מגרדים את התחתית: מטח רקטות לכיוון המרכז

חמאס ירה מטח נדיר לכיוון המרכז - אך הדבר דווקא מוכיח את היחלשותו של ארגון הטרור, ואת הצלחתו של צה"ל בתמרון.

ויקיפדיה. קרדיט:דובר צה"ל

היום (ראשון) בסביבות השעה 14 בצהרים, נשמעו אזעקות בתל אביב ובערים נוספות בגוש דן – וזאת עקב מטח של 8 רקטות בעלי טווח בינוני שנורו על ידי חמאס מן הרצועה. רוב הרקטות יורטו בהצלחה, אך דווח על פגיעה בינונית בבית בהרצליה כתוצאה מרסיסים. 2 נשים נפגעו באופן בינוני בדרכם אל המרחב המוגן.

ירי לכיוון ערי המרכז, הלב הפועם של ישראל, היוו בידי חמאס לאורך השנים שדר של עוצמה ויכולת לשתק את ישראל. אך הפעם, דומה היה כי מדובר בשירת הברבור של היכולת הרקטית של חמאס. זוהי הפעם הראשונה מזה חודשיים שאזעקות נשמעות בגוש דן – דבר המסמל בצורה המוחשית ביותר את ריקון המלאי המסיבי שבידי חמאס. אם בתחילת המלחמה נשמעו אזעקות רבות במרכז באופן תדיר, הרי שניכרת ירידה משמעותית בכמות (כלומר, הגדלה בטווח הזמן שבין המטחים), והן באיכות (כלומר, כמות הרקטות שבכל מטח). אם יש הישג קונקרטי למלחמה שנמצא בהישג יד, הרי שהוא הסרת האיום הרקטי של חמאס על ישראל. סביר שיהיו אזעקות נוספות, בעוטף וגם בגוש דן – אך מדובר בתופעה שעומדת להיכחד מן העולם, לפחות מכיוון דרום.

בנוסף, הירי הרקטי מעיד על עוצמה ישראלית דווקא – וזאת בשל מקור השיגור: עומק העיר רפיח, ולפי הדיווחים – מרחק מאות מטרים בלבד מכוחותינו המתמרנים. נראה שהנהגת חמאס ברפיח חשה בלחץ עקב העמקת התמרון, וראתה צורך 'לרוקן מלאי' לפני הרקטות יוחרמו בשלמותן בידי צה"ל. הדבר מוכיח את הערך שבתמרון הקרקעי ברפיח, ונותן גיבוי מסוים להמשיך בו על אף הלחץ הבינלאומי הקשה שמוטל נגד ישראל. בנוסף, ייתכן והדבר מעיד על פגיעה ביכולות הפיקוד של חטיבת רפיח של חמאס; כזכור, צה"ל תקף ביום שישי את מנהרתו של מחמד שבאנה, מח"ט החטיבה – וכרגע ממתינים לאינדיקציה ודאית להכריז על חיסולו ומותו. לא רחוק היום בו יהיה גורל חטיבת רפיח כגורל חטיבת חאן יונס – פירוק לגדודים, פלוגות ויחידות קטנות בעלות יכולות נמוכות יותר ויותר.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן