מאמצים דיפלומטיים למניעת הסלמה מול חיזבאללה: שליח הנשיא ביידן שב לישראל

ביקורו של הוכשטיין בישראל הוא חלק ממאמץ אמריקני נרחב למנוע הידרדרות למלחמה רב-זירתית במזרח התיכון. בוושינגטון קיים חשש כבד שגם "מלחמה מוגבלת" עלולה לצאת משליטה ולהוביל למעורבות ישירה של איראן והמיליציות השיעיות באזור.

ארכיון: הרצוג עם עמוס הוכשטיין | קרדיט: קובי גדעון / לשכת העיתונות הממשלתית של ישראל

עמוס הוכשטיין, שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, הגיע הבוקר (שני) לביקור נוסף בישראל על רקע המתיחות הגוברת בגבול הצפון. במהלך ביקורו, צפוי הוכשטיין להיפגש עם שורה של בכירים ישראלים, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, חבר קבינט המלחמה לשעבר בני גנץ, נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש האופוזיציה יאיר לפיד.

למרות המאמצים הדיפלומטיים האינטנסיביים, ההערכות בישראל ובארה"ב הן כי יכולתו של הוכשטיין למנוע הסלמה מוגבלת, בעיקר בשל השפעתו השולית על חיזבאללה. גורמים בכירים מעריכים כי הצלחת שליחותו תלויה בעיקר בקידום הפסקת אש בעזה, שעשויה להוביל לרגיעה גם בזירה הצפונית, ובהשגת עסקת שחרור חטופים.

במקביל למאמציו לרסן את חיזבאללה, הוכשטיין מנסה גם למתן את התגובה הישראלית. זאת, בעקבות הצהרה חריגה של דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי לתקשורת הזרה, שנתפסה כאזהרה מפני מלחמה צפויה עם חיזבאללה וכניסיון לגיבוש לגיטימציה בינלאומית לפעולה ישראלית נרחבת בלבנון.

בהצהרתו, אמר דובר צה"ל הגרי כי "ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון מסלים את התקפותיו נגד ישראל", והוסיף: "מאז שהחליט להצטרף למלחמה שהחל חמאס ב-7 באוקטובר, חיזבאללה ירה יותר מ-5,000 רקטות, טילי נ"ט וכטב"מים חמושים מלבנון לעבר משפחות, בתים וקהילות ישראליות".

הגרי הדגיש כי "התוקפנות הגוברת של חיזבאללה מביאה אותנו לסף של מה שעלול להיות הסלמה רחבה יותר – כזו שעלולה להיות בעלת השלכות הרסניות על לבנון והאזור. חיזבאללה מסכן את עתידה של לבנון, כדי שהיא תוכל להוות מגן לחמאס."

דובר צה"ל הוסיף אזהרה ברורה: "כשאנחנו אומרים שלא ניתן ל-7 באוקטובר לקרות שוב באף אחד מהגבולות שלנו – אנחנו מתכוונים לזה. בצורה כזאת או אחרת – אנחנו נדאג לחזרה בטוחה של הישראלים לבתיהם בצפון ישראל. זה לא נתון למשא ומתן."

מנגד, בכיר חיזבאללה חסן פדלאללה הגיב לאיומים הישראליים באומרו: "הפעולות שחיזבאללה חשף הן רק חלק ממה שביצע. יש עוד הפתעות. לכל תוקפנות ישראלית תגובה מתאימה. מה שהאויב לא השיג במלחמה הוא לא ישיג בדיפלומטיה. חיזבאללה לא ייתן לישראל מתנה – לא בלבנון ולא בעזה".

על אף חילופי האיומים, נרשם ביממה האחרונה שקט יחסי בגבול הצפון. האזעקה האחרונה נשמעה בשעה 03:21 בלילה שבין שבת לראשון, ומאז לא דווח על תקריות משמעותיות, למעט יירוט מטרה אווירית חשודה מלבנון באזור עכו הבוקר, ללא נפגעים. עם זאת, ישראל המשיכה בתקיפותיה, וההערכה היא כי השקט הזמני אינו מעיד על שינוי אסטרטגי מצד חיזבאללה.

ביקורו של הוכשטיין בישראל הוא חלק ממאמץ אמריקני נרחב למנוע הידרדרות למלחמה רב-זירתית במזרח התיכון. בוושינגטון קיים חשש כבד שגם "מלחמה מוגבלת" עלולה לצאת משליטה ולהוביל למעורבות ישירה של איראן והמיליציות השיעיות באזור.

בתום ביקורו בישראל, צפוי הוכשטיין להמשיך לביירות. שם הוא אמור להיפגש עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי, ראש הממשלה נג'יב מיקאתי ושר החוץ עבדאללה בו חביב, במטרה להפעיל את מעט ההשפעה שיש ללבנון על חיזבאללה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן