חידוש המו"מ להשבת החטופים: יישור ההדורים

צוות המו"מ לשחרור החטופים שב היום לעבודה עם מנדט מורחב, וזאת לנוכח אתגרים ולחצים משמעותיים עליהם יצטרך להתגבר בדרך להסכמות ולהבנות.

צילום: מאיר אליפור

היום (שלישי) צפוי להתחדש המו"מ להשבת החטופים עם חמאס, בתיווך מצרים או קטאר. 125 חטופים ישראליים נותרו ברצועת עזה, מהם 39 אשר נהרגו בוודאות – ואחרי כמעט שמונה חודשים של מלחמה, הלחץ הציבורי להשיבם הולך וגדל. פרסום סרטון חטיפת התצפיתניות בשבוע שעבר ע"י משפחותיהן של חמשת התצפיתניות ממוצב נחל-עוז שעדיין נמצאות ברצועה, תרם ללא ספק לאווירת דחיפות זו. וכך, למרות כישלון המו"מ לפני פחות מחודש, באופן שהוביל לתחילת התמרון הקרקעי ברפיח, הורה רה"מ נתניהו לצוות המו"מ לחדש את פעולותיו, כאשר על פי הדיווחים ישראל 'מרחיקת לכת' בהצעותיה לחמאס, יותר מאשר בפעמים הקודמות – אם כי הפרטים המדויקים עדיין לוטים בערפל.

יש צורך להתגבר על שני מכשולים משמעותיים בדרך לפתיחת המו"מ. ראשית, מכשול פנימי – לנוכח חיכוכים בין הממשלה לבין צוות המו"מ בהובלת אלוף (במיל') ניצן אלון, אחראי המאמץ המודיעיני, שלפי חלק מגופי התקשורת העביר ביקורת על הממשלה. בנוסף, הממשלה צריכה להציג חזית אחידה ביחס למדיניות כלפי השבת החטופים וחשיבותה של מטרה זו ביחס לאחרות – דבר המצוי כעת במחלוקת בין חברי 'הליכוד' לבין חברי 'המחנה הממלכתי'. על צד זה נראה שהממשלה הצליחה להתגבר, וההדורים יושרו עם האלוף אלון.

אך המכשול החיצוני הוא המאתגר יותר: אחרי התקיפה שהתחוללה שלשום בצפון רפיח, בה נהרגו 2 בכירים במטה הגדה של חמאס, יחד עם עוד כמה עשרות בלתי מעורבים – ניסה חמאס למנף את הקלף התודעתי וטען שלא ייגש אפילו למו"מ בעוד התמרון נמשך ברפיח (כאשר, כמובן, דרישתו לסיום של המלחמה לפני עסקה עומדת בעינה). מבחינה בינלאומית, ייתכן ותקיפה זו, שזכתה לתהודה תקשורתית שלילית במיוחד, תגביל את היכולת והרצון של מדינות אחרות להפעיל לחץ על חמאס. ומבחינת המדינות המתווכות – אתמול התחוללה תקרית ירי מול חיילים מצריים בנקודה על הגבול, וחייל מצרי אחד נהרג מאש צה"ל, אירוע לו טרם הגיבו הממשלה והציבור במצרים.

למרות המכשולים והאתגרים, צוות המו"מ יוצא לדרכו באופטימיות, בתקווה ולנסות להביא לישראל הישג משמעותי. כדברי נתניהו במליאה אתמול: קיבלתי חמש פניות של צוות המו"מ להרחיב את המנדט, ואישרתי את כולן… חברי הכנסת, אזרחי ישראל, את הלחץ צריך להפעיל נגד חמאס. אנחנו עושים את זה, נלחמים בעוצמה במרכז הרצועה, בצפון הרצועה ובדרום הרצועה. אני אמשיך להילחם, עד שנניף את דגל הניצחון."

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן