"מלחמת בזק" בלבנון? לישראל יש את המשאבים למהלך

לפי דיווח ב- CNN ישראל עדכנה את ארה"ב על העברת משאבים לצפון כהכנה למלחמה אפשרית. בארה"ב חוששים מהמהלך.

קרדיט: דובר צה"ל

הערב (חמישי) דיווחה רשת CNN שישראל נערכת למלחמה אפשרית בצפון וכי היא עדכנה את ארה"ב על כך. בארה"ב חוששים מהמהלך בטענה כי מערכת ההגנה האווירית של ישראל לא תוכל לעמוד מול סדרי הגודל ויכולות הדיוק של הטילים והכטב"מים בהם מחזיק חיזבאללה.

גורם אמריקני אמר ל-CNN כי במקרה של מלחמה היקפית ישראל תזדקק לסיוע גדול במערכות הגנה אווירית ובחידוש מלאי כיפת ברזל וציין שארה"ב תספק את הסיוע הנדרש במידה ואכן תתרחש מלחמה כזו.
לפי גורם אמריקני אחר, המצב הנוכחי שישראל עדיין לא נמצאת בתרחיש של מלחמה רחבת היקף זה "בגדר נס". בכיר אחר בממשל ביידן אמר: "אנחנו נכנסים לתקופה מסוכנת מאוד. משהו יכול להתחיל באזהרה קטנה".
בנוסף התייחסו מספר גורמים אמריקנים למצב העלול להיווצר בעזה במקרה בו יוסתו המשאבים לכיוון צפון וחמאס יוכל להשתלט שוב על אזורים בעזה, אך בצה"ל נערכים בכל מקרה לשמור על נוכחות בעזה, גם במצב בו תתפתח המלחמה מול חיזבאללה.
על פי הערכות של צה"ל, חיזבאללה מחזיק בכ- 150 אלף רקטות וטילים, מתוכם אלפים מדויקים. עם זאת, בישראל הודיעו לארה"ב שיש להם את המשאבים הנדרשים למתקפה בלבנון, במיוחד אם המערכה ברפיח תסתיים וכי יהיה ניתן לקיים "מלחמת בזק".
אמש אמר גורם מדיני בכיר בישראל: "אם חיזבאללה ימשיך לתקוף את ישראל, דרום לבנון כולה תיראה כמו עזה. ביירות לא תהיה חסינה. חיזבאללה חייב להפסיק לתקוף את ישראל, אף מדינה לא תשלים עם המצב הנוכחי". לדבריו, "הספירה לאחור לתגובה ישראלית עוצמתית החלה, ורק הסכמת חיזבאללה למתווה של הוכשטיין ועצירת התקפותיו תעצור את השעון".
בהתאם לדבריו גם ב- CNN דיווחו שאם התוכנית של עמוס הוכשטיין תצא לפועל והמלחמה תימנע, "חיזבאללה ייסוג למרחק עשרה קילומטרים מהגבול, אולם כדי למנוע חזרה של ארגון הטרור לאזור בעתיד, ייתכן שישראל תרצה להרוס עוד יותר את התשתיות שלו בדרום לבנון".
כזכור הוכשטיין נשלח ע"י נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לבוא בדברים עם ישראל ולבנון במאמצים למנוע מלחמה בצפון. בפגישותיו הציג הוכשטיין תוכנית להפסקת הלחימה בצפון, אולם יישומה תלוי לפי הגורמים האמריקנים בהפסקת אש ברצועה – שהסיכויים לה כפי איך שזה נראה נכון לעכשיו לא ממשיים. ומנגד, חיזבאללה מהשביעי באוקטובר נחוש להמשיך בתקיפותיו כל עוד נמשכת המלחמה בעזה.
בהתייחס לסרטון שפרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שארה"ב מעכבת משלוח נשק לישראל, ממשל ביידן הביע ביקורת חריפה בטענה שהדברים לא נכונים וראש הממשלה כתגובה הצהיר "אני מוכן לספוג התקפות אישיות ובלבד שישראל תקבל מארה"ב את התחמושת שהיא זקוקה לה במלחמה על קיומה".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן