מאחורי הקלעים של ההצלה: מבט מקרוב על פעילות מד"א בפיגוע בכרמיאל

למרות הפיגוע הטרגי בקניון חוצות כרמיאל, התגובה המהירה והמקצועית של כוחות ההצלה הדגימה את המוכנות והמסירות של צוותי החירום בישראל. דוד בסודו, חובש בכיר במד"א עם 30 שנות ניסיון, הגיע לזירה תוך דקה והוביל את מאמצי ההצלה והצילה חיים. ראיון בלעדי.

זירת הפיגוע | קרדיט: דוברות מד"א

פיגוע דקירה התרחש היום (רביעי) בקניון חוצות בכרמיאל, במהלכו נרצח החייל אלכסנדר יקימינסקי בן ה-19 מנהריה. המחבל דקר שני חיילים בקומה השנייה של הקניון, כאשר אלכסנדר וחברו ניסו לנטרל אותו. אלכסנדר נפצע אנושות ונפטר מפצעיו בבית החולים בנהריה למרות מאמצי ההחייאה. הוא שירת כנהג משא כבד בגדוד 71 של חטיבה 188. חייל נוסף נפצע בפיגוע.

דוד בסודו, חובש רפואת חירום במד"א היה מבין הראשונים שהגיעו לזירת הפיגוע. דוד, חובש בכיר במד"א כבר 30 שנה, גר בכרמיאל ועובד ליד הקניון חוצות כרמיאל בו אירע הפיגוע הקשה.

בראיון שקיימנו עימו סיפר על האירוע הקשה "אני האמבולנס הראשון שהגיע לאירוע. עלינו לקומה השנייה, ראינו שני חיילים ואזרח שוכבים על הרצפה, האזרח ירוי. תוך כדי מסבירים לי שהאזרח הוא המחבל, אני ניגש לחיילים, שניהם דקורים בפלג גוף עליון. אחד בהכרה פצוע קשה, אחד מחוסר הכרה, פצוע אנוש. התחלנו לתת להם טיפול, עצירת שטפי דם, החייאה, עד שהגיעו הכוחות והתחלנו פינוי לכיוון בית החולים, לא ראינו הרבה מעבר".

זירת הפיגוע | קרדיט: דוברות מד"א

עושים אימונים כל הזמן
דוד מציין כי הם עושים אימונים כל הזמן ותמיד נמצאים בכוננות שיא. "הוקפצתי מהעבודה יצאתי ישר לאירוע והגענו והתחלנו לטפל", אמר.
"אנחנו בכוננות מקסימלית כל הזמן, אין אמבולנסים בתחנות, כולם אצל אנשים בבתים, זה המצב, כבר כמה חודשים אני צמוד לאמבולנס. מבחינת פריסת כוחות אנחנו בפריסה רחבה, עושים אימונים כל הזמן. המצב בצפון לא קל, אתה יודע, תחושה לא נעימה, מד"א קופצים לכל אירוע, לפעמים גם הצוותים חוטפים. אנחנו בכוננות ספיגה כל הזמן", שיתף בדבריו.

בעקבות הטיפול המהיר שהוא קיבל
בזכות הכוננות והמוכנות עליה דוד מספר, הפצוע השני קיבל טיפול מהיר – כוחות ההצלה הרבים ובהם מד"א קפצו ישר לזירת הפיגוע, "הפצוע השני במצב טוב, לא מוגדר קשה – בעקבות הטיפול המהיר שהוא קיבל" אמר כששיחזר את מתן הטיפול הרפואי לאחר הפיגוע.
"דקה מהקריאה הייתי במקום", ציין.

אלכסנדר יקימינסקי ז"ל | קרדיט: דובר צה"ל

לסיכום אומר לנו דוד "מד"א מגיבים מהר, בצוותים מאוד מקצועיים, בסוף אנחנו מגיעים לשרת את האזרחים בגדול, ככה אני רואה את הדברים. בתור מתנדב כבר שנים, אני תורם באהבה מזמני הפנוי, כמובן ללא תשלום, הכל למען האזרחים".

זירת הפיגוע | קרדיט דוברות המשטרה

הטיפול המהיר והיעיל שניתן לנפגעים, כולל החייל השני שמצבו הוטב משמעותית, מדגיש את חשיבות המוכנות המתמדת והאימונים השוטפים של צוותי מד"א. מסירותם של מתנדבים כמו דוד, הפועלים ללא לאות למען ביטחון האזרחים, מהווה מקור השראה ותקווה בעתות משבר.

שתפו כתבה זו:

5 1 הצבעה
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן