"להפוך את הפירמידה": אלו ההמלצות לטיפול במשבר החינוך המיוחד

הוועדה לבחינת נושא החינוך המיוחד, וועדת שפירא, ממליצה להשקיע יותר משאבים בחינוך הרך - קיצור השבוע לחמישה ימי לימודים והקטנת הכיתות בחינוך הרגיל. אלו ההמלצות שהשר קיש אימץ.

freepik

המלצת הוועדה היא להשקיע יותר בחינוך הרך, הן בגנים והן בכיתות בבתי הספר היסודיים. בצורה זו, ילדי הגן יתחזקו לפני המעבר לבית ספר, וכך תלמידים בעלי צרכים מיוחדים, יוכלו להשתלב בכיתות הרגילות.

בראש הועדה שמינה השר קיש עומד עמוס שפירא, לשעבר נשיא אוניברסיטת חיפה, מנכ״ל אלעל ויו"ר אלו"ט. הוועדה מונתה בעקבות משבר הרפורמה מ-2018, אשר מטרתה שילוב ילדי חינוך מיוחד בחינוך הרגיל. הרפורמה נכשלה, הן מחוסר תקציבים והן מחוסר הכשרות מתאימות לצוותי ההוראה. הרפורמה נחקקה בחיפזון, על אף ההתנגדויות הרבות מכל גורמי החינוך המקצועיים.

עדות לכישלון הרפורמה ניתן לראות מנתוני כמויות התלמידים בחינוך המיוחד. במשך חמש שנים, בין השנים 2019- 2023 חל גידול של כ-70,000 תלמידים בחינוך המיוחד. גידול זה מהווה עלייה בלמעלה מ-55 אחוזים. הוועדה מצאה שאחת הסיבות לעלייה הדרסטית בכמות התלמידים בחינוך המיוחד, היא האכזבה של ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים מהשילוב במערכת החינוך הרגילה.

הוועדה המליצה לקצר את שבוע הלימודים לחמישה ימים. בנוסף, ממליצה הוועדה להקטין את הכיתות ל-19 תלמידים בלבד. המלצות אלה באות על רקע ההבנה של הוועדה שיש להשקיע יותר משאבים בחינוך הרך כחלק מ"היפוך פירמידה", ולשפר את סביבת העבודה של צוותי ההוראה. אלו דברי הוועדה: "מערכת החינוך לגיל הרך נדחקה עד היום במורד סדר העדיפויות. חובה להפוך את הפירמידה ולהציב אותה בראש סדר העדיפויות. השנים הראשונות הן קריטיות להתפתחותו התקינה של הילד בכל תחומי החיים: קוגניטיבי, רגשי, חברתי ומוטורי. השקעה אסטרטגית וממוקדת של משאבים בשכבת גיל זו תסייע למנוע קשיים רגשיים, חברתיים ולימודיים בהמשך החיים, וצפויה להקטין את הצורך במתן שירותי חינוך מיוחד בבית הספר".

חברי הוועדה הסבירו, שעל מנת למנוע את הגידול הדרסטי בחינוך המיוחד, יש לשפר את המענה בחינוך הרגיל.

יושב ראש הוועדה, עמוס שפירא, ציין את החשיבות של שילוב תלמידי החינוך המיוחד בחינוך הרגיל. לפיו, יש לשלב ילדים בעלי צרכים מיוחדים בככל הניתן, יחד עם חבריהם מהחוגים, תנועת הנוער והשכונה על מנת לא לייצר בינם לבין חבריהם פער.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן