מערכת המשפט הישראלית בגיבוי לראש הממשלה ולשר הביטחון

ההחלטה השערורייתית של בית הדין הבינלאומי להוצאת צווי מעצר למנהיגי ישראל נתקלת בהתנגדות נחרצת מצד מערכת המשפט הישראלית.

פרקליט המדינה עמית אייסמן. קרדיט: ויקיפדיה, אוניברסיטת חיפה

החלטת התובע בבית הדין הבינלאומי בהאג, כרים חאן, לבקש הוצאת צווי מעצר בינלאומיים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט, מובילה את ישראל לצאת למאבק מול בית הדין בכל כוחה. התובע מאשים את מנהיגי ישראל ב'הרג מכוון' וב'טקטיקות של הרעבה' כפשעים נגד האנושות – האשמות מעורפלות ביותר וחסרות בסיס חוקי מספק – וכל זאת תוך העמדתם בשורה אחת עם מחמד צ'יף, יחיא סינוואר ואסמעאיל הנייה, מנהיגי תנועת החמאס, במטרה ליצור סימטריה מגונה בין ישראל לבין ארגון הטרור.

בימים האחרונים התמקד המאבק בזירה הדיפלומטית, בניסיונות ענפים להפעיל לחץ על בית הדין ולפגוע בסמכויותיו (כאשר ישראל עצמה לא נמצאת תחת סמכות בית הדין, מפני שאינה חתומה על 'אמנת רומא'), בעיקר מול הממשל האמריקאי ובעלות בריתנו במערב. אך כעת מצטרפת גם מערכת המשפט הישראלית למאבק. מערכת המשפט של ישראל, בהיותה עצמאית וחזקה ובהבאתה פשעי מלחמה לדין בתוך הארץ – ואמור לשמש בתור 'השכפ"צ' של מדינת ישראל בדיוק עבור סיטואציות כאלה. ואכן, כמדינה דמוקרטית, אי-האמון של בית הדין הבינלאומי במערכת המשפט הישראלית מהווה כמעט עלבון אישי – וודאי כזה שמספיק כדי לאחד את מי שנראו עד לשנה שעברה כיריבים פוליטיים מרים.

היום (רביעי) פורסמה חוות דעת משותפת של היועצת המשפטית למשלה גלי בהרב-מיארה, ופרקליט המדינה עמית אייסמן: "מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, הנאבקת בטרור ומגנה על ביטחונה תוך הקפדה על הכללים המשפטיים המחייבים ומתוך מחויבות עמוקה לחוק. כוחות הביטחון, וצה"ל בכללם, נלחמים מתוך מחויבות מלאה לכללי המשפט הבין-לאומי… הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה של מדינת ישראל, בודקים באופן יסודי כל טענה רצינית להפרת דין על ידי מי מגורמי מדינת ישראל, ואוכפים את הדין… כפי שמדינת ישראל הבהירה במשך השנים, בית הדין נעדר כל סמכות לנהל חקירה בעניין. ומכל מקום, הבקשה בבית הדין הפלילי הבינלאומי להוצאת להוצאת צווי מעצר נגד ראש הממשלה ושר הביטחון נעדרת בסיס."

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן