לא לוקחים סיכונים: הסיבה לאזעקות השווא בעוטף

במטרה לקלוט יותר איומים צה"ל הגביר את הרגישות של החיישנים, במחיר של התרעות שווא. בינתיים בבור של חיל האוויר עובדים על מציאת האיזון הנכון.

קרדיט: דובר צה"ל

בתקופה האחרונה נשמעים יותר יותר התרעות שווא במרחב עוטף ישראל, כאשר בימים האחרונים נרשמת מגמת עלייה. ביומיים האחרונים בלבד נשמעו לא פחות מחמש התרעות שווא, כאשר האחרונה נשמע אמש (רביעי) בקיבוץ כרם שלום.

הסיבה לכך היא שמתחילת המלחמה צה"ל העלה את הרגישות של הסנסורים ושל מערכות הזיהוי ההקפיות כדי לקלוט מגוון רחב יותר של איומים במרחב, למנוע את חדירתם לשטח ישראל. בתקופה זאת, מתרחשת עונת נדידת הציפורים, וישנם הרבה ציפורים שמבלבלות את המערכות הרגישות, ומסווגות בטעות כמטרות עוינות. מכאן הדרך קצרה להשמעת אזעקת "צבע אדום" וריצה למקלט שמתבררת בדיעבד כמיותרת.

אומנם, היתרון בהגברת רגישות המערכות ברור, והחשיבות של זיהוי איומים באופן רחב היא אדירה. מנגד, עקב הגברת הרגישות של הסנסורים, המערכות מזהות עצמים תמימים כמו ציפורים, או תמימים פחות ובכל זאת לא מצריכות ריצה למקלט, כדוגמת ירי מקלעים, ומפעילות התרעות שווא.

מערכת ההתרעות של כיפת הברזל מופעלת על ידי חיילים שיושבים ביחידת הבקרה האווירית, שאמונים על זיהוי ואפיון של האיום. לאחר מכן, בתהליך שמתרחש תוך שניות ספורות, הם מעבירים את המידע לתא שליטה בבור חיל האוויר שיוצר קשר עם פיקוד העורף שמפעיל התרעה.

סוגית התרעות השווא מעסיקה את צה"ל בימים אלו, והם מנסים לפעול ברגישות בנושא כדי לא ליצור, מצד אחד, התרעות שווא שיצרו מעמסה על תושבי העוטף,  העורף בהתרעות שווא, אך לא להניח את משימת ההגנה הביטחונית המופקדת עליו מצד שני. הטיפול בנושא מנוהל בבור של חיל האוויר, שם נשקלים השיקולים בכובד ראש, כאשר ביטחונם של האזרחים הוא בראשונה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן