לוין נעמד לצד סמוטריץ': המדינה לא תממן הגנה משפטית למחבלי נוחבה

שאלת מימון הייצוג המשפטי למחבלי נוחבה, שביצעו פעולות טרור בעוטף עזה ב-7 באוקטובר, מעוררת סערה ציבורית ופוליטית. שר המשפטים יריב לוין הודיע על התנגדותו הנחרצת למימון ההגנה המשפטית שלהם באמצעות כספי המדינה. "משרד המשפטים לא יממן והסנגוריה הציבורית לא תייצג את מחבלי הנוחבה".

צילום חיים ולדברג/Flash90

בעקבות הסערה בדבר מימון הייצוג המשפטי למחבלי נוחבה שרצחו וטבחו באזרחי ישראל ב-7 באוקטובר, שר המשפטים יריב לוין הודיע היום (רביעי) על התנגדותו הנחרצת למימון ההגנה המשפטית של המחבלים מכספי המדינה. "משרד המשפטים לא יממן והסנגוריה הציבורית לא תייצג את מחבלי הנוחבה," מסר לוין.

לוין ציין כי הוא מתנגד בתוקף לאפשרות שהמדינה תממן את הגנתם של המחבלים הניצבים בפני ערכאות משפטיות: "למול ההחלטה של בית המשפט שאזרחי ישראל יממנו סנגור למחבלים, אני אומר עד כאן. אני עומד על החלטתי שהתקבלה כבר בתחילת המלחמה." נזכיר כי בתחילת המלחמה הודיעה הסנגוריה הציבורית כי אין בכוונתה לייצג את מחבלי נוחבה שלקחו חלק בטבח.

הודעתו של לוין מצטרפת להוראתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שהורה לראש אגף התקציבים לא לאשר מימון מאף גוף הנסמך על כספי מדינה להגנת המחבלים. למרות זאת, במשרד המשפטים נערכות התייעצויות בנושא, שכן חוק סדר הדין הפלילי קובע את סמכותו של בית המשפט למנות סנגור לנאשם שאינו מיוצג. במידה ובית המשפט יעשה שימוש בסמכותו, שכר הטרחה ישולם מכספי אוצר המדינה.

בתחילת המלחמה, נערכו במערכת המשפטית להעמדתם של המחבלים לדין, והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה ופרקליט המדינה עמית איסמן הודיעו כי המדינה תדרוש עונשים המתאימים לחומרת הפשעים שבוצעו. במקביל, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת שמחה רוטמן, בהשתתפות חברי כנסת מהימין, הגיש הצעת חוק המאפשרת לא לייצג את המחבלים בכל ההליכים הפליליים נגדם, כולל אם יועמדו לדין במסגרת בית דין מיוחד שיוקם לאחר תום המלחמה.

בשלב זה לא התקבלה חקיקה רשמית בנושא, אך בתי המשפט מחויבים על פי חוק לקיים דיונים "בהיוועדות חזותית" בנוכחות סנגור. אם לא ימונה סנגור, הדיון לא יוכל להתקיים ובית המשפט לא יוכל להאריך את מעצר המחבלים. מהנהלת בתי המשפט נמסר כי "אין בעניין מדיניות מערכתית. ההחלטה נעשית בהתאם לשיקול הדעת השיפוטי של ההרכב הדן בתיק. חוק קיום דיונים בהיוועדות חזותית בהשתתפות עצורים, אסירים וכלואים (הוראת שעה – חרבות ברזל) מחייב ייצוג סנגור לצורך קיום דיון של עצור או אסיר בהיוועדות חזותית." נוסף על כך, בשל אופיים של הדיונים בהיוועדות חזותית, ניתנו מספר החלטות למינוי סנגור פרטי מכוח חוק סדר הדין הפלילי, כאשר שכר הטרחה ימומן מאוצר המדינה. הנהלת בתי המשפט פנתה למשרד המשפטים על מנת לבחון את יישום ההחלטות ולמצוא מקור תקציבי, והנושא עדיין בבחינה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן