חילופי דברים בין ראש השב"כ ובן גביר בנושא מצוקת הכליאה

לאחר שחרור מנהל בית החולים שיפא מהכלא הישראלי התעוררה שאלה מי אישר את שחרורו, על רקע הטענות של השב"כ כי התריע בפני המשרד הביטחון לאומי על הבעייתיות במצוקת הכליאה שעלולה לגרום לתסיסה בטחונית. בן גביר טוען בתגובה: "לא יקרה כלום אם למחבל נוח'בה יהיה צפוף". שר הפנים קרא לנתניהו להתערב.

מחבלי הנוח'בה מובאים למתקן הכליאה. צילום: דוברות השב"ס

לאחר ששוחרר מנהל בית החולים שיפא, בו הוחזקו חטופים, התבצרו מחבלים רבים, ונרצחה החטופה רב"ט נועה מרציאנו ז"ל, נוצר בלבול במערכת הביטחונית והמדינית לגבי זהות נותן האישור לשחרור המחבל.

בתוך כך, לשכת ראש הממשלה פרסמה אתמול (שני) הודעה בנושא:

"שחרור מנהל ביה"ח שיפא הוא תקלה חמורה וכשל מוסרי. איש זה, שתחת אחריותו נרצחו והוחזקו חטופינו, מקומו בכלא.

כבר בשעות הבוקר הנחה רה"מ לבצע בירור יסודי כיצד קרה הדבר. ר' השב"כ צפוי להציג את מסקנות התחקיר לראש הממשלה ביממה הקרובה. ההחלטה על שחרור מנהל שיפא התקבלה ללא ידיעת הדרג המדיני או ראשי הארגונים.

כדי שתקלה כזו לא תקרה שוב, הנחה רה"מ על הקמת צוות שיבחן ויאשר את זהות העצירים שחקירתם הסתיימה טרם שחרורם. הצוות יכלול נציגים של משרד הביטחון, צה"ל, השב"כ והמל"ל".

כמו כן, אתמול פורסם בN12 כי ראש השב"כ שלח לפני חמישה ימים מכתב לשר לביטחון לאומי ובו אזהרות על ההיבטים של מצוקת הכליאה בכלא, ביניהם השפעת אסירי החמאס על פתח והגברת האלימות והמסוכנות של האסירים שנתונים בתנאים בלתי הולמים.

בהמשך לפרסום התגלעו חילופי דברים בקבינט, במהלכם אמר ראש השב"כ רונן בר: "אם כבר מדברים, אני רוצה להעלות את עניין מצוקת הכליאה. אנחנו עם צה"ל ביטלנו השבוע 112 מעצרים של מחבלים ומתכנני פיגועים מידיים. זו סכנה ממשית ומיידית לביטחון המדינה".

בן גביר השיב: "מה אתה מתערב במשילות השב"ס?" וראש השב"כ הגיב: "אני מתערב במה שנוגע לענייני ביטחון. עירוב של חמאס ופת"ח (הפתרון שמציע השב"ס) מייצר השפעה של טרור והשפעה של חמאס, וזה משהו שאנחנו מנסים למנוע אותו".

בפוסט שפרסם בן גביר הבוקר, המשיך השר להבהיר את עמדתו. "ייתכן מאוד שגם אחרי שתושלם הוספת מקומות הכליאה החדשים, למחבלים הרבים יהיה עדיין צפוף בכלא. אני כבר הצעתי פתרון הרבה יותר פשוט, של חקיקת עונש מוות למחבלים, שתפתור את סוגיית הצפיפות – חקיקה שגם אליה השב"כ מתנגד בתוקף".

"אבל עד שהחקיקה הזו בעזרת השם תעבור", המשיך בן גביר. "לא יקרה כלום אם למחבל נו'חבה, שב-7 באוקטובר שרף תינוקת, יהיה צפוף בתא המאסר בו הוא נמק".

הבוקר (שלישי) התראיין בן גביר לגל"צ, שם שטח את משנתו, לפיה השב"כ מנוהל על ידי אג'נדה שכוללת גם העברת משכורות למחבלים. ארגון הביון השיב לכך כי מדובר בטענות שקריות, וכי "גם הלילה יבוטלו מעצרים של מחבלים כי אין היכן לכלוא אותם".

בתוך כך קרא שר הפנים ארבל לראש הממשלה נתניהו להתערב בחילופי הדברים ולחזק את ידי המערכת הבטחונית: "אני מבקש לחזק את ידיו של ראש השב"כ עובדי הארגון ולוחמיו", אמר הבוקר שר הפנים. "אין מקום לשיח הזה כנגד עובדי ציבור המוסרים נפשם על הגנת המולדת. מצופה מראש הממשלה למנוע את ההשתלחות הפרועה הזו כנגדם. חילוקי דעות כן. השתלחות והאשמות בהפיכה צבאית הם רעל שאסור לנרמל ולהכיל".

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן