"להמשיך לאתגר את המערכת כדי למקסם את הסיכוי שהפעם נזהה נכון ובזמן": סמוטריץ' במכתב במטרה לשיח ושותפות

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', פרסם הבוקר (ראשון) בעמוד הפייסבוק שלו מכתב ארוך בו הוא פותח בדברי שבח על הרמטכ"ל "שבכל פעם שאני רואה את הרמטכ"ל אני רוצה לחבק אותו", לאחר מכן מסביר מדוע הוא חושב שישנה טעות בחשיבה של צה"ל "הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות, ומה לעשות שאני משוכנע שהוא טועה", ומסכם בהמלצות להמשך -"ניערך נכון ונשמור בעזרת השם על ביטחון ישראל".

צילום: מאיר אליפור

"המאבק מול הפיקוד הבכיר בצה"ל על תקציב הביטחון קשה לי מאוד". פותח השר את דבריו. "קל להילחם מול יריבים. קל להיאבק מול אנשים רעים. קשה מאוד לנהל מאבק מול אנשים טובים." ממשיך.

לאחר מכן, מרעיף סמוטריץ' שבחים על הרמטכ"ל ומציין כי "בכל פעם שאני רואה את הרמטכ"ל אני רוצה לחבק אותו".

"אני יודע בדיוק מה מונח לו על הכתפיים, כמה הוא איש טוב וכמה הוא אוהב את המדינה ומסור לעשיה למען ביטחונה בכל חייו הבוגרים. אני יודע כמה הוא עובד קשה סביב השעון ולא ישן בלילות ואיזה משקל של החלטות על חיים ומוות הוא סוחב על הגב. וכן, הוא סוחב גם רגשות אשם קשות על מחדלי ה -7 לאוקטובר ועל התוצאות הקשות שלהם, ומנסה להמשיך ולתפקד למרות זאת ותוך שהוא משוכנע באופן עמוק שהוא פועל מאז כדי לתקן ואולי גם קצת לכפר. כמוהו גם ראש השב"כ ויתר ראשי מערכת הביטחון."
אך סמוטריץ' גם שם את הדברים על השולחן: "אבל הבעיה היא שלא פעם הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות, ומה לעשות שאני משוכנע שהוא טועה. אני משוכנע שהוא טועה בעצם העיסוק במינויים בכירים בתקופת מלחמה ועל ידי המטה הכללי שכשל ונעדר את הלגיטימציה לעיצוב פניו של פיקוד התיקון. אני משוכנע שהוא טועה בניהול התקציב ובבניין הכח. אני משוכנע שהוא טועה בקריאת מפת האיומים המתהווה והמענה הנדרש מולה, וכפועל יוצא מכך אני משוכנע שהוא טועה בקביעת סדרי העדיפויות לבניין הכח והתעצמות צה"ל לשנים הבאות. אני בעיקר משוכנע שהוא טועה בתהליך – בסגירות ובחוסר היכולת להפיק לקחים באופן אמיתי, להיות קשוב לביקורת ולדעות שונות, ליצור שיח אמיתי עם גורמים לצד הצבא, לאתגר את המחשבה ואת התפיסות הישנות ולהיערך למלחמה הבאה, לא לזו של האתמול."
השר מדגיש כי אין לו שום כוונה לאיים, ומסייג את דבריו שלא בטוח שהאמת בידו: "ושיהיה ברור, אני ממש לא מבקש לכפות את עמדתי באמצעות היד על שלטאר התקציב שיש לי. אני לא יכול להתחייב שאני צודק והוא טועה, ואני גם לא רוצה לקבוע במקום צה"ל."
לסיכום, אומר השר: "כל מה שאני מבקש זו שותפות, פתח להקשבה אמיתית ולדיון פתוח שלא כבול להנחות יסוד ולדעות קדומות. סיעור מוחות וויכוח בריא ומפרה."
"לשם כך אני דורש את הקמתה של וועדה ציבורית שיהיו בה מומחי ביטחון ומומחי כלכלה שישבו עם גורמי צה"ל, המל"ל, בנק ישראל ומשרד האוצר וידונו בהכל בראש פתוח… פגישות נעימות באווירה טובה, אבל עם אפקטיביות מוגבלת מאוד."
"כשר אוצר וכחבר קבינט יש לי אחריות ואני לא מוכן למעול בה ולאפשר לראשי מערכת הביטחון להפטיר כדאשתקד. בכוונתי להתעקש על הקמת הוועדה, לסרב בכל תוקף להיות חותמת גומי לעשרות ומאות מילארדי שקלים שיושקעו לא נכון ולהמשיך לאתגר את המערכת ואת החשיבה כדי למקסם את הסיכוי שהפעם נזהה נכון ובזמן, נערך נכון ונשמור בעזרת השם על ביטחון ישראל". חותם השר את מכתבו.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן