לראשונה: שלוש הצעות חוק אושרו למאבק באונר"א

ועדת החוץ והביטחון אישרה לקריאה ראשונה שלוש הצעות חוק הנוגעות למאבק בפעילות אונר"א​

יו"ר ועדת חוץ וביטחון יולי אדלשטיין. קרדיט: יונתן סינדל / פלאש 90.

בחדשות הכנסת התפרסם היום (שלישי) כי ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ יולי אדלשטיין, אישרה לקריאה ראשונה שלוש הצעות חוק העוסקות בהפסקת פעילות סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין במזרח הקרוב (אונר"א).

ההצעה הראשונה, של ח"כ בועז ביסמוט, מציעה לאסור על אונר"א לפעול בשטחה הריבוני של ישראל, כך שהיא לא תפעיל כל נציגות, לא תספק כל שירות ולא תקיים כל פעילות ,בין במישרין ובין בעקיפין בירושלים. הייעוץ המשפטי לוועדה הציג לחברי הוועדה נוסח מוצע להצעה זו. ח"כ ביסמוט אמר בדיון בשבוע שעבר: "יש את העניין האופרטיבי והוא שאונר"א צריכים להיענש בטח בירושלים, ויש את העניין הדקלרטיבי. אני לא רוצה שהחוק יתמסמס והשאלה הגדולה כמה אתה מוכן להתפשר על מנת שהחוק הזה יעבור."

ההצעה השנייה, של ח"כ יוליה מלינובסקי, מבקשת להכריז על אונר"א כארגון טרור וכן כי מדינת ישראל תפסיק את יחסיה עם אונר"א בין במישרין ובין בעקיפין. ח"כ מלינובסקי אמרה בדיון בשבוע שעבר: "זה חוק מוסרי שלנו כלפי נפגעי ה7.10, בעייני אונרא לא צריכה להתקיים כלל, לא בירושלים לא באיו"ש ששם היא סניף של הפתח ולא בעזה ששם היא סניף של החמאס. בעיניי אונר"א זה ארגון טרור לכל דבר ועניין, אפשר לשקר לעצמנו ולסגור כיתות לימוד ל700 ילדים בירושלים אבל כל השאר יישאר."

ההצעה השלישית, של ח"כ רון כץ, שמוזגה יחד עם הצעה דומה של ח"כ דן אילוז, מבקשת לקבוע כי הוראות פקודת החסינויות וזכויות היתר של האומות המאוחדות לא יחולו על אונר"א, על פקידיה או על בני האדם המועסקים מטעמה. ח"כ כץ אמר בדיון בשבוע שעבר: "ההצעה שלי מדברת על שלילת הטבות, שהיא מקבלת מעיריית ירושלים כמו ארנונה. היה אפשר להסתפק גם בתקנות ששר החוץ יוציא אבל לצערי הוא בחר שלא להוציא צו כזה."

במהלך הדיון הציג קובי סמרנו, אביו של יונתן שנרצח ונחטף מקיבוץ בארי, סרטון המתעד את חטיפת בנו, בו לקח חלק עובד אונר"א ואמר: "מדובר בעובד סוציאלי של אונר"א, ויש עשרות כאלה. הם קיבלו את החינוך הזה בבתי הספר של אונר"א. יש פה עוד מישהו שחושב שהארגון הזה עושה טוב למישהו? מי יכול להגן על ארגון כזה?"

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן