טרור פסיכולוגי: בצה"ל עמלים על פתרונות לבעיית הכטבמי"ם

הכטב"מ שצילם את אזור חיפה הגיע כתגובה על המסר התקיף שישראל שלחה עם השליח עמוס הוכשטיין.

תמונה מ'דוכיפת' הכטמ"ם הלבנוני

בשבוע האחרון חיזבאללה שיגר לעבר ישראל שלושה כטב"מים. מתוך שלושת הכטב"מים שנורו, אחד הופל בהצלחה, השני נעלם מהמכ"ם וככל הנראה הופל אל הים והכטב"ם השלישי הצליח להשלים את משימתו וצילם את נמל חיפה וסביבתו.

בהמשך פרסם ארגון הטרור חיזבאללה סרטון ויראלי ממושך במשך 9.5 דקות, המתעד את אזור חיפה מזוויות שונות ומגלה את יכולותיו החדשות של הארגון. כפי שצוטט ברשת "אל-מיאדין" הקשורה לחיזבאללה: "הסרטון כולל שלושה סוגי מטרות: צבאיות, אזרחיות ואסטרטגיות. חיזבאללה רוצה לומר שצבא יענה בצבא, אזרחי באזרחי ואסטרטגי באסטרטגי". המקורות הוסיפו כי זהו הסרטון הראשון מתוך סדרה צפויה.

מקורות בחיל האוויר הסבירו את אי-הפלת הכטב"ם השלישי בטענה כי "אם היה מדובר בכטב"ם נפץ – הוא היה מופל". לדבריהם, הכטב"ם שהגיע לנמל חיפה היה ככטב"ם צילום בלבד הנושא מצלמת "גו פרו" ללא אמצעי לחימה.

בצה"ל ציינו כי החלו לפתח בשבועות האחרונים יכולות הגנה אווירית חדשות במטרה להתמודד בצורה טובה יותר עם האיום המתגבר של כטבמ"י המודיעין והתקיפה של חיזבאללה. גורמי ביטחון הביעו תקווה כי בתוך שלושה חודשים יימצא "פתרון מבצעי טכנולוגי טוב יותר ליירוט" הכטב"מים. במערכת הביטחון גם הודגשה החשיבות בהבחנה בין כטב"מי צילום לבין כטב"מים חמושים המהווים סיכון ממשי.

בתגובה לשיגור הכטב"מים, צה"ל מודע ופועל מול היחידה האווירית של חיזבאללה שאחראית על השיגורים, אך לא תקף במישרין את החוליה הספציפית שביצעה את השיגור לעבר חיפה, אך תקף בתקופה האחרונה חוליות רבות שהתכוונו לשגר אל שטח הארץ.

במקביל, דיווח עיתונאי רשת אל-ג'זירה הלבנוני עלי האשם כי לפי "מקורות מעורים היטב", פרסום הסרטון על ידי חיזבאללה היה בתגובה ישירה לאולטימטום שהציב שליח ארה"ב עמוס הוכשטיין בפני ממשלת לבנון וארגון הטרור.

האירוע והסרטון עוררו חשש ודאגה בקרב ראשי ערים ותושבים באזור חיפה, למרות שמדובר היה בכטב"ם צילום בלבד. ראש עיריית חיפה יונה יהב היה הראשון להגיב: "מהסרטון ניתן להבין שארגון הטרור היושב בלבנון מנסה להפעיל טרור פסיכולוגי על תושבי חיפה והצפון. אני דורש מהממשלה להביא תוכנית להגנה מסיבית על חיפה ולמצוא את הפתרון הצבאי על מנת להסיר את האיום מצפון. אני תמה מדוע הרמטכ"ל והפיקוד הבכיר של צה"ל לא טרחו מאז תחילת המלחמה לבקר בחיפה ולשמוע מהנהלת העירייה על הצרכים שלנו ועל פעילות צה"ל למיגון מקסימלי על מאות אלפי תושבי חיפה".

גם ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי הביע דאגה: "הקלות הבלתי נסבלת שהכלים האלה חודרים את מערך ההגנה שלנו, מטרידה מאוד. אני מציע לקחת מאוד ברצינות את הסרטון הזה. אני מצפה לשמוע מהם את ההתייחסות שלהם לאירוע הזה".

הוא הוסיף כי "אנחנו, כראשי רשויות, נדע איך לטפל בתושבים שלנו, ובאתגרים שלנו כרשות מקומית. אבל אני רוצה לדעת בוודאות שאנחנו זוכים למטריה הגנתית, כפי שצריך מצד שלטונות הצבא. אני מצפה לשמוע מהם את ההתייחסות שלהם לאירוע הזה".

מתן, תושב הקריות, סיפר שהוא לא מוטרד. "החיילים שלנו תותחים אמיתיים. אתה לא יכול להשוות את החיילים שלנו למחבלים של החיזבאללה ושל חמאס. לא מטריד אותי שכטב"ם מצלם אותנו. היום יש טכנולוגיות, יש את גוגל מפס ואפשר לראות הכל. אני לא מתרגש ממה שראיתי. אני אב לשני ילדים ואני לא מפחד. אנחנו סומכים על בורא עולם, על החיילים שלנו ועל הצבא שלנו".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן