מהרכבת הקלה ועד הכותל: תחנה חדשה מחברת את ירושלים

הארכת תוואי מסילות "דוד המלך" לירושלים היא פרויקט ענק של משרד התחבורה ורכבת ישראל, שמטרתו להגדיל משמעותית את הקיבולת של הרכבת בירושלים ולשפר את הנגישות למרכז העיר. במסגרת הפרויקט ייבנו שתי תחנות רכבת חדשות: תחנת ירושלים 'החאן' ותחנת ירושלים 'מרכז'.

קרדיט הדמיות: פלג אדריכלים

תחנת ירושלים מרכז (הדוידקה): התחנה תמוקם במרכז העיר, בסמוך לרחובות יפו וקינג ג'ורג'. היא תאפשר גישה נוחה למערכות תחבורה ציבוריות נוספות, כמו הרכבת הקלה. התחנה תהיה נגישה לחלוטין לאנשים עם מוגבלויות ותכלול שני רציפי אי מקורים באורך של 400 מ' שיוכלו לשרת 4 מסילות מחושמלות.

תחנת ירושלים חאן: מיקומה המדויק של תחנה זו טרם נקבע.

תחנת הרכבת ירושלים מרכז: צעד משמעותי לשיפור הנגישות בעיר

במסגרת תוכנית הפיתוח האסטרטגית לשנת 2040, מקדמים משרד התחבורה ורכבת ישראל את פרויקט הרחבת תוואי מסילות "דוד המלך" לירושלים. הפרויקט כולל בניית שתי תחנות רכבת חדשות במרכז העיר: "ירושלים מרכז" ו"ירושלים חאן".

תחנת ירושלים מרכז, שתמוקם בסמוך לרחובות יפו וקינג ג'ורג', תהיה נגישה לחלוטין ותאפשר גישה נוחה למרכז העיר, לאזורי בילוי פופולריים כמו שוק מחנה יהודה, רחוב יפו והכותל המערבי, וכן לשני קווי הרכבת הקלה: הקו האדום הקיים והקו הכחול העתידי.
התחנה החדשה תכלול שני אולמות נוסעים מרווחים, 4 רציפים באורך 400 מטר, 14 מעליות ו-4 דרגנועים, מוקדי מידע ושירות לקוחות, חנויות, בתי קפה, שירותי Wi-Fi חינם ושירותי אבטחה. עיצוב התחנה יהיה מודרני תוך שמירה על אלמנטים ייחודיים של ירושלים, תוך שימוש רב באור טבעי ובחומרים ידידותיים לסביבה.

עבודות הבנייה של תחנת ירושלים מרכז צפויות להתחיל בנובמבר 2024, והשלמת הפרויקט צפויה לשפר משמעותית את הנגישות התחבורתית בירושלים ולתרום רבות לאיכות החיים בעיר.

היתרונות העיקריים של תחנת ירושלים מרכז:

• גישה ישירה ונוחה למרכז העיר ירושלים
• קשר נוח לאזורי בילוי פופולריים
• חיבור קל לשני קווי הרכבת הקלה
• תחנה נגישה לחלוטין עבור אנשים עם מוגבלויות
• עיצוב מודרני וידידותי לסביבה

קרדיט הדמיות: פלג אדריכלים

השלמת הפרויקט צפויה להפוך את ירושלים לעיר נגישה ומתקדמת יותר, ותאפשר לתושבים ולמבקרים ליהנות מחוויית תחבורה ציבורית נוחה ויעילה.

יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, עו"ד משה שמעוני אמר בנושא: "לפני קרוב ל-60 שנים שוחררה בירתנו ירושלים ואין דרך ראויה יותר לציין את היום הזה מאשר המשך בניינה ופיתוחה של העיר עם מגוון מיזמים ותוכנית חדשניות ועתידניות. הקמת תחנת "ירושלים מרכז" מהווה אבן דרך משמעותית בפיתוח התחבורה הרכבתית שאנו מקדמים בעיר, בהתאם לתוכנית החומש של משרד התחבורה ורכבת ישראל. הארכת מסילות הקו המהיר לירושלים, יחד עם פרויקט הקמת מרכזים תחבורתיים מתקדמים שישלבו תחבורה מתקדמת עם מסחר, תעסוקה ומגורים, שאישר הדירקטוריון בראשותי לאחרונה, יאפשרו שיפור משמעותי של התחבורה הציבורית ושל מרקם החיים בעיר."

בנוסף למשה, גם מנכ"ל רכבת ישראל, שיקו זנה אמר: "גם בשנה האחרונה, שהייתה מהקשות שידעה מדינה ישראל, חשוב לנו לקדם את התחבורה הציבורית בארץ ולהמשיך בתנופת פיתוח התשתיות הענפה. הקמת תחנת "ירושלים מרכז" מהווה סנונית ראשונה בתכנית אסטרטגית רחבת היקף לפיתוח ושדרוג התחבורה הרכבתית בירושלים שתשפר באופן משמעותי את הגישה לעיר הבירה באמצעות עורקי תחבורה רכבתיים מהירים ומתקדמים, תוך שימת דגש על מתן שירות מיטבי לנוסעים. אני מאחל לכל הנוסעים ברכבת יום ירושלים שמח ובטוח."

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן