"חדר הבריחה" של צה"ל: הכירו את מתקן החילוץ החדשני בו מתאמנות יחידות החילוץ

בתרגיל המדמה אירוע חילוץ, כוחות ההצלה מוזנקים לחילוץ חמישה לכודים בהריסות, כשבמהלך הנסיונות מגלים הכוחות שמדובר בעצם באירוע חילוץ של 30 לכודים. כל תהליך ההצלה מתבצע תחת לחץ מנטלי ופיזי, והלוחמים צריכים לדעת להשתמש בשק כלים רחב על מנת לבצע את המשימה.

קרדיט: דובר צה"ל

"מגן ברזל"- כך קוראים למתקן החילוץ המתקדם מסוגו בעולם, שעוזר ליחידות צה"ל להתאמן לאירועי חילוץ והצלה. מלבד פלוגות החילוץ של החטיבה הכתומה, גם יחידות מיוחדות כמו שלדג ו-669, מתאמנות בו. המתקן חדש יחסית והוקם רק לפני שנתיים. המתקן נבנה על ידי קבלני בנייה יצירתיים במיוחד, אשר נעזרו בדמיון רב על מנת לייצר את מתחם החילוץ המשוכלל.

"היתרון הגדול במתקן, זה שהוא מקורה", כך מסביר סגן עמית, ראש מדור חילוץ, "אף פעם לא יתבטל לי אימון, גם אם יש עומס חום בחוץ. אני יכול לתרגל במצב לילה כשיש חושך מוחלט, גם אם עשר בבוקר. ושלא נשכח כמובן ממאפיין בולט – 'מגן הברזל' מרושת מצלמות מיוחדות העומדות בפני עשן, אבק וחושך, ובזכותן אפשר ללמוד אחרי התרגיל מה היה טוב ומה פחות. אנחנו יכולים לאפשר את ההכשרה של הלוחמים והלוחמות ללא הפרעות, והחלל המקורה אפקטיבי בדיוק כמו אימון בשטח".

קרדיט: דובר צה"ל

המתחם המרכזי של המתקן נקרא ה"וילה". מתחם זה מדמה בית בן שתי קומות שקרס. מדריכות החילוץ טומנות רמזים וחפצים בין ההריסות, אשר בעזרתם כוחות החילוץ ידעו לכמה לכודים לצפות.

הכוחות נקראים לחילוץ של משפחה בת חמש נפשות אשר גרה בוילה. אך בהגיעם למתחם, סיפור המקרה מתהפך ברגע. הלוחמים ישימו לב לעמדת דיג׳יי, שלטי יום הולדת ושליח "וולט", ויצטרכו להבין שלא מדובר על חמישה לכודים בלבד. מדובר על אירוע חילוץ של כ-30 משתתפי מסיבה של בחור צעיר, אשר שכר את הוילה מהמשפחה לרגל יום הולדתו. מדריכות החילוץ כאמור, משקיעות מחשבה בכל פרט ופרט, כמו לדוגמא רשימת האוכל שבידי השליח, שיעזור לכוחות להבין בכמה אנשים מדובר בדיוק.

קרדיט: דובר צה"ל

את הפצועים ידמו בובות מדממות וחסרי איברים, אשר לכודות מתחת לרהיטים וקירות הרוסים. במטרה להכין את הכוחות גם מבחינת מנטלית, יישמעו קולות של בכי וצעקות לכל אורך החילוץ.

ניתן גם להמציא סיפור מקרה שונה לגמרי מפעם לפעם. מחילוץ של עשרות מבלים צעירים מוילה בשכונת יוקרה, ניתן להפוך את האירוע לחילוץ צוות לוחמים אשר נלכד בהריסות של מבנה ברצועת עזה. במקרה זה, יצטרכו הלוחמים להיות שקטים יותר, ולהיות חדים כדי לא לפספס את פיר המנהרה המוסתר.

בזכות מתקן אימון זה, כוחותינו מאומנים לתרחישי אמת, ומצילים חיים רבים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן