"לא מגדל שן, אלא מגדלור": ההישג המרשים של אוניברסיטת חיפה בדירוג הקיימות העולמי

אוניברסיטת חיפה מובילה בישראל בתחום הקיימות ומדורגת בין 100 המוסדות הטובים בעולם.

קרדיט: עיריית חיפה - אגף הדוברות, הפרסום והפרסום

בהישג מרשים ויוצא דופן, אוניברסיטת חיפה זינקה למקום ה-95 בדירוג העולמי של כתב העת היוקרתי Times Higher Education לשנת 2024, המתמקד בהשפעת מוסדות אקדמיים על קיימות חברתית, כלכלית וסביבתית. דירוג זה מציב את האוניברסיטה בחזית המוסדות האקדמיים בישראל ומסמן עלייה משמעותית מהשנה הקודמת, בה דורגה בין המקומות 101-200.

הדירוג, שכלל השנה כ-2,000 אוניברסיטאות מרחבי העולם, מבוסס על 17 יעדי פיתוח בר-קיימא שהוגדרו על ידי האו"ם. יעדים אלו כוללים נושאים קריטיים כגון מיגור העוני, קידום בריאות ורווחה, חינוך איכותי, שוויון מגדרי, אנרגיה נקייה ובת-השגה, פעולה אקלימית, וחיים מתחת למים ועל פני האדמה. הערכת האוניברסיטאות נעשית על בסיס איכות המחקר, תוכניות הלימודים, מעורבות בקהילה והתנהלות פנים-ארגונית.

באופן מיוחד, אוניברסיטת חיפה הצטיינה בקידום שוויון והוגנות מגדרית, תחום בו דורגה במקום ה-17 בעולם. כמו כן, היא הגיעה למקום ה-82 בקידום "שמירה על החיים על פני האדמה", המדגיש את מחויבותה לנושאים סביבתיים.

פרופסור גור אלרואי, רקטור האוניברסיטה המיועד לכהן כנשיאה, התייחס להישג בגאווה רבה: "העלייה המטאורית שלנו בדירוג – מהמקום ה-400 בעולם למקום ה-95 בתוך שלוש שנים בלבד – היא עדות חיה למאמצים הבלתי נלאים ולמחויבות העמוקה שלנו. זוהי הוכחה ניצחת שאנו עומדים במשימה החשובה ביותר של אוניברסיטאות במאה ה-21: להיות מוסד בעל השפעה, הנוטל חלק פעיל בפתרון האתגרים המורכבים העומדים בפני האנושות."

אלרואי הדגיש כי הדירוג הגבוה אינו רק הישג של אוניברסיטת חיפה, אלא "מקור גאווה לאקדמיה הישראלית בכללותה. הוא מוכיח שאיננו 'מגדל שן' מנותק, אלא להפך – אנו מגדלור של ערכים, הפועל ומשפיע באופן ישיר על החברה הישראלית. השפעתנו ניכרת במיוחד על המרקם החברתי והסביבתי בצפון המדינה, אזור הניצב בפני אתגרים ייחודיים."

מומחים בתחום החינוך הגבוה מציינים כי הצלחתה של אוניברסיטת חיפה מדגימה כיצד מוסד אקדמי יכול לשלב מצוינות מחקרית עם מחויבות עמוקה לערכים חברתיים וסביבתיים. הם מדגישים שהדירוג הגבוה אינו רק תעודת כבוד, אלא גם אחריות להמשיך ולהוביל בתחומים אלו.

בעקבות ההישג, האוניברסיטה מתכננת להרחיב את פעילותה בתחומי הקיימות, כולל פיתוח תוכניות לימודים חדשניות, הגברת שיתופי פעולה בין-לאומיים, והעמקת הקשר עם הקהילה המקומית. בכירים באוניברסיטה מאמינים כי צעדים אלו יסייעו לא רק בשמירה על הדירוג הגבוה, אלא אף בשיפורו בשנים הבאות.

לסיכום, הדירוג המרשים של אוניברסיטת חיפה מציב רף חדש למוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל ומדגיש את חשיבותה של האקדמיה בעיצוב עתיד בר-קיימא. זהו סימן ברור לכך שהשקעה בחינוך, מחקר ומעורבות קהילתית יכולה להניב פירות משמעותיים, הן ברמה הלאומית והן ברמה הגלובלית.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן