פתרונות חדשניים לעומסי התנועה: שאטל ימי ורכבת על גלגלים

במשרד התחבורה מקווים כי יוזמות אלה המהוות חלק ממאמץ רחב להתמודדות עם עומסי התנועה בישראל, יובילו לשיפור משמעותי בניידות, יעילות ונגישות התחבורה הציבורית בנוסף לצמיחה כלכלית וחברתית וקיצור זמני הנסיעה בין הפריפריה ומרכז הארץ.

צילום: יונתן סינדל/פלאש

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים פרסם היום (שני) "קול קורא" להפעלת שני פיילוטים חדשניים: שאטל ימי ורכבת על גלגלים. יוזמה זו מהווה חלק ממאמצי המשרד למצוא פתרונות מתקדמים לבעיית עומסי התנועה בישראל, אשר עלותם השנתית למשק מוערכת בכ-40 מיליארד שקלים.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא"ל (במיל') מירי רגב, הדגישה את חשיבות היוזמה: "רכבת על גלגלים והשאטל הימי הם שני נושאים חדשניים אותם התחלתי לקדם עוד בכהונתי הקודמת במשרד התחבורה, ואשר נעצרו לצערי עם תום כהונתי הראשונה. כעת אני מחזירה אותם לשולחן, על מנת לבחון לעומק את היתכנותם ואת תרומתם הפוטנציאלית למערכת התחבורה בישראל. זהו צעד משמעותי שעושה המשרד להורדת יוקר המחיה ולחיזוק הנגישות של כל תושבי ישראל. מדובר בפתרונות חדשניים המיושמים בהצלחה במקומות רבים בעולם, ובכוונתי לשלב אותם במאבק בעומסי התנועה."

הפיילוט הראשון, השאטל הימי, מתוכנן לפעול לאורך חופי ישראל. חברת נתיבי איילון, בשיתוף עם חברת נמלי ישראל (חנ"י), פנתה לגורמים בינלאומיים לקבלת מידע על שאטלים ימיים להסעת המונים. הפרמטרים שייבחנו כוללים מהירות הכלים של לפחות 30 קשר, קיבולת נוסעים של לפחות 100 נוסעים, וסוגי כלי שיט שונים כולל סנפירית ורחפת. חשוב גם לשמור על חוויית נסיעה נוחה ומהנה. פרויקט השאטל הימי הוצע מתוך הבנה שלחופי ישראל מתקיימים תנאים נוחים להפעלתו במשך כ-300 ימים בשנה. יצוין כי פרויקטים דומים פועלים בהצלחה במדינות רבות, ובהן ארה"ב, יוון וקפריסין.

הפיילוט השני, הרכבת על גלגלים (או "אוטובוס רב קיבולת" – BRT), מתוכנן לפעול על כבישים רגילים ללא צורך בתשתית מיוחדת כגון מסילה או מנהרה. הרשות הארצית לתחבורה ציבורית פנתה למפעילי התחבורה הציבורית בישראל בבקשה לקבלת הצעות למערכות מתאימות עד ה-7 ביולי השנה. מאפייני הפיילוט כוללים כלי רכב בעלי תקינה אירופית או אמריקנית, פעילות באשכולות של מפעילי התחבורה הציבורית בקווי שירות עירוניים קיימים למשך לפחות שנתיים, ופעילות בנתיב תחבורה ציבורית לפחות ב-30% מאורך הקו. הפנייה מתמקדת בכלי רכב חשמליים בלבד, עם דגש על חדשנות טכנולוגית הכוללת ניהול מידע בזמן אמת, פיקוח, שליטה ובקרה ממוחשבת, ונגישות מלאה לאנשים עם מוגבלויות. במהלך הפיילוט יערכו סקרי שביעות רצון תקופתיים ויועברו דיווחים רציפים על תפקוד הרכב.

מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן, הסביר את מטרות היוזמה: "השאטל הימי והרכבת על גלגלים נועדו להעלות את רמת הניידות של תושבי ישראל, באמצעות שיפור היעילות, המהירות והשירות בתחבורה הציבורית. הפחתת העומסים בדרכים ושדרוג התחבורה הציבורית יתרמו לצמיחה כלכלית וחברתית. מדובר בחשיבה חדשנית ופורצת דרך שמקדמת השרה רגב כדי להקל על בעיית העומסים בישראל. לאזרחי ישראל מגיע ליהנות מחיסכון בזמן, נסיעה ללא זיהום אוויר, והגעה רגועה ונעימה לעבודה, גם במסלולי התחבורה הציבורית הקיימים וגם דרך חופי הים שלנו".

ההצעות שיעברו את שלב הסינון הראשוני ייצאו לפיילוט במימון משרד התחבורה. המשרד מצפה כי יוזמות אלו יביאו לשינוי מהותי בהרגלי הנסיעה בתחבורה הציבורית ויתרמו לנגישות, חדשנות ויעילות תחבורתית ברחבי ישראל.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן