יעד אסטרטגי חשוב: נחשפה "רצועת הביטחון" שנוצרה מהפצצות צה"ל בלבנון

לפי דיווח ב"פיננשל טיימס" הבריטי המתבסס על תמונות לווין, הפצצות ישראליות בחודשים האחרונים יצרו שטח כמעט ריק של חמש קילומטר מהגבול עם ישראל. צה"ל: "זה צורך טקטי כדי להגן על ישראל".

צילום: אייל מרגולין/פלאש90

עיתון הפיננשל טיימס הבריטי דיווח היום (חמישי) כי הפצצות חיל האוויר בלבנון השמידו אלפי בתים וגרמו ליצירת "רצועת ביטחון" ברוחב חמישה קילומטרים בהם לא ניתן להתגורר – וממילא קשה בהרבה להתקרב אל הגבול עם ישראל. הדיווח שמתבסס בין היתר על ניתוח צילומי לוויון ופרשנות של מומחים מעלה כי בחודשים האחרונים צה"ל מבצע את התקיפות האוויריות בעיקר באזור שנמצא בטווח 5 ק"מ מהגבול, ולמעשה מייצר "רצועת ביטחון" באזור שנותר כעת שומם ולפי הדיווח "אינו ראוי למגורים".

בכיר בצה"ל הבהיר ביחס לדיווח כי "אין מדובר באזור חיץ", אלא שהמטרה היא טקטית לחלוטין. הבכיר הבהיר: "אנחנו רק רוצים לדחוק את חיזבאללה לאחור. אין לנו בעיה עם יוניפי"ל או עם אזרחים לבנונים ששוהים שם. אבל עלינו לנקות את אזור הנוכחות של חיזבאללה – הפעילים שלו מהווים איום ישיר על בתי ישראל באמצעות ירי צלפים, טילי נ"ט, פלישות מעבר לגבול ואמצעים נוספים. זהו צורך טקטי לספק ביטחון לתושבי ישראל".

מבחינת הדין הבינלאומי, ארגון הטרור חיזבאללה לא אומר להימצא כלל באזור שהותקף – כך לפי החלטה 1701 של האו"ם שקבעה כי על חיזבאללה לשהות מצפון לנהר הליטני, וכי הכוחות המזוינים היחידים שאמורים להימצא שם הם יונפ"ל וצבא לבנון.

בדרום לבנון טוענים כי למעלה מ-3000 מבנים ותשתיות נמחקו לגמרי בהפצצות חיל האוויר של צה"ל מתחילת המלחמה, אז התחיל חיזבאללה לתקוף את ישראל מטעמי סולידריות עם ארגון הטרור החמאס ואזרחי עזה. לפי הניתוח החדש המספר עומד קרוב יותר ל-1,500 מבנים, אך בדיווח הודגש שמדובר בהערכה שמרנית למדי.

בעיתון נכתב כי תושבי דרום לבנון מסרו כי תקיפות צה"ל התחילו להתקרב ליעדים אזרחיים, אך בצה"ל מדגישים כי התקיפות מכווונת רק למטרות של חיזבאללה וארגוני טרור אחרים, וכי בדומה לעזה, "כל בית שלישי בדרום לבנון מנוצל על ידי חיזבאללה לאחסון נשק, לאימון, לעמדות ירי ולנקודות מפגש עבור מתקפה אפשרית מעבר לגבול".

הדיווח מצביע על היעד האסטרטגי החשוב שצה"ל השיג בתקיפות לאורך החודשים האחרונים, וקושר בין התקיפות המרובות של צה"ל בדרום הלבנון לבין אסטרטגיה מתוחכמת שמטרתה להרחיק את ארגון הטרור השיעי מגבול ישראל, לקראת הצעד הבא.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן