חטיבה חרדית: תוכנית ייחודית חדשה בצה"ל

צה"ל שוקל לפתוח חטיבה חדשה המיועדת למתגייסים צפויים מהמגזר החרדי - אשר תסייע לשמירה על אורחות חייהם, ובכך תמשיך ותעודד גיוס ממגזר זה.

חרדים בצבא. צילום: דובר צה"ל.

על פי פרסומים שטרם אושרו, צה"ל מתכנן לפתוח חטיבה חדשה וייעודית עבור מתגייסים בני הציבור החרדי. כזכור, הבעיה העיקרית של מרבית מנהיגי ואנשי החברה החרדית (באופן רשמי, לפחות), הוא החשש מהערבוב החברתי, עם נשים וחילונים, שעשוי לגרום לשיבוש גבולות המסגרת החרדית (בנוסף על טיעונים נוספים כגון לימוד תורה). חטיבה כגון זו תוכל להתגבר על מכשול זה, שכן במהלך שירותם של המתגייסים החרדים, הממשק שלהם עם חיילים שאינם חרדים יוכל להיות כמעט מינימלי.

בנוסף, ההתנהלות החברתית היומיומית בחטיבה תאפיין ותענה על הצרכים הייעודיים של המתגייסים החרדים – כגון שעת לימוד קבועה, זמן ממושך לתפילות, אוכל בכשרות ברמה הגבוהה ביותר, והפרדה מוחלטת בין גברים לנשים באירועים ובמהלך פעילות הבט"ש. פורמט יחסית דומה קיים כבר בגדוד 97, 'נצח יהודה', המיועד גם כן ליוצאי החברה החרדית. אך המסלול החדש המדובר כאן נמצא בסדר גודל אחר, וגם מטרותיו מעט שונות – שכן המתגייסים אמורים לצאת בסוף מסלול השירות תוך שמירה על זהותם הדתית.

ברעיון זה יש מעט חסרונות, הן בפגימה בצבא כמודל 'צבא העם' או 'כור היתוך' לחברה הישראלית; בנוסף, הפעלת יחידה צבאית הומוגנית נעשית מורכבת כאשר מדובר בשעת חירום, וללא ספק תגרור חיכוכים פוליטיים וחברתיים. ואף על פי כן, אם זהו הפתרון המקודם, המסוגל לסיים את המשבר המלווה אותנו מזה עשורים בדבר שאלת גיוס החרדים, הרי שמדובר בפשרות חיובית ביותר. בממשלה הועלתה היום הצעת חוק חדשה-ישנה, שספק ותעבור את קו הסיום; בצה"ל, מתכוננים כבר להציב עובדות בשטח, ולפתוח את הפתח לקרא גיוס חרדים בשותפות וברצון.

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן