הכוח החשובים ביותר". נסראללה אף ציין כי פלגים זרים מביעים את נכונותם לשלוח לוחמים ללבנון.

"איומי המלחמה נגד לבנון לא מפחידים אותנו, הכנו את עצמנו לימים הכי קשים. האויב יודע מה מצפה לו, אז הוא נרתע תשעה חודשים. מה שעשינו בחזית חסר תקדים, הישראלים יודעים שיש לנו בנק מטרות שיערער אותם. לא יהיה מקום בישראל שהטילים והכטב"מים שלנו לא יגיעו אליו. לכל כטב"ם מטרה, לכל טיל מטרה. האויב יודע שמה שמצפה לו בים התיכון גדול מאוד. הוא יודע שהוא צריך לחכות לנו ביבשה, בים ובאוויר. חיזבאללה יילחם ללא גבולות במקרה של מלחמה".

נסראללה בנאומו אף איים על קפריסין: "יש לנו מידע שישראל משתמשת בשדות תעופה בקפריסין לאימונים, הם ישתמשו בשדות האלה במקרה של מלחמה. אם קפריסין תאפשר זאת, היא תהיה חלק מהמלחמה. אנחנו ממשיכים לתמוך בעזה ומוכנים לכל האפשרויות. כלום לא מפחיד ולא יעצור אותנו מהחובה הזאת. הפתרון הוא אחד: עצירת הלחימה בלבנון, תימן ועיראק – רק אחרי עצירת המלחמה בעזה".

בסוף דבריו אמר: "יש פרצה ברורה בהצעה של ביידן שמאפשרת לישראל להמשיך במלחמה. כל מה שחמאס דורש זה הפסקת אש קבועה בעזה – השאר פרטים שניתנים למשא ומתן. זה הקרב הגדול ביותר מ-1948. הקרב הזה ישנה את פני האזור ויהפוך את ההיסטוריה". מזכ"ל חיזבאללה גם לעג להנהגה הישראלית: "נתניהו ובן גביר כמו ילדים קטנים ביחד. נתניהו, בן גביר וסמוטריץ' מובילים את ישראל לתהום".

תגובה ישראלית לדברי נסראללה לא איחרה להגיע. גורמים בכירים בישראל אמרו בעקבות הנאום: "נסראללה בלחץ מהמסרים התקיפים שהועברו לו על-ידי עמוס הוכשטיין והתבטאויות ישראליות שמעידות על שינוי כיוון".

מוקדם יותר לנאום נסראללה, גורם מדיני בכיר בישראל אמר היום כי "אם חיזבאללה ימשיך לתקוף את ישראל, דרום לבנון כולה תיראה כמו עזה. ביירות לא תהיה חסינה. חיזבאללה חייב להפסיק לתקוף את ישראל, אף מדינה לא תשלים עם המצב הנוכחי". לדברי הגורם, "הספירה לאחור לתגובה ישראלית עוצמתית החלה, ורק הסכמת חיזבאללה למתווה של הוכשטיין ועצירת התקפותיו תעצור את השעון".

שר הביטחון והרמטכ"ל קיימו היום הערכת מצב במפקדת פיקוד הצפון בצפת עם מפקד פיקוד הצפון אלוף אורי גורדין, מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר ובכירים נוספים בצה"ל. השר גלנט אמר: "אנחנו מקיימים הערכת מצב בפיקוד הצפון – מבחינתי הפעולה הזאת נובעת על מנת להיות מוכנים להמשך הפעולה שלנו, התכוננות, מוכנות והיערכות כנגד כל דבר שיכול לבוא. צה"ל צבר ניסיון עצום בלחימה כתוצאה מהמלחמה – גם בדרום וגם בצפון וזה נכון על כל המערכים ועל השיתופי פעולה ביניהם".

גלנט אמר עוד: "אנחנו משלימים את המוכנות היבשתית, האווירית, מחזקים את מערכי המודיעין ונערכים לכל אפשרות. צריך לזכור את המצב הבסיסי – שחיזבאללה פתח נגדנו במלחמה, ב-8 באוקטובר, יום אחרי חמאס, ומאז הוא לא עצר אותה. יש לנו חובה לשנות את המצב בצפון ולהחזיר את האזרחים בביטחון לביתם ואנחנו נמצא את הדרך על מנת לעשות את הפעולה הזאת, כי כשאני מסתכל אל האזרחים ואני פוגש אותם, גם את הנציגים שלהם וגם את האנשים, יש להם ציפייה ואני חושב שהיא מוצדקת ואנחנו נצטרך ליישם אותה".

הרמטכ"ל הלוי אמר: "אנחנו זוכרים כל הזמן – המשימה זה להחזיר את התושבים ליישובים, לבתים, גם בביטחון וגם ביציבות למשך זמן ארוך. פיקוד הצפון על כלל הכוחות עושה לילות כימים כדי לעמוד במשימה הזו, לעמוד בה בצורה טובה. אנחנו יודעים שבסופו של דבר – הגנה חזקה, התקפה מאוד איכותית, החזרה של התושבים, וצה"ל ביחד עם התושבים יבנה כאן גם אחר כך קדימה בצורה שהיא תהיה יותר טובה ממה שהיה גם לפני".

הערכת הגורמים הישראליים לפיה נסראללה בלחץ מההתפתחויות, מצטרפת לדיווח שפורסם אתמול (שלישי) בעיתון הסעודי "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון בשפה הערבית. הדיווח טוען כי לפי מקורות יודעי דבר, חיזבאללה מונע מפעיליו להשתמש בטלפון נייד בתוך שטח סוריה, נוקט זהירות יתרה בכל הקשור לתנועת גורמיו בין מפקדות ארגון הטרור בגבול סוריה-לבנון אחרי התקיפות האחרונות של ישראל באדמות סוריה, ואף הנחה שלא לישון במפקדות ארגון הטרור בסוריה ולהחליף באופן תכוף מקומות מגורים זמניים ורכבים. הסיבה, כך ניתן להניח, היא החשש ממעקב צמוד מצד ישראל אחרי פעילי חיזבאללה. חלק גדול מהתקיפות הישראליות האחרונות כוונו לעבר רכבים ואופנועים של מחבלי הארגון, ומקורות מקומיים באזור חומס אמרו לעיתון כי תושבי האזורים שבהם נמצאים גורמי חיזבאללה חוששים מנוכחותם ומהאפשרות של תקיפה אווירית בכל רגע נתון.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
1 תגובה
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
trackback
קפריסין מגיבה לנסראללה: "אנחנו לא חלק מהבעיה - אלא חלק מהפיתרון" - רגע חדשות
23 ימים לפני

[…] לאחר הנאום המתריס שנשא אתמול (רביעי) חסן נסראללה, מזכ"ל ארגון הטרור […]

טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן