מסע ההלוויה של ראיסי הגיע לסיומו

המשטר האיראני נקט באמצעים כדי למנוע גילויי שמחה מהאזרחים' אלפים יצאו כדי לקבל את ארונו, לפני שנקבר במקדש האימאם רזא, שבו קבור האימאם עלי אל-רזא שחי במאה התשיעית.

ויקיפדיה

נשיא איראן איברהים ראיסי שנהרג השבוע בהתרסקות מסוק הובא הערב (יום ה') למנוחות בעיר הולדתו משהד. אלפים יצאו לרחובות העיר כדי לקבל את ארונו, לפני שנקבר במקדש האימאם רזא, שבו קבור האימאם עלי אל-רזא שחי במאה התשיעית. האתר נחשב לַקדוש ביותר ברפובליקה האיסלאמית.

קבורתו של ראיסי מביאה לסיומו מסע הלוויה בן שלושה ימים שיצא לדרך מתבריז שבצפון, עבר בעיר הקדושה לשיעים קום ועצר אתמול לטקס מרכזי באוניברסיטת טהרן בבירה. הבוקר עבר הארון גם בעיר בירג'נד לפני שהגיע למשהד, וגם שם הגיעו אלפים לחלוק כבוד.

בטקסים בעיר משהד, הממוקמת כ-750 קילומטרים ממזרח לטהרן, נראו המוני אבלים לבושי שחורים מכים בחזה ובראש לאות אבלות, כמקובל בטקסים שיעיים. משאית הסיעה את הארון לאורך הרחוב, והאבלים נראו מושיטים את ידיהם בניסיון לגעת בו ומטילים לעברו צעיפים וחפצים אחרים בתקווה לזכות כך לברכה.

בכלי התקשורת באיראן היו נטען שלטקסים במשהד הגיעו כשלושה מיליון איש, אולם לפי סוכנויות ידיעות זרות נראה כי בפועל הם לא הצליחו למשוך מספר משתתפים דומה לזה שמשכו טקסי הפרידה מהגנרל סולימאני שחוסל בשנת 2020 בהפצצה אמריקנית בבגדד. יש המפרשים זאת כסימן למורת הרוח של הציבור כלפי נשיאותו של ראיסי, שכונה "התליין מטהרן" בשל חלקו בגזירת עונשי מוות על המוני מתנגדי המשטר. בימי כהונתו של ראיסי גם פרצה "מחאת החיג'אב" בעקבות מותה של מהסא אמיני, מחאה שדוכאה ביד קשה על-ידי המשטר.

לקראת טקסי הזיכרון לראיסי ושאר ההרוגים מההתרסקות, הזהירה התביעה האיראנית את הציבור שלא להעז להביע בפומבי שמחה על מות הנשיא, וברחבי טהרן נראתה נוכחות ערה של כוחות הביטחון.

הרקע לדברים הוא כנראה גילויי שמחה שגרר מותו של ראיסי מצד רבים מאזרחי איראן בתוך המדינה וגם בקרב הגולים האיראנים.

סרטונים שהופצו בטלגרם הציגו זיקוקי דינור וחגיגות של אזרחים, בעיקר מעיר הולדתה של מחסה אמיני, קרבן המשטר שהציתה את מחאת החיג'אב.

מוקדם יותר היום נקבר בטהרן שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדוללהיאן, שהיה גם הוא במטוס שהתרסק. מחליפו הזמני של השר ההרוג, עלי באגרי קאני, אמר בטקס כי עבדוללהיאן הוא שהיד שווידא שמשרד החוץ ממשיך לממש את יעדי המהפכה האיסלאמית.

בשמונת החודשים שקדמו למותו הרבה עבדוללהיאן לשבח את מתקפת הטרור של 7 באוקטובר ולאיים על ישראל במסעות הדילוגים שלו במזרח התיכון. "מסור לסולימאני את ברכותינו", אמר בטקס זמר דתי בעת שגופתו של עבדוללהיאן הוכנסה לקברה.
היום המשיכו בכירים איראנים להבהיר כי דבר לא ישתנה במחויבותם למאבק בישראל אחרי מות ראיסי. בפגישה עם בכירים פלסטינים אמר להם שר החוץ הזמני קאני: "איראן תמשיך בכל מאמציה להגן על העם הפלסטיני ועל התנגדותו הלגיטימית עד לסיום התוקפנות. ההתנגדות אינה סיסמה או טקטיקה, אלא עיקרון המבוסס על צרכים מציאותיים. העם הפלסטיני מתנגד לתוקפנות הישראלית כבר יותר משבעה חודשים. ארה"ב לא הצליחה להציל את ישראל בזירה הבינלאומית". בריאיון לאל-ג'זירה אמר השר הזמני כי "ישראל ספגה תבוסות גדולות אחרי 'מבול אל-אקצא' (השם שנתן חמאס למתקפת 7 באוקטובר), והתמיכה בהתנגדות תימשך, משום שזהו חלק מהאסטרטגיה שלנו".

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי נפגש היום עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי, ושיבח בפגישה את ההתקפות של חיזבאללה על ישראל מאז 7 באוקטובר: "למעורבותה של לבנון בעניינים האחרונים בעזה ובפלסטין הייתה השפעה עמוקה, ואם זה לא היה נעשה הנזק הגדול היה נגרם ללבנון עצמה", אמר. היו"ר ברי אמר מצדו כי המלחמה בעזה היא מלחמה קיומית וכי "לבנון אינה יכולה לשתוק מול הרג תושבי עזה". לדבריו, "זו הסיבה שההתנגדות הלבנונית נכנסה לשטח – כדי לעזור לתושבי עזה. התנאי הראשון לשינוי התנאים הנוכחיים הוא עצירת המלחמה בעזה".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן