המהפך בכיתות הכוננות בצפון: מוכנים לכל תרחיש

תושבי הצפון ראו את הנעשה בדרום והחלו בחיזוק כיתות הכוננות. היעד: דמיון למחלקת חי"ר קלה.

כוחות צה"ל בצפון. צילום: דובר צה"ל.

כזכור, כיתות הכוננות של יישובי הצפון עברו תרגיל הדמיה בו פורצים מחבלי חיזבאללה ליישובי קו העימות. קיבוצים עובדים יחדיו על מנת לשפר ולדייק את רמת המוכנות של כיתות הכוננות, כל זאת תוך התחשבות בשריפות בבתים בקיבוצים, כטב"מים מתאבדים, פגיעת רקטות בבתים, וכמובן – פריצה המונית של לוחמי רדואן לשטח ישראל.

תרחישים אלה נראו מופרכים ומעבר לכל דמיון עבור רבים מתושבי המדינה עד לשביעי באוקטובר 2023, אך מאז – אין אחד שלא יודע: לא לוקחים סיכונים, כל תרחיש אפשרי. התרגילים שעוברים לוחמי כיתות הכוננות מנוהלים בהדרכת לוחמי לוט"ר (לוחמה בטרור) על מנת להכין את התושבים בצורה המיטבית.

נתניהו בצפון | קרדיט: עמוס בן-גרשום (לע"מ)

ברק שפירא, רבש"צ קיבוץ עמיר, בשיחה עם Ynet, אמר: "כשאנחנו עושים תרגילים ומאמנים זה את זה, זה יוצר שיתופי פעולה מדהימים. התרגילים שאנחנו עושים פה גורמים לנו להתמודד עם טקטיקות שלא חשבנו בהכרח עליהן, מה שדורש מאיתנו כל הזמן להשתפר".

גם במשרד הביטחון והצבא השתנה היחס כלפי כיתות הכוננות, כאשר ההבנה שהם כוח האש הראשוני חלחלה עד ראשי המערכות. בצבא הבינו שתושבי היישובים אשר חיים באזור עשרות שנים הם המכירים את הגזרה על הצד הטוב ביותר שלה, וטוב יעשו בצבא אם יביאו אותם לרמת המוכנות הגבוהה ביותר. בשל כך, צוידו כיתות הכוננות בנשקים וציוד חדשני, כאשר מספר האנשים והציוד בכל כיתת כוננות הוכפל ברבים מהמקומות.

צילום אייל מרגולין/פלאש 90

"בשלב הראשון, כל לוחם ב-41 היישובים הסמוכים ביותר לגבול קיבל ציוד בסיסי של נשק, קסדה טקטית ושכפ"ץ קרמי, מהטובים ביותר שקיימים בשוק וישירות מפסי הייצור. בשבועות הקרובים תימשך ההצטיידות. רק השבוע נקבל עוד יותר מ-1,000 רובי 'ערד' חדשים, כל צמד לוחמים מצויד במכשיר קשר מתקדם, ונמשיך לחלק אותם לכוחות שלנו ביישובים", מסר גורם צבאי בכיר ל-Ynet.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן