חטיבת גבעתי: מי אתם?

מתחילת המלחמה נלחמת חטיבת גבעתי בחזית הדרומית ומביאה הישגים מרשימים מאוד. מאיפה הצבע הסגול הגיע? מה הקשר בין גדודי החטיבה לצמחים? מה מקור הביטוי- "סגול לא יורד במים"? בואו נצלול ונכיר את החטיבה הסגולה- עשרה דברים שלא ידעתם על חטיבת גבעתי!

קרדיט: דובר צה"ל

 1. החטיבה הוקמה בשנת 1983 כחידוש לחטיבת גבעתי המעוטרת שלחמה בתש"ח.
 2. שלושת גדודי החטיבה קרואים על שמות של צמחים ארץ ישראליים- צבר, שקד ורותם.
 3. הסיירת של החטיבה קרוייה "שועלי שמשון", על שם סיירת ג'יפים מיוחדת שפעלה במלחמת העצמאות.
 4. הייעוד המקורי של החטיבה היה החפה (יכולת להנחית חיילים על חופים- כמו חיל הנחתים האמריקני) ומכאן הביטוי שמלווה את החטיבה עד היום- "סגול לא יורד במים!"
 5. צבע הכומתה הסגול (ובתכל'ס, גם הכי יפה) נבחר על ידי לא אחרת מאשר הבת של מפקד החטיבה הראשון, אל"מ יהודה דובדבני. איזה מזל שהיה לה טעם טוב.
 6. באופן מיוחד, הגדודים של החטיבה מוכרים לפי השמות שלהם, ולא לפי המספר. זאת בשונה לשאר החטיבות, שבהם המספר הוא השם המוכר (גדוד 13 של גולני למשל). דרך אגב, מספר החטיבה הוא 84 – סתם שתכירו.

  קרדיט: דובר צה"ל
 7. חטיבת גבעתי היא החטיבה המעוטרת ביותר ממלחמת "צוק איתן"- 11 צל"שים קיבלה גבעתי על תפקודה במלחמה, מכובד ביותר.
 8. מקור השם "גבעתי" הוא כינויו המחתרתי של מקים החטיבה המקורית (הזו של תש"ח) שמעון אבידן, שהיה לוחם ותיק בהגנה ובפלמ"ח. מקור הכינוי של אבידן מגיע מפסוק בספר יחזקאל: "וְנָתַתִּ֥י אוֹתָ֛ם וּסְבִיב֥וֹת גִּבְעָתִ֖י בְּרָכָ֑ה וְהוֹרַדְתִּ֤י הַגֶּ֙שֶׁם֙ בְּעִתּ֔וֹ גִּשְׁמֵ֥י בְרָכָ֖ה יִֽהְיֽוּ (יחזקאל פרק לד פסוק כו)". גבעתי זה גם שם נוסף של ירושלים.
 9.  סמל החטיבה הוא חרב ושועל על רקע צמח הצבר, חול וים. השועל והרחב מסמלים את הערמומיות והלוחמה, הצבר את הגדרות שהיו שומרים על היישובים בתש"ח, הים את הייעוד המקורי של החטיבה (ראה ערך 4), וכמובן החול, המסמל אין המדבר. אוי, עד כמה גבעתי אוהבים את המדבר.
 10. בין בוגרי החטיבה ניתן למנות את תא"ל עופר וינטר, זיו שילון ואמיר דדון.

לזכר כל נופלי חטיבת גבעתי מראשיתה ועד היום.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן