משרד התקשורת הישראלי אוכף בקפדנות את "חוק אל-ג'זירה" כדי למנוע הפצת דיסאינפורמציה בתקשורת

סוכנות AP: ישראל החרימה את ציוד הצילום שלנו בשדרות בטענה שהפרנו את החוק.

קרדיט: הגר כהן

סוכנות הידיעות AP טוענת כי נציגי משרד התקשורת הגיעו לנקודת תצפית מעל עזה – והחרימו ציוד מכיוון שהסוכנות סיפקה שידורים לאל-ג'זירה בניגוד לחוק הישראלי.

במשרד התקשורת הישראלי הסבירו מדוע AP עברה על החוק: "יצוין כי כבר בשבוע שעבר ניתנה אזהרה לסוכנות AP כי על פי החוק והחלטת הממשלה נאסר עליהם לספק שידורים לאל-ג'זירה. עם זאת, החליטו להמשיך לשדר בערוץ שגורם לפגיעה ממשית בביטחון המדינה״.

הציוד שהוחרם כולל מצלמה, חצובה, מודם Live u ו-2 מיקרופונים.

לפני כשבועיים אישרה הממשלה את סגירת ערוץ אל ג'זירה בישראל – 28 שנים לאחר הקמתו. הצו שעליו חתם שר התקשורת קרעי קובע כי הסגירה היא ל-45 יום עם אפשרות חזרה או לחילופין הארכתה.

הצו מאפשר מניעת שידור, החרמת ציוד והוצאת הערוץ מהתוכן המוצע לצרכן. הצו מאפשר גם חסימת אתרי הערוץ ושלילת תעודות לע״מ של עיתונאים.

אל-ג'זירה מפיצה תעמולה של חמאס במסווה של חדשות. כרשת חדשות מרכזית, ההכפשה המתמדת שלהם על ישראל הובילה להשלכות ממשיות בתפיסה הבינלאומית של ישראל בהערכת ישראל.

ממשלת ישראל ראתה את ההשפעות השליליות של הפצת המידע המעוות הזה, מה שהוביל, בין היתר, להאשמת ישראל בבית הדין לצדק הבינלאומי ובבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ב"האשמות שקריות", כדברי ראש הממשלה נתניהו.

מוקדם יותר, הבית הלבן התייחס לאירוע ואמר כי הם "בודקים את הדיווחים על החרמת הציוד", והדגישו: "לעיתונאים יש את הזכות לעשות את עבודתם".

בסוכנות הידיעות נמסר בתגובה לטענה שהפרו את החוק: "AP מצייתת לכללי הצנזורה הצבאית של ישראל, האוסרים על שידור פרטים כמו תנועות חיילים שעלולות לסכן אותם. בשידור החי רואים בדרך כלל עשן עולה עולה מהאזור".

ההחרמה, לעומת זאת, התבססה על חוק "אל ג'זירה" החדש ולא על מדיניות בנוגע לתנועות שידור של חיילים.
לורן איסטון, סגנית נשיא לתקשורת תאגידית בארגון החדשות, התייחסה למקרה ואמרה: "החרמת הציוד לא התבססה על תוכן ספציפי אלא על שימוש לרעה של ממשלת ישראל בחוק השידורים הזרים החדש של המדינה. אנו קוראים ל- הרשויות הישראליות יחזירו את הציוד שלנו ויאפשרו לנו להחזיר את השידור החי שלנו באופן מיידי – כדי שנוכל להמשיך ולספק עיתונות ויזואלית חשובה לאלפי כלי תקשורת ברחבי העולם".

"אנו חוששים מפגיעה חמורה בחופש העיתונות אם משרד התקשורת ימשיך לנקוט בצעדים הפוגעים ביכולתם של כלי תקשורת ישראלים וזרים להמשיך במלאכתם. אנו קוראים ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בחרב-מיארה, להיכנס לעובי הקורה ולבחון את אופן יישום החוק של משרד התקשורת", נמסר מהארגון.

חוק "אל ג'זירה" עבר בכנסת עם 71 קולות בעד ורק 10 נגד, בהכרעה שכללה קולות מעבר לקואליציה הממשלתית הנוכחית.

קרעי הסביר את התמיכה הגורפת בחוק, "הבאנו לפועל כלי יעיל ומהיר נגד מי שמשתמש בחופש העיתונות כדי לפגוע בביטחון ישראל ובחיילי צה"ל, ומסיתים לטרור בזמן מלחמה.
למרות שישראל נאלצה להחזיר את הציוד של AP עקב לחץ בינלאומי, זו הייתה הצהרה חשובה שישראל לא תאפשר לסוכנויות הידיעות כביכול לפרסם תעמולת טרור מישראל, וגם ישראל לא תאפשר לכלי תקשורת אחרים לסייע להן״.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן