מינוי מפכ"ל חדש: בלימת היועמ"שית

חוות הדעת השלילית של היועמ"שית בהרב-מיארה אודות מינויו של אבשלום פלד למפכ"לות, פותחת בפועל מחדש את המירוץ למפכ"לות בפני השר בן-גביר.

צילום פלאש 90

מפכ"ל המשטרה הנוכחי, קובי שבתאי, עומד לסיים את כהונתו בקרוב. שבתאי נכנס לתפקידו בתחילת 2021 והיה אמור לסיים את תפקידו בתחילת השנה הנוכחית, לאחר שהשר לביטחון פנים איתמר בן-גביר סירב להאריך את כהונתו. אך הכהונה הוארכה בגלל המלחמה (כאשר ב-7 באוקטובר נהרגו יותר שוטרים מאשר בכל העשורים האחרונים גם יחד); הדבר איפשר לשבתאי לצלוח גם את מסקנות ועדת נאור לחקר אסון מירון שהתחולל בתקופת כהונתו – אשר קראה לפטר את שבתאי, אך לא באופן פרואקטיבי עקב המלחמה והתקרבות כהונתו לסיומה.

כמחליף, תכנן בן-גביר למנות את הסמפכ"ל הנוכחי, אבשלום פלד. פלד שירת במשטרה במשך עשרות שנים וצבר ניסיון מבצעי ומינהלי רב – אך ההחלטה על המינוי עדיין היתה בעייתית, מפני שרק לפני שנים ספורות נחקר פלד במח"ש בשדות להפרת אמונים ושימוש לרעה בכוח המשטרה (בשל הקלטות בהם התבטא פלד בכוונתו לקדם בנייה בלתי חוקית ביישוב בשפלה). בן-גביר החליט על המינוי לפני כוחדש, ולא התייעץ לפני כן עם המסגרות המשפטיות – דבר שגרר גל של קובלנות ושאלות תקשורתיות וציבוריות.

אתמול (רביעי) בלילה מסרה היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, את חוות דעתה בנוגע למינויו של פלד: היועמ"שית לא הטילה וטו על הרעיון, אך דורשת קיום שימוע של פלד בפני הוועדה לבחינת מינויי בכירים (ועדת גרוניס), בהם יצטרך לענות על שאלות שעלו בנוגע לפרשיות השונות. הדיון בוועדה בעניינו של פלד יתקיים ביום ראשון, ויכריע בדבר אפשרויות קידומו; רבים במערכת המשטרה והמערכת הפוליטית (ובהם גם בן-גביר עצמו), מתייחסים אל העניין כסגור, ולרעתו של פלד – וכבר החלו להעלות אופציות חדשות למינוי למפכ"לות המשטרה. בן-גביר תקף את היועמ"שית במילים חריפות עקב חוות דעתה, אך מעשיו המקבילים מלמדים על השלמה עם הכרעות מערכת החוק הישראלית.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן