נאום ביידן – תמיכה וחישוק של ישראל

נאומו הציג ביידן את ההצעה הישראלית לחמאס - הצעה מרחיקת לכת לכל הדעות, שעשויה להביא בפועל לסיום המלחמה, ולהשבת כלל החטופים לישראל.

הרצוג וביידן. דוברות בית הנשיא

בליל שבת, נשא ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב, נאום ובו הציג את תמיכתו במתווה הישראלי שהוצג בפני חמאס בשבוע האחרון במסגרת הניסיון לחידוש המו"מ לשחרור החטופים. כזכור, רה"מ נתניהו אמר כי נתן בידי צוות המו"מ 'מנדט רחב' במיוחד כדי לקדם את העסקה, אך שמר על פרטי ההצעה בחיסיון – ובמקביל, הודיע חמאס כי יסרב לכל עסקה שלא תכלול סיום מוחלט של המלחמה.

בנאומו, חשף ביידן לראשונה את פרטי ההצעה הישראלית: העסקה תכלול שלושה שלבים, כאשר בשלב הראשון תופסק האש וצה"ל ייסוג באופן חלקי מאוזרים מאוכלסים – ובמקביל ישחרר חמאס את הנשים, הזקנים והפצועים במפתח של 30 איסרים פסלטינים תמורת כל חטוף. בנוסף, יוכלו תושבי צפון הרצועה לשוב לבתיהם. בשלב השני יתקיים מו"מ על הפסקת אש קבועה, ובאם יושגו הסכמות – ייסוג צה"ל לחלוטין מהרצועה, וכל יתר החטופים ישוחררו. בשלב השלישי יוחזרו גופות חטופים, ובמקביל יתחיל תהליך לשיקום הרצועה החרבה.

בנאומו הביע ביידן תמיכה בהצעה הישראלית, אך אין מדובר בגיבוי מוחלט של ישראל – אלא גם בחישוק שלה, שכן כעת יהיה קשה למדינאים ישראליים לסגת מן רף הויתורים שהוצבו בהצעה זאת. בנוסף, בנאומו רמז ביידן לכך שציפייתו היא שהאש לא תתחדש גם אם לא יושגו הסכמות בשלב השני (כאשר ישראל תדרוש, מן הסתם, חילופי שלטון ברצועה ולכל הפחות הגלייה של מנהיגות חמאס). מצד שני, גם לחמאס יהיה קשה לסרב לעסקה שכזו, בלא שהדבר יציג אותו כסרבן וכמחסום לפני סוף המלחמה.

בכל מקרה, יש עוד מכשולים רבים לפני הסכה על הפסקת אש – כגון סיכומים על אורך השלבים, מפתחות לשחרור אסירים וזהותם, ופרטים קטנים נוספים. כמובן שחמאס לא הביע הסכמה לעסקה – וגם בישראל, הביעו גורמים רבים בקואליציה מורת רוח מפרטי העסקה והעבירו עליה ביקורת קשה. בשילוב עם איומיו של גנץ לפרוש מהממשלה עד סוף השבוע (ה-8 ביוני, ע"פ האולטימטום שהציג) אם לא ישתנה כיוון ניהול המלחמה – אין ספק כי בפנינו שבוע של תהפוכות פוליטיות, וזמן לקבלת החלטות.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
2 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
trackback
שני יהודים, שלוש דעות: תגובות מעורבות למתווה הישראלי החדש להחזרת החטופים - רגע חדשות
1 חודש לפני

[…] בנאומו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, נחשפה לראשונה פרטי הההצעה הישראלית: העסקה תכלול שלושה שלבים, כאשר בשלב הראשון תופסק האש וצה"ל ייסוג באופן חלקי מאוזרים מאוכלסים – ובמקביל ישחרר חמאס את הנשים, הזקנים והפצועים במפתח של 30 אסירים פסלטינים תמורת כל חטוף. בנוסף, יוכלו תושבי צפון הרצועה לשוב לבתיהם. בשלב השני יתקיים מו"מ על הפסקת אש קבועה, ובאם יושגו הסכמות – ייסוג צה"ל לחלוטין מהרצועה, וכל יתר החטופים ישוחררו. בשלב השלישי יוחזרו גופות חטופים, ובמקביל יתחיל תהליך לשיקום הרצועה החרבה. […]

trackback
בניסיון לגשר: המסר של הנשיא הרצוג בעניין מתווה החטופים - רגע חדשות
1 חודש לפני

[…] מגיעים לאחר סערה במערכת הפוליטית לאחר נאומו של ביידן. שרים וחברי כנסת מהאופוזיציה ומהקואליציה נקטו בעמדות […]

טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן