מחויבות לביטחון המדינה: חילופי דברים בממשלה על הארכת שירות החובה

בישיבת הממשלה התקיים דיון סוער בנושא חוק הגיוס, שמטרתו להאריך את שירות המילואים והסדיר. שר הביטחון גלנט הדגיש את הצורך הדחוף בהגדלת כוח האדם בצה"ל, בעוד שרים אחרים העלו שאלות לגבי תהליך קבלת ההחלטות והצורך בהסכמה רחבה.

צילום: יונתן סינדל/פלאש90

היום (ראשון) בישיבת הממשלה התקיים דיון חשוב ומעמיק בנושא חוק הגיוס, שמטרתו להאריך את שירות המילואים והסדיר. שירות החובה אמור היה להתקצר מ-32 חודשים ל-30, אך בעקבות המלחמה, בצה"ל ביקשו להאריך את השירות ואף להחזירו למתכונת של 36 חודשים.

תוכן הדיון שהודלף והגיע לידי התקשרות, היה מלווה בחילוקי דעות, ושיקף את המחויבות העמוקה של כל המשתתפים לביטחון המדינה, תוך התמודדות עם אתגרים מורכבים.

בתוך כך, שר הביטחון יואב גלנט הדגיש את הצורך הדחוף בהגדלת כוח האדם בצה"ל נוכח האיומים הגוברים. "מאיפה אתם מתכננים שנביא חיילים? איך אתם רוצים שצה"ל ימשיך להילחם?" תהה השר.

בנוסף, השרים שלמה קרעי ואלי כהן העלו שאלות חשובות לגבי תהליך קבלת ההחלטות והצורך בהסכמה רחבה. קרעי: "איך את הארכת שירות הסדיר אתה מסכים להעביר שלא בהסכמה רחבה, ובחוק הפטור מגיוס אתה מתעקש על ההסכמה של גנץ?" אל קרעי הצטרף גם השר כהן שאמר: "אני מסכים עם השר קרעי, צריך להעביר את החוקים ביחד”.

השרה עידית סילמן קראה לשילוב רחב יותר של כל מגזרי החברה בשירות הצבאי, כולל בתפקידי פיקוד בכירים.  "תביאו את הקדושה לצה"ל, אתם צריכים להיות בתפקידים בכירים, כולל במטכ"ל", קראה לציבור החרדי.

במהלך הדיון ולאור שאלתו של השר קרעי, שר הביטחון יואב גלנט השיב כי ביטחון ישראל נמצא מעל הכל: "ביטחון ישראל זה לא פוליטיקה. ביטחון הוא התנאי לקיום שלנו. יש הבדל בין הצורך לגייס חיילים לבין הצורך לפטור אנשים משירות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לגלנט: "מה שאתם עושים עם חוק הגיוס זה שיא הציניות והפוליטיזציה. המחנה הממלכתי לא רוצים גיוס חרדים. הם רוצים משבר. יש לכם שבוע להגיע להסכמות עם האוצר. לא צריך לכרוך בין הארכת השירות והמילואים לחוק הגיוס. עד שבוע הבא נגמור עם זה".

הדיון שיקף את המורכבות של הסוגיה, תוך הדגשת חשיבות למציאת פתרון מאוזן שיענה על צורכי הביטחון תוך התחשבות במגוון הדעות והצרכים בחברה הישראלית.

כוחות צה"ל ברפיח. קרדיט: דובר צה"ל.

למרות חילוקי הדעות, ניכר כי כל המשתתפים מחויבים למטרה המשותפת של חיזוק ביטחון המדינה. הדיון מהווה צעד חשוב בתהליך גיבוש מדיניות שתבטיח את חוסנה של ישראל בעתיד.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן