כך תדאגו לחשמל בשעת חירום וגם תייצרו הכנסה

משרד האנרגיה והתשתיות וחברת החשמל מעודדים התקנת ממיר היברידי במתקנים סולאריים משולבים באגירה על מנת להבטיח אספקת חשמל בשעת חירום ואף לייצר דרך זה הכנסה קבועה.

קרדיט: freepik

משרד האנרגיה והתשתיות ורשות החשמל, בהנחיית שר האנרגיה והתשתיות, אלי כהן, מעודדים התקנת ממיר היברידי במתקנים סולאריים משולבים באגירה, על מנת לשפר ולשכלל את תפקודם כך שגם בשעת חירום ובשיבושים באספקת החשמל, הממיר ההיברידי יאפשר לצרכנים להמשיך לקבל חשמל מהמערכת הסולארית או ממתקן האגירה. בשגרה שאינה שגרת חירום יאפשר הממיר ההיברידי למתקן הסולארי ולמתקן האגירה למכור חשמל לרשת ולהפחית את הוצאות החשמל, מה שמספק הכנסה נוספת לבעלי המתקנים.

המהלך רלוונטי לכל המגזרים, כולל בתים פרטיים, מוסדות ציבור, מבנים מסחריים וחקלאיים. השר אלי כהן ציין כי "התקנת ממיר היברידי תוכל לסייע לכל בית ישראל, דיירי בתים פרטיים ובניינים משותפים, מוסדות ציבור, ומבני תעשייה, מסחר וחקלאות. התקנת הממיר תיצור הכנסה נוספת ותוזיל את הוצאות החשמל, ובנוסף תאפשר לצרוך חשמל במקרי חירום ובמקרים של הפסקות חשמל".

ישנן שלוש אפשרויות להוספת ממיר היברידי למערכות אנרגיה עצמאיות ולכל אפשרות הגנה שונה בפני עצמה:

ממיר היברידי במתקן סולארי משולב אגירה: זו האפשרות המיטבית לעצמאות אנרגטית בשגרה ובחירום, המספקת גם רווח כלכלי לבעלי המתקן באמצעות תעריפים אטרקטיביים על ייצור חשמל ביום ותוספת תעריפית על אספקת חשמל בערב. בממיר זה המערכת מייצרת חשמל המוזרם לרשת במהלך היום, זאת במקביל לטעינת הסוללה שמספקת לרשת חשמל בלילה, מה שנקרא "פעולה כפולה". במקרה של שיבושים באספקת החשמל, הממיר מאפשר רציפות בהזרמת חשמל למקור הצריכה ביום, ובלילה מהמתקן הסולארי ומהאגירה. במערכת זו הכוללת ממיר היברידי, מתקן סולארי ומתקן הגירה, ישנה חובה להתקין מפסק מתאים על מנת למנוע התחשמלות.

ממיר היברידי עם אגירה תפעולית-מינימלית במתקן סולארי עצמאי: התקנת ממיר כזה מאפשרת למתקן הסולארי להזרים חשמל לרשת בשעות השמש ולייצר הכנסה קבועה לבעל המתקן. בזמן חירום, בשעות בהן השמש זורחת והמתקן פעיל, הממיר יספק חשמל ישירות לצרכן. במצב בו קיים כבר מתקן סולארי על המבנה, צריך רק להחליף את הממיר הקיים לממיר היברידי הכולל אגירה תפעולית-מינימלית היות וזו נדרשת לייצוב התדר האחראי על פעילות הממיר. גם באפשרות זו בדומה לאפשרות הראשונה, חובה להתקין מפסק מתאים שינתק את המערכת מהרשת במקרה של שיבושים באספקת החשמל.

ממיר היברידי במתקן סולארי עצמאי כהכנה עתידית למערכת עצמאית באנרגיה: מיועד לבעלי מתקנים סולאריים חדשים וקיימים ללא מתקני אגירה. בשגרה רגילה, הממיר יאפשר למתקן להזרים חשמל לרשת ולייצר הכנסה וכמו כן להיות מוכן לשימוש עתידי כאנרגיה עצמאית בעת הוספת מתקן אגירה. בשעת חירום, ללא אגירה המתקן לא יוכל להזרים חשמל.

משרד האנרגיה והתשתיות ורשות החשמל מקדמים התקנת מערכות לעצמאות באנרגיה כולל ממיר היברידי, מתקן סולארי ואגירה בדרכים שונות כגון: הענקת פטור ממס לממירים – פטור מלא ממס קנייה וממכס, פטור ממס הכנסה ותשלום ארנונה למקימים מתקנים סולאריים, תעריפים אטרקטיביים, פטורים מהיתרי בנייה – מתקני אנרגיה על גגות פטורים מהיתר בנייה  ובנוסף הורחבו הפטורים גם למתקני אגירה לכל שימוש בקיבולת של עד 100 קוט"ש ועד 600 קוט"ש למתקני אגירה שיוקמו במרכזי הפעלה וקליטה ברשויות המקומיות. בנוסף משרד האנרגיה מתכנן לפרסם בהמשך מדריך לציבור עם האפשרויות השונות להקמת מערכות עצמאיות באנרגיה הכוללות ממיר היברידי.

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן